Πύρρειος νίκη για Παμβοχαϊκό

Τη νίκη με 3-2 επί της ΜΕΝΤ στην Τούμπα πανηγύρισε ο Παμβοχαϊκός κατά την 15η αγωνιστική, ωστόσο με το ταϊ-μπρέϊκ οι «κυανοκίτρινοι» είχαν βαθμολογική απώλεια.

Πολύ σκληρή  για να πεθάνει αποδεικνύεται η ΜΕΝΤ. Οι Θεσσαλονικείς παρά τις απουσίες που είχαν το τελευταίο διάστηκα, κατάφεραν να «κλέψουν» τον βαθμό από τον Παμβοχαϊκό  και να κρατηθούν ζωντανοί στην μάχη της παραμονής τους στην μεγάλη κατηγορία.

Την ίδια ώρα ο Παμβοχαϊκός αν και προηγήθηκε με 2-1 δεν μπόρεσε να φθάσει στη τρίποντη νίκη καθώς πλήρωσε το κακό της ξεκίνημα και τα λάθη της στο τέταρτο σετ.

Ωστόσο μπροστά στα χειρότερα οι παίκτες του Μίκαελ Μέρτεν μπήκαν δυνατά στο 5ο σετ και έφθασαν στη νίκη έχοντας κορυφαίους τους 18ριδες Τζόρτζ Παπαδόπουλο (που  έκανε ότι μπορούσε προκειμένου να σώσει την παρτίδα για την ομάδα του Βραχατίου), Νέμεθ και Ντουσάρμ.

Από την άλλη πλευρά οι «κυανόλευκοι» της Τούμπας με τον Σακόγλου να σταματά στους 28 πόντους και τον Μπίσσετ στους 13 προσπάθησαν όσο τους επέτρεπαν οι δυνάμεις τους.

Η ΜΕΝΤ με πολύ καλό σερβίς και μπλοκ κατάφερε να αιφνιδιάσει τους φιλοξενούμενους και με αποτελεσματικές επιθέσεις να πάρει τον έλεγχο προηγούμενη με 8-4 και16-9 στα τεχνικά ταϊμ-άουτ για να κάνει το 1-0 με το 25-16.

Η συνέχεια ήταν διαφορετική όμως γιατί ο Παμβοχαϊκός βελτίωσε την υποδοχή του, ανέβασε τα ποσοστά του στην επίθεση και παρά το νωθρό ξεκίνημα του Ντουσάρμ άρχισε να βρίσκει τα πατήματά του και με τον Αμερικανό διαγώνιο, τον Παπαδόπουλο και τον Νέμεθ με το 20-25 και 15-25 έκαναν το 1-2.

Το τέταρτο σετ του αγώνα ήταν αρκετά ισορροπημένο αφού οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τη ΜΕΝΤ να προηγείται με 8-5 και 16-14, ο Παμβοχαϊκός να πλησιάζει στον πόντο με το 21-20 αλλά στο τέλος καλύτεροι και πιο ψύχραιμοι στις λεπτομέρειες οι γηπεδούχοι έκαναν το 25-21 και το 2-2.

Στο τάϊ –μπρεϊκ ο Παμβοχαϊκός με τον Τζορτζ Παπαδόπουλο και τον Ντουσάρμ έφθασε στη νίκη αφήνοντας τους γηπεδούχους με την απογοήτευση για μια καλύτερη βαθμολογική συγκομιδή.

Γιάννης Τσαϊρέλης (Προπονητής ΜΕΝΤ) : «Ξεκινήσαμε τον αγώνα όπως θέλαμε με καλό σερβίς. Κατακτήσαμε εύκολα το 1ο σετ αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Στο 4ο σετ πιέσαμε λίγο στο σέρβις. Ένα κόλλημα σε μία θέση μας κόστισε ακριβά. Ζητούσαμε κάτι από αυτόν τον αγώνα και πήραμε έναν πολύτιμο βαθμό. Θέλαμε κάτι παραπάνω με την εξέλιξη που είχε το ματς αλλά δεν το καταφέραμε. Τουλάχιστον ξεκολλήσαμε από τους 12 βαθμούς. Έχουμε δύσκολο παιχνίδι με τον Άρη. Πάμε. Είμαι ευχαριστημένος για 2,5 σετ. Είναι δύσκολη η προσαρμογή της ομάδας στη μετά Γκολίτση εποχή. Ο Σπύρος ήταν κοντά μας. Δεν είναι εύκολο και για τον ίδιο και για την ομάδα. Μιλάμε συνέχεια και με βοηθάει όσο μπορεί».

Μίκαελ Μέρτεν (Προπονητής Παμβοχαϊκού) : «Είμαι πολύ χαρούμενος που νικήσαμε αλλά θα ήθελα να πάρουμε τη νίκη χωρίς βαθμολογικές απώλειες. Είχαμε ευκαιρία να πάρουμε το 4ο σετ αλλά δεν αξιοποιήσαμε τις ευκαιρίες που είχαμε. Είμαι ευχαριστημένος που οι δύο αλλαγές που κάναμε στο 5ο σετ έφεραν αποτέλεσμα. Ο Δρογκάρης και ο Ρόου έκαναν πολύ καλή δουλειά και πήραμε τη νίκη. Είναι καλό που μετά από αρκετές ήττες καταφέραμε να πάρουμε μια νίκη. Έχουμε μπροστά μας έναν δύσκολο αγώνα με την Ορεστιάδα. Δυστυχώς η 4αδα απομακρύνθηκε πολύ για μας αλλά είμαστε υποχρεωμένοι να συνεχίσουμε τη μάχη μας μέχρι το τέλος».

Τα σετ: 2-3 (25-16, 20-25, 15-25, 25-21, 9-15)

ΜΕΝΤ (Τσαϊρέλης): Σακόγλου 27 (26/43 επ, 1 άσσος), Ναζίρης 1 (1/1 επ), Χατζηηλιάδης 7 (7/22 επ, 59% υπ – 23% άριστες), Παπαϊακώβου 4 (1/5 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπίσετ 13 (9/12 επ, 4 μπλοκ), Μάντζιος 7 (5/12 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 71% υπ – 57% άριστες) / Αντωνιάδης (λ, 64% υπ – 29% άριστες), Κνάπεκ (λ – 71% υπ -57% άριστες), Παντίρης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Χρυσάφης 2 (2/4 επ, 72% υπ – 33% άριστες), Αντιφάκος 4 (2/6 επ, 2 μπλοκ), Κλερσέντ 1 (1/4 επ, 43% υπ – 29% άριστες)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Μέρτεν): Τερζής 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 18 (13/21 επ, 5 μπλοκ), Κανέλλος, 11 (8/12 επ, 3 μπλοκ), Νέμεθ 18 (17/30 επ, 1 μπλοκ, 60% υπ – 30% άριστες), Σαρικεΐσογλου 8 (7/15 επ, 1 μπλοκ, 54% υπ – 42% άριστες), Ντουσάρμ 18 (13/28 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ , 67% υπ – 50% άριστες), Μακρυγιάννης, Δρογκάρης, Στεβάνοβιτς, Ρόου