Πιστός στο ραντεβού ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός κλείδωσε την 39η συμμετοχή του σε τελικούς πρωταθλήματος, αφού επικράτησε 3-2 του Φοίνικα Σύρου, κάνοντας φοβερή ανατροπή στο 4ο σετ και παίζοντας με καθαρό μυαλό και ψυχή στο τάι μπρέικ απέναντι στους Πειρατές που “μάτωσαν” για να στείλουν σε 5ο ματς τη σειρά αλλά αγχώθηκαν και έμειναν από δυνάμεις στο φινάλε.

Μπλοκ-επίθεση και 1-0 οι «πειρατές»

Ο Φοίνικας Σύρου μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό να ακολουθεί και τους γηπεδούχους να φτάνουν προηγούμε 8-7 στο α’ τεχνικό τάιμ άουτ. Οι γηπεδούχοι με άσο του Ντόκιτς (13-11) και δυνατά σερβίς δυσκόλεψαν την υποδοχή των Πειραιωτών που έκαναν λάθη για το 16-12 (λάθος Κόιστρα) στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ.

Μια διαφορά που μέσες άκρες διατήρησε η ομάδα του Παβλίσεβιτς (19-15) με το Λάππα να κάνει εκπληκτικό ξεκίνημα στο ματς (21-15) και τον Δημήτρη Καζάζη να αλλάζει πασαδόρο περνώντας τον Μαρούλη στη θέση του Προύσαλη ενώ με το μπλοκ του Ντόκιτς-Παπαδόπουλου στον Χριστοφιδέλη που εξακολουθούσε να είναι χωρίς πόντο στο σετ η διαφορά πήγε στο +7 (22-15) με τον Ντόκιτς να τελειώνει το σετ 25-19, δίνοντας προβάδισμα στο Πειρατικό!

Κόιστρα και 1-1

Με τον Κόιστρα σε καλή μέρα και τους πρώτους πόντους του δευτέρου σετ να έχει ρεσιτάλ μπλοκ, ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα 0-4 ενώ πήγε πρώτος στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με μπλοκ του Ντιάτσκοφ για το 4-8 (σ.σ οι «ερυθρόλευκοι» στο σημείο αυτό είχαν 5 μπλοκ από τους 8 πόντους!).

Ο Φοίνικας αντέδρασε μείωσε με Ντόκιτς και Λάππα με τον τελευταίο να χάνει το σερβίς και ο Ολυμπιακός να φτάνει προηγούμενος 15-16 και σταδιακά να αυξάνει τη διαφορά με επιθέσεις του Κόοιστρα (17-20) αλλά και εκμεταλλευόμενος λάθη του Φοίνικα. Το 18-22 έγινε με μπλοκ του πολύ καλού στο ματς Γιουρισιτς στον Π.Παπαδόπουλο για να τελειώσει το σετ ο Ολλανδός διαγώνιος των «ευρθολεύκων» με 19-25 για την ισοφάριση.

Επέστρεψε Ντόκιτς και Φοίνικας για το 2-1

Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός μπήκε με φόρα από την ισοφάριση αλλά ο Φοίνικας άρχισε να αφυπνίζεται να βελτιώνει κατακόρυφα το μπλοκ-άμυνα. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πρώτοι στο 5-8 με τον Κόιστρα αλλά ο Ντόκιτς άρχισε να ανεβάζει απόδοση εκ νέου ενώ η πίεση του Φοίνικα να πιάνει τόπο για τα λάθη των «ερυθρολεύκων» για την ισοφάριση του 9-9. Με επιμέρους σκορ 5-1 και έναν Ντόκιτς απροσπέλαστο στο μπλοκ έγινε το 11-10 αλλά και το 13-10 ενώ με λάθος του Κοκκινάκη, οι Συριανοί έφτασαν πρώτοι στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ με 16-12.

Με άσο του Ντόκιτς το σκορ έγινε 18-12 ενώ ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να σταθεροποιήσει την απόδοσή του κάνοντας πολλά λάθη. Ο Δ. Καζάζης έκανε ακόμα μια αλλαγή περνώντας στο 20-14 τον Σφενδυλάκη στη θέση του Τακουρίδη, με τον μπλοκέρ του Ολυμπιακού να κάνει το 20-15 και να μπλοκάρει τον Ντόκιτς για το 22-18 με τον Ντιάτσκοφ να μειώνει εκ νέου 22-19 αλλά το Φοίνικα Σύρου να λύνει τη μικρή πολιορκία και το σετ να τελειώνει με επίθεση του Ντόκιτς για το 25-22 και το 2-1.

