CEV CUP

Περήφανο «αντίο» για Μίλωνα που τα’ δωσε όλα για την πρόκριση

O Mίλωνας, αν και βρέθηκε να χάνει στο κατάμεστο Κροίσος Πέρσης της Νέας Σμύρνης με 0-1 από τη Λούνενμπουργκ, στον β’ αγώνα των προημιτελικών του CEV Cup, προηγήθηκε με 2-1 σετ και έφτασε μία ανάσα για διεκδικήσει την πρόκριση στο “χρυσό” σετ, αλλά τελικά ηττήθηκε με 3-2 από τους Γερμανούς και ολοκλήρωσε με ψηλά το κεφάλι την επιτυχημένη ευρωπαϊκή του πορεία.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης παρότι βρέθηκε να κυνηγά εξ αρχής τους φιλοξενούμενους, με αντεπίθεση διαρκείας, πήρε το 2ο και το 3ο σετ και έδειξε ικανη πως μπορεί να πάρει τη νίκη που θα την οδηγούσε στο «χρυσό σετ» των 15 πόντων. Κορυφαίοι του Μίλωνα ήταν ο Γιορντάνοφ και ο Νανόπουλος με 20 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Η Λούνεμπουργκ ωστόσο έδειξε άψογη προσαρμογή στο Κροίσος Πέρσης και με όπλο το σερβίς της άνοιξε διαδρόμους και μεγάλο προβάδισμα από το ξεκίνημα του 4ου σετ που της έδωσε και το πλεονέκτημα να φτάσει στην ισοφάριση σε 2-2 σετ.

Από τη στιγμή που πήρε το 4ο σετ η γερμανική ομάδα εξασφάλισε και την πρόκριση για τους 4 του CEV όπου θα αντιμετωπίσει την τουρκική Αρκάς η οποία απέκλεισε τον Ολυμπιακό. Στο άλλο ζευγάρι η τουρκική Φενερμπαχτσέ θα αντιμετωπίσει την πολωνική Ρεζόβια που προκρίθηκε στο «χρυσό» σετ.

Η Λούνεμπουργκ είχε 8 άσσους και μεγάλους πρωταγωνιστές τους Κετρζίνσκι, Έλσερ με 23 και 19 πόντους αντίστοιχα.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι Γερμανοί μπήκαν διαβασμένοι και με πολύ… θράσος μην αφήνοντας τον Μίλωνα να πάρει τον έλεγχο. Με το σερβίς του Έλσερ και δύο κόντρα επιθέσεις η Λούνεμπουργκ έκανε σερί 5-0 και από το 8-6 βρέθηκε μπροστά 11-8.  Ο Μίλωνας «πάγωσε» τη διαφορά, αλλά δε τη μείωσε και με σερί 3-0 από Ρορς και Ελσερ έκλεισε το σετ 25-20.

Ο Μίλωνας τα έδωσε όλα στο 2ο σετ με μεγάλο ρίσκο στο σερβίς. Έγιναν μεγάλες μάχες και πολλές εναλλαγές στο σκορ. Το 8-7 με δύο άσσους του Μολίνα έγινε 14-13 για του Γερμανούς και 19-16 με σερί του δαιμόνιου Νανόπουλου. Ο Ρορς κράτησε τη Λούνεμπουργκ κοντά αλλά με δικό του χαμένο σερβίς έκλεισε το σετ 25-23 για το 1-1.

Με τη βοήθεια του κόσμου ο Μίλωνας έβγαλε και άλλη ένταση στον αγώνα και με την είσοδο του Πολουγιάν στη θέση του Μολίνα προηγήθηκε 12-7. Ο Γιορντάνοφ τελείωνε τις δύσκολες φάσεις, χάνοντας πολλά σερβίς εκατέρωθεν και ο Μίλωνας έτρεξε προς το 25-19 και το 2-1.

