Πέρασε με ανατροπή από τη Σύρο

“Δια πυρός και σιδήρου” πέρασε από την Ερμούπολη ο Παμβοχαϊκός, που μολονότι έχανε με 1-0 από τον τοπικό Φοίνικα Σύρου κατάφερε για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική να πανηγυρίσει στα… σημεία του τάι μπρέικ με 3-2 (22-25, 25-22, 25-21, 19-25, 18-16) την πολύτιμη νίκη, ανατρέποντας το εις βάρος του σκορ και το προβάδισμα των “Πειρατών” με 13-10 στο φινάλε.

foinikas-_syroy_epithesi

Από την αρχή το παιχνίδι έδειχνε πολύ ισορροπημένο με τη μία ομάδα να μην μπορεί να ξεφύγει εύκολα από την άλλων. Ωστόσο ο Παμβοχαϊκός αν και είχε οριακό προβάδισμα με 16-15 και 21-20, φάνηκε προς το τέλος να μην έχει απαντήσεις στις επιθέσεις του Μραντκ που με ανατροπή του σκορ χάρισε το προβάδισμα με 25-22 στους γηπεδούχους.

Στο δεύτερο σετ ο Παμβοχαϊκός ψήλωσε το μπλοκ του και μολονότι έδωσε μάχη πόντο πόντο με τους Συριανούς που με πιεστικό σερβίς κατάφεραν να προηγηθούν με 8-7, στο β’ τεχνικό ταίμ άουτ πήρε βραχεία κεφαλή με 16-15. Ωστόσο η διαφορά ασφαλείας που «έχτισε» στο 22-18 κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 σετ με 25-22.

pelekoudas_pamboxaikos_foinikas

Στο τρίτο σετ οι Πελοποννήσιοι  ξέφυγαν με 8-3, αλλά γρήγορα οι «Πειρατές» βελτιώνοντας το παιχνίδι τους ισοφάρισαν προς στιγμήν σε 8-8, καθώς η ομάδα του Δεληκώστα από το 11-10 με ένα επιμέρους σερί πόντων 5-1 ξέφυγε και πάλι με 16-11. Με το πόδι πατημένο στο γκάζι οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την διαφορά και κάπου στο 19-12, παρά την αντίδραση του Φοίνικα που μείωσε σε 23-19 και με 25-21 ζευγάρωσε τα κερδισμένα του σετ 2-1 βάζοντας τις βάσεις τη νίκη εξασφαλίζοντας τον πολύτιμο βαθμό έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη.

petty_pamboxaikos_foinikas

Όπως και στην Πάτρα όμως, που οι Συριανοί βρέθηκαν ξανά «με την πλάτη στον τοίχο», υπό την απειλή της ήττας έδωσαν μάχη πόντο πόντο για να μην επιτρέψουν στους αντιπάλους τους να ξεφύγουν. Έτσι μετά το 9-8 και το 14-12 η ομάδα του Νίκολιτς διατήρησε την πολύτιμη  διαφορά και κατάφερε με ένα επιμέρους σερί πόντων 5-1 να ισοφαρίσει σε 2-2 με 25-19.

foinikas_syroy

Στο τάι μπρέικ «έπεσαν κορμιά» ενώ ξύπνησαν μνήμες… Πάτρας. Ωστόσο αυτή τη φορά, το σενάριο είχε διαφορετικό πρωταγωνιστή, αφού οι Συριανοί αν και προηγήθηκαν με 9-6  και 13-10  φιλοξενούμενων, ισοφαρίστηκαν σε 14-14, 16-16 και τελικά γνώρισαν με 18-16 την ήττα με 3-2 σετ από τον Παμβοχαϊκό, που πανηγύρισε το δεύτερο συνεχόμενο δίποντό του.

O προπονητής του Φοίνικα Σύρου Ντούσκο Νίκολιτς δήλωσε: «Φυσικά και δεν μπορώ να είμαι ευχαριστήμενος από το αποτέλεσμα. Ξεκινήσαμε καλά στο 1ο σετ, ωστόσο στα επόμενα δύο κάναμε τα ίδια λάθη που έχω επισημάνει πολλές φορές στους παίκτες μου. Καταφέραμε να στείλουμε το ματς στο τάι-μπρέικ και εκεί πετάξαμε στα… σκουπίδια προβάδισμα τριών πόντων λίγο πριν το τέλος. Συγχαρητήρια στους παίκτες του Παμβοχαϊκού που ήταν πιο γενναίοι στις κρίσιμες αυτές φάσεις. Πάμε τώρα στην Αλεξανδρούπολη για ένα δύσκολο παιχνίδι, όπου πρέπει να καλύψουμε την σημερινή απώλεια βαθμών».

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας είπε: «Έγινε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, ανάμεσα σε δύο πολύ καλές ομάδες. Πήραμε ένα πολύ καλό αποτέλεσμα σε ένα παιχνίδι που θα το χαρακτήριζα κομβικό για εμάς, παρότι είναι ακόμη πολύ νωρίς, γιατί μας δίνει αυτοπεποίθηση για τη συνέχεια. Έμεινα ευχαριστημένος από κάποια στοιχεία του παιχνιδιού μας, όπως την υποδοχή στο φλοτ σέρβις, ωστόσο έχουμε ακόμα πολλά περιθώρια βελτίωσης. Για μας όλα τα παιχνίδια είναι δύσκολα, επομένως μας περιμένει ένα δύσκολο ματς με την Κύζικο την επόμενη εβδομάδα».

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Χήρας 8 (2/3 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μρντακ 26 (22/37 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Πάρις 4 (1/1 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος 0 (0/3 επ), Ρεινάλντο 18 (16/29 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 41% υπ – 22% άριστες), Σούρδι 8 (5/14 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ 40% υπ -27% άριστες) / Ζήσης (λ, 63% υπ – 33% άριστες), Μάρκου, Εφραιμίδης 7 (6/13 επ, 38% υπ -25% άριστες), Τουρανιάνιν 2 (0/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ).

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Ζιβάνοβιτς 4 (1/2 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκράχαμ 7 (5/8 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πέτι 14 (12/35 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 67% υπ -44% άριστες), Πελεκούδας 10 (7/12επ, 3 μπλοκ), Τζελάτι 22 (16/33 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Μπατατζίμ 20 (16/24 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ 53% υπ – 32% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 48% υπ -33% άριστες), Αγγελόπουλος, Γεωργίου, Παπάζογλου, Ιωαννίδης.