Πράσινη επικράτηση στην Κυψέλη

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο μεγάλος κερδισμένος του ντέρμπι που έριξε την αυλαία της 16ης αγωνιστικής καθώς με το 3-0 επί της ΑΕΚ στην Κυψέλη πανηγύρισε το τρίποντο και επέστρεψε στην 2η θέση της βαθμολογίας προσπερνώντας την Θήρα.

Στην Κυψέλη ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε την 14η νίκη του στο πρωτάθλημα και με το 3-0 επί της ΑΕΚ κατέκτησε το τρίποντο που τον διατηρεί σταθερά στην 2η θέση.

Οι «πράσινες» του Γιώργου Ρούση με πολύ καλό σερβίς και μπλοκ πήραν τη νίκη που ήθελαν απέναντι σε μια ΑΚΕ που ξεκίνησε άσχημα τον αγώνα αλλά διεκδίκησε στα ίσα τον αγώνα στο δεύτερο και τρίτο σετ.

Ωστόσο οι περισσότερες εναλλακτικές λύσεις που είχε ο Παναθηναϊκός από τον πάγκο, αλλά και η είσοδος της Μερτέκη στη θέση της Νομικού στο Β σετ ήταν καθοριστικά στοιχεία που άλλαξαν τα δεδομένα του αγώνα και στο τέλος χάρισαν το πολύτιμο τρίποντο στις «πράσινες».

Το εντυπωσιακό ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στην αναμέτρηση τον οδήγησε σε ένα εύκολο σετ καθώς η ΑΕΚ έχοντας πρόβλημα στην υποδοχή αλλά και χαμηλά ποσοστά στην επίθεση δεν κατάφερε να διεκδικήσει κάτι.

Με πολύ καλό σερβίς αλλά και μπλοκ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 7-1 και 15-3 δείχνοντας πως θέλει να τελειώνει τον αγώνα, ενώ η Μόλναρ έκανε λίγο αργότερα το 16-4.

Οι γηπεδούχες χωρίς πρόβλημα έφθασαν στο 18-6 με την Τσίμα, ωστόσο η ΑΕΚ με ένα σερί 6-0 μάζεψε την διαφορά μειώνοντας σε 18-12 και με την Κοσμά το 19-14.

Ο Παναθηναϊκός όμως φρόντισε με το μπλοκ και τους άσους τις Νομικού να κάνει το 23-14, και στο τέλος με το λάθος σερβίς της Κατσαντώνη να γίνει το 25-15 και το 1-0.

Ίδια εικόνα αλλά με διαφορετικούς πρωταγωνιστές είχαμε στην αρχή του δεύτερου σετ καθώς η ΑΕΚ παρουσιάστηκε μεταμορφωμένη και τον Παναθηναϊκό να έχει μουδιασμένο ξεκίνημα.

Με την άνοδο της Κοσμά-Κατσαντώνη αλλά και τα λάθη του Παναθηναϊκού η ΑΕΚ έκανε το 1-7 αναγκάζοντας τον Ρούση