«Μάχη» και το «καθαρό» μυαλό ο Ολυμπιακός

Πόντο πόντο πήγαιναν οι δυο ομάδες στο σετ με τον Ντόκιτς να παίρνει δυο σερί πόντους για το 11-9 και τον Ολυμπιακό να κάνει ακόμα ένα λάθος δίνοντας την ευκαιρία στους Συριανούς για το +3 (12-9). Το προβάδισμα διατηρήθηκε –παρά την προσπάθεια των «ερυθρολεύκων να επιστρέψουν- 17-14 με τον Ντόκιτς να περνά δύσκολες επιθέσεις.

Ο Κόοιστρα μείωσε σε 17-16 αλλά σε πρώτο χρόνο ο Χρ. Παπαδόπουλος έκανε το 18-16 αλλά και το 19-17. Οι φιλοξενούμενοι με Ντιάτσκοφ και λάθος του Φοίνκα ισοφάρισαν 19-19 και το σετ πήρε… φωτιά! Ο Ολυμπιακός προσπέρασε 19-20 με τον Ντιάτσκοφ αλλά το άουτ του Κόοιστρα έφερε την ισοφάριση 20-20. Ντιάτσκοφ και πάλι για το 20-21 με το Λάππα να ισοφαρίζει 21-21 και τον Ντάμποβιτς να μπλοκάρει τον Ουκρανό ακραίο των Πειραιωτών για το 22-21. Τα σερβίς του αρχηγού Ηλία Λάππα δυσκόλεψαν την υποδοχή του αντιπάλου για το 23-21. Ο Μαρούλης επέστρεψε στ 23-22, όπως και ο Τακουρίδης με στόχο την ανατροπή για τον Ολυμπιακό αλλά ο Κόοιστρα έκανε λάθος από τη θέση του σερβίς για 24-22. Ο Ολλανδός διαγώνιος μείωσε σε 24-23 αλλά ο Τακουρίδης μπλόκαρε τον Ντόκιτς για το 24-24! Φάση καρμπόν με Τακουρίδη για το 24-25 αλλά ο Ντιάτσκοφ έχασε το σερβίς για το 25-25. Ο Τάμποβιτς έχασε το σερβί για το Φοίνικα για το 25-26 αλλά ο Ντόκιτς επέστρεψε για το 26-26. Ο Κόοιστρα έκανε το 26-27 αλλά ο Ντάμποβιτς χρεώθηκε με διπλή μπαλιά (26-28) και το ματς οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ!

Κοκκινάκης-Κόοιστρα και… τελικοί!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα στο τάι μπρέικ 0-4 και το Φοίνικα να βγάζει… εκνευρισμό στο τάραφλεξ. Ο Λάππας μείωσε σε 1-4 αλλά με τον Κοκκινάκη και χωρίς να υπάρχει αντίδραση, χωρίς ψυχολογία από τους Συριανούς έγινε το 1-5 και το 1-6 με τον Παβλίσεβιτς να βάζει τις φωνές για να αφυπνίσει τους παίκτες του! Ωστόσο, ο Φοίνικας είχε μπλακ άουτ με τον Κόιστρα να μπλοκάρει το Λάππα για το 1-7 και τον Χαραλαμπίδη να μειώνει 2-7. Στην αλλαγή τάραφλεξ το σκορ ήταν 2-8 μετά από χαμένο σερβίς του Ντόκιτς. Ο Λάππας μείωσε σε 3-8 αλλά ο Κόοιστρα έκανε το 3-9 και ο Κοκκινάκης εκτόξευσε τη διαφορά 3-10.  Ο Ολλανδός έχασε το σερβίς για το 4-10 (σ.σ στο τηλεοπτικό ριπλέι φάνηκε μέσα), ο Ντιάτσκοφ έχασε το σερβίς για το 5-11 αλλά ο Τακουρίδης έκανε το 5-12, χάνοντας το σερβίς την αμέσως επόμενη φάση για το 6-12. Ο Λάππας μπλόκαρε για το 7-12 αλλά το λάθος του Φοίνικα έφερε ακόμα πιο κοντά τους φιλοξενούμενους για το 7-13. Ο Σμαραγδής μείωσε για το 8-13 και πήρε και άσο για το 9-13 με τον Ντόκιτς να μπλοκάρει τον Κόιστρα για το 10-13 ενώ ο Κοκκινάκης καρφώνει άουτ στην επόμενη επίθεση για το 11-13. Ο “Σμα” χάνει το σερβίς για το 11-14 και ο Χαραλαμπίδης σε πρώτο χρόνο μείωσε πάλι σε 12-14 αλλά δια χειρός Ντιάτσκοφ ο Ολυμπιακός τέλειωσε το σετ 12-15 και προκρίθηκε στον τελικό.