Από το 4ο σετ οι παίκτες του Σάκη Ψάρρα είχαν φτάσει στα όρια τους και με το ξεκίνημα η Λούνεμπουργκ πίεσε και πάλι στο σερβίς. Με τους Ρορς, Κετρίζνσκι να «πυροβολούν» η γερμανική ομάδα ξέφυγε με +8 (14-6). Η διαφορά μαζεύτηκε στο -4 (19-23) αλλά με επίθεση του Έλγκερτ και άσσο του Ρορς τελείωσε το σετ 25-19 και μαζί και το όνειρο της πρόκρισης.

Το τάι μπρέικ ήταν τυπική διαδικασία, οι προπονητές των δύο ομάδων έβαλαν όλους τους νέους αθλητές του ρόστερ και η Λούνεμπουργκ με καλύτερη ψυχολογία αλλά και πιο αποτελεσματικό σερβίς πήρε το σετ 15-9 και μαζί και την πρόκριση στα ημιτελικά.

Διαιτητές: Ντομινίκ Μπιεγκαλό (Αγγλία), Σετσίν Γιενέρ (Τουρκία).

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-6, 11-16, 15-21, 20-25
2ο σετ: 8-7, 16-15, 21-20, 25-23
3ο σετ: 8-6, 16-12, 21-16, 25-19
4ο σετ: 4-8, 9-16, 16-21, 19-25
5ο σετ: 2-5, 2-10, 5-12, 9-15

*Οι πόντοι του Μίλωνα προήλθαν από 5 άσσους, 53 επιθέσεις (45% αποτελεσματικότητα), 3 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων (24 χαμένα σερβίς) και της Λούνεμπουργκ προήλθαν 8 άσσους, 52 επιθέσεις (47% αποτελεσματικότητα), 10 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων (24 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 2-3 (20-25, 25-23, 25-19, 19-25, 09-15) σε 117′

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χαραλαμπίδης 2 (1/7 επ., 1 μπλοκ), Μπάσης 2 (1/6 επ., 1 άσσος), Γιορντάνοφ 20 (20/35 επ.), Νανόπουλος 17 (16/32 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. – 24% άριστες), Μολίνα 6 (4/12 επ., 2 άσσοι, 12% υπ. – 12% άριστες), Χερ 1 (1 άσσος) / Χανδρινός (λ, 68% υπ. – 37% άριστες), Θεοδόσης 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Μαντελίδης, Σουσουρίδης, Κουβαράς, Κοντοστάθης, Πολουγιάν 11 (10/24 επ., 1 άσσος, 38% υπ. – 23% άριστες).

ΛΟΥΝΕΜΠΟΥΡΓΚ (Στέφαν Χάμπνερ): Λίσον 5 (3/9 επ., 2 μπλοκ), Έλσερ 19 (15/22 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 61% υπ. – 30% άριστες), Έλγκερτ 3 (1/1 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρόρς 13 (9/27 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 75% υπ. – 33% άριστες), Κούνστμαν 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Κετρζίνσκι 23 (18/40 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Βόρσλεϊ (λ, 62% υπ. – 33% άριστες), Μοχβίνκελ 1 (1/3 επ.), Γκέρκεν.

Ο προπονητής του Μίλωνα Σάκης Ψάρρας δήλωσε: «Ήταν ένα υπέροχο ταξίδι. Όταν ξεκινήσαμε δειλά δειλά αυτή την προσπάθεια στο CEV Cup ήμασταν με 50 ομάδες και περιμέναμε να κάνουμε μία νίκη ή μία πρόκριση. Κανείς δεν περίμενε ότι θα βρισκόμασταν μία ανάσα από το φάιναλ-4 απέναντι σε ομάδα Τσάμπιονς Λιγκ. Αποκλειστήκαμε με ψηλά το κεφάλι όπως έπρεπε να πέσει αυτή η ομάδα».

Για το 1ο και 4ο σετ: «Στο πρώτο σετ ήταν φανερό πως υπήρχε ένα τρακ από τις γεμάτες κερκίδες, την πίεση του αποτελέσματος. Όταν πρέπει να κυνηγήσεις ένα 3-0 ή 3-1 σετ είναι πολύ πιεστικό. Η διαφορά ήταν στο σερβίς και στην υποδοχή. Όταν άρχισε το παιχνίδι να παίζεται στο φιλέ, ήμασταν δυνατοί και διαβασμένοι. Πήγαμε στο 2-1 και στο 4ο σετ η απειρία κάποιων αθλητών φάνηκε και δεν καταφέραμε να κάνουμε το 3-1 για να πάμε στο χρυσό σετ».

Για τον κόσμο και την φετινή πορεία του Μίλωνα: «Αυτό που έχει δημιουργήσει ο Μίλωνας είναι εκπληκτικό. Είδατε παιδιά των ακαδημιών μας και όχι μόνο, οικογένειες και υγιείς φιλάθλους που αγαπούν το βόλεϊ να χειροκροτούν τους αθλητές και να γεμίζουν το γήπεδο πολλές φορές. Αυτός είναι ο αθλητισμός, αυτό πρεσβεύουμε και αυτό θα συνεχίσουμε να κάνουμε. Όλο αυτο που ζήσαμε θα είναι παρακαταθήκη για το μέλλον. Αυτό που κάναμε φέτος θα μείνει για πολλά χρόνια».

Για τη πιθανή παραμονή του στον Μίλωνα: Δεν γνωρίζουμε ακόμα. Έχουμε το ελληνικό πρωτάθλημα και το κύπελλο. Θα προσπαθήσουμε να πάμε και εκεί όσο πιο ψηλά γίνεται. Θα συγκεντρώσουμε δυνάμεις και μυαλό και θα είμαστε αυτοί που πρέπει».

Ο ακραίος του Μίλωνα Αλέξανδρος Νανόπουλος τόνισε: «Δεν νομίζω να υπάρχει πίκρα, αλλά νομίζω ότι αξίζαμε να διεκδικήσουμε την πρόκριση στο φάιναλ-4 στο χρυσό σετ απέναντι στην Λούνεμποργκ, που ήρθε από το Τσάμπιονς Λιγκ. Ξέραμε ότι ήταν δύσκολο. Υπάρχει μόνο περηφάνεια για αυτή την ομάδα. Αξίζουν συγχαρητήρια στον πρόεδρο, στην διοίκηση, στους παίκτες, στο σταφ γιατί είμαστε όλοι δεμένοι. Αυτό νομίζω φαίνεται. Ο κόσμος ήταν εκπληκτικός, ήταν πάντα δίπλα μας και πίστευε σε εμάς. Τον ευχαριστούμε. Γέμισε το γήπεδο και ήταν απίστευτο. Το μήνυμα που θέλω να περάσω είναι ότι όλοι μαζί μπορούμε να πάμε την ομάδα αυτή ψηλά. Κόσμος, παίκτες, διοίκηση, σταφ».

Για το πόσο θα τους βοηθήσει η πορεία στο CEV Cup και στο πρωτάθλημα: «Το να παίζουμε με Ναντ, με την Λούνεμπουργκ που πρωταγωνιστούν στα καλύτερα πρωταθλήματα, είναι σημαντικό για εμάς για το ελληνικό πρωτάθλημα. Τις κοντράρουμε, τις νικάμε και πιστεύω πως δεν έχουμε ταβάνι».

Για το κρίσιμο 4ο σετ: «Σίγουρα ξέραμε ότι σε κάθε σετ θα μας πίεζαν από το σερβίς. Ο αγώνας είχε ένταση και καταναλώσαμε πολύ ένταση. Στο 4ο σετ ένιωσα κάπως ότι άδειασα αλλά κρατάμε την πολύ καλή πορεία στην Ευρώπη».