«Ερυθρόλευκος» περίπατος στην Ηλιούπολη

Ο Ολυμπιακός έπαιξε και για τη Χίππε -στην οποία αφιέρωσε τη νίκη- καθώς επικράτησε εύκολα με 3-0 της Ηλιούπολης στον αγώνα που ολοκλήρωσε την 8η αγωνιστική για την Α1 γυναικών και έμεινε σε απόσταση αναπνοής απο τον ΠΑΟ που διατηρήθηκε στην κορυφή.

Απο την άλλη η Ηλιούπολη ήταν κακή στα δύο πρώτα σετ, στο τρίτο ανέβασε την απόδοση της, κόντραρε τον Ολυμπιακό και απάλυνε καπως τις εντυπώσεις απο την συνολικά άσχημη αγωνιστική εικόνα που έδειξε.

Στο πρώτο σετ, η Ηλιούπολη ήταν κοντά στο σκορ (6-7) και προβλημάτισε προσωρινά τις νταμπλούχες, με αιχμή την Κις.  Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός πίεσε στο σέρβις και με ασταμάτητες τις Μαλασάι-Λαζάρεβιτς , απογείωσε τη διαφορά στο +12 (8-20) ενώ τελείωσε το σετ με 11-25.

Ριμέικ του πρώτου σετ είχαμε και στο  δεύτερο σετ. Η ομάδα του Κοβάσεβιτς μπήκε πολύ δύνατα ,πήρε από νωρίς το προβάδισμα με 2-7 και με ανίκητο μπλοκ όπου κυριαρχούσε η Γιώτα και με σφυροκόπημα πάλι απο τις Μαλασάι-Λαζάρεβιτς εκτίναξε την διαφορά στο 8-23 ενω ολοκλήρωσε το σετ με το εντυπωσιακό 8-25.

Στο τρίτο σετ είχαμε παιχνίδι.  Η χαλάρωση του Ολυμπιακού  και  η διάθεση της Ηλιούπολης να παλέψει και να διεκδικήσει το σετ, έδωσαν την δυνατότητα στις γηπεδούχες να προηγηθουν με 4-2. Ο Ολυμπιακός ξαναβρήκε ρυθμό και άνοιξε τη διαφορά με 7-13. Η επιλογή της προπονήτριας των γηπεδούχων Δήμητρας Λυκογιάννη να ψηλώσει το μπλοκ και να πέρασει την Γιοβάνη διαγώνια, βοήθησαν σημαντικά την Ηλιούπολη να μειώσει τη διαφορά και απο το 14-18 να φέρει το ματς στο 18-20 με καρφί της Γιοβάνη.

Μάλιστα η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτρη καθώς η Σπανού έφερε τη διαφορά στον πόντο (21-22), ενώ η Κις έφερε το ματς στα ίσα με  22-22. Ο Ολυμπιακός μπρος στην προοτπική να χασει το σετ, πήρε προβάδισμα με 22-24, η Τσιουμήτα μείωσε σε 23-24 αλλα η Μαλασάι με καρφί τελείωσε το σετ με 23-25 και 0-3

Δήμητρα Λυκογιάννη(προπονητρια Ηλιούπολη): «Μας κυνηγάει ο κακός μας εαυτός, αλλά όπως φάνηκε στο παιχνίδι αντιδράσαμε στο τρίτο σετ και είναι από τα θετικά που κρατάμε για το σημερινό παιχνίδι απέναντι σ’ έναν πιο ποιοτικό αντίπαλο ο οποίος δεν αφήνει και πολλά περιθώρια. Κοιτάζουμε τη δύσκολη συνέχεια που μας περιμένει στο πρωτάθλημα».

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς(προπονητής Ολυμπιακού): «Στα δυο πρώτα σετ παίξαμε πολύ καλά με καλό σέρβις και κόντρα επιθέσεις. Στο 3ο μπορεί να μην ήμασταν το ίδιο σοβαροί είχαμε ορισμένα προβλήματα αλλά σε γενικές γραμμές είμαστε ικανοποιημένοι από το παιχνίδι. Αφιερώνουμε την νίκη στην Σάσκια και την περιμένουμε να γυρίσει σύντομα».

Άννα Σπανού (Ηλιούπολη): « Ο Ολυμπιακός είναι μια ισχυρή ομάδα με ψηλά μπλοκ. Δεν είμαστε καλά στα δύο πρώτα σετ, στο τρίτο ξυπνήσαμε, πεισμώσαμε και αυτό μας βγήκε στο παιχνίδι. Η ομάδα δένει μέρα με την μέρα. Έχουμε τραυματία την Άννα Σαλούστρου που λείπει ένα πολύ έμπειρο κομμάτι από την ομάδα. Προς το παρόν στόχος μας είναι η παραμονή.»

Τα σετ: 11-25, 8-25, 23-25

Hλιούπολη (Λυκογιάννη): Γκλιγόροβιτς , Σπανού 8 (8/22 επ., 19%υπ.-19%αρ.), Κις 6 (6/24 επ., 41%υπ.-32%αρ.), Γιοβάνη 2 (2/13 επ.), Μαλούσαρη 2 (2/8 επ., 50%υπ.-50%αρ.), Γκρέκα 5 (5/12 επ., 33%υπ.-17%αρ.), Κοκιού –λ (27%υπ.-7%αρ.)/Τσουμίτα 5 (2/5 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μαθιουθάκη

Oλυμπιακός (Koβάτσεβιτς): Γιώτα 10 (7/8 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 9 (8/23 επ., 85%υπ.-85%αρ., 1 μπλοκ), Μαλασάϊ 15 (13/26 επ., 2 άσσοι,), Λαμπρούση 14 (10/13 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Τσίμα 7 (5/19 επ., 62%υπ.-46%αρ., 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 1 (1/2 επ.), Κονόμη –λ (80%υπ.-60%αρ.)/ Βλαχάκη 1 (1/3 επ.), Τέζα