Ο προπονητής του Φοίνικα Ράτκο Παβλίσεβιτς είπε: “Πουλήσαμε ακριβά ο τομάρι μας. Είχαμε μεγάλη ευκαιρία να φτάσουμε σε 5ο ημιτελικό από την άλλη ο αντίπαλος δεν μας έδωσε εύκολους πόντους. Δεν εγκαταλείψαμε όμως. Κάναμε κάποια λάθη κυρίως λόγω έλλειψης αυτοσυγκέντρωσης. Είχαμε την ευκαιρία να κάνουμε κάτι. Η σεζόν ολοκληρώθηκε. Τώρα μπορούμε να αναλύσουμε τα πάντα. Συγχαρητήρια στη διοικηση και στο Σύλλογο του Φοίνικα που μας στήριξαν. Αισθάνομαι πολύ όμορφα και άνετα εδώ με αυτοπεποίθηση. Ευχαριστώ τους πάντες αυτό το αποτέλεσμα ανήκει σε όλους”.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης τόνισε: “Το παιχνιδι δεν ήταν καλό ποιοτικά ήταν συναρπαστικό για τους θεατές αλλά ψυχοβγαλτικό για εμάς. Κρατάμε τη νίκη. Νομίζω ότι από όλα μπορούμε να κερδίσουμε. Είμαστε στον τελικό. Να συγχαρώ τη Σύρο ακόμα και σήμερα έδειξε πόσο ψυχωμένη ήταν και νομίζω ότι σε αυτό το νησί που στηρίζει το βόλεϊ αξίζει ένα μεγάλο μπράβο” ενώ αναφορικά με το ποιον αντίπαλο θέλει στυς τελικούς ανέφερε: “Και με τους δυο έχουμε προηγούμενα. Στιγμές παρελθόντος θα ζήσουμε αν περάσει ο ΠΑΟ ενώ με τον ΠΑΟΚ έχουμε ανοιχτούς λογαριασμούς αφού χάσαμε ένα Κύπελλο”.

Τα σετ: 25-19, 19-25, 25-22, 26-28, 12-15

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Χαραλαμπίδης 6 (4/11 επ., 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος Π. 11 (10/18 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ. – 38% άριστες), Ντάμποβιτς 5 (2/3 επ., 3 μπλοκ), Παπαδόπουλος Χ. 6 (2/6 επ., 4 μπλοκ), Ντόκιτς 30 (22/54, 2 άσοι, 6 μπλοκ), Λάππας 14 (10/22 επ., 4 μπλοκ, 68% υπ. – 52% άριστες), Εφραμίδης –λ (69% υπ. – 50% άριστες) / Βελούδης –λ, Σμαραγδής 3 (2/2 επ., 1 άσο), Πέκμανς

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 1 (0/6 επ., 1 μπλοκ, 60% υπ. – 30% άριστες), Γιούρισιτς 13 (7/12 επ., 6 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 18 (17/34 επ., 4 άσοι, 3 μπλοκ, 68% υπ. – 63% άριστες), Προύσαλης, Κόιστρα 27 (21/38 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ), Τακουρίδης 8 (4/10, 4 μπλοκ), Στεφάνου –λ (76% υπ. – 48% άριστες) / Μαρούλης 3 (2 άσοι, 1 μπλοκ),  Κοκκινάκης 9 (8/19 ε., 1 μπλοκ, 80% υπ. – 43% άριστες), Σωτηρίου 1 (1 μπλοκ), Σφενδυλάκης 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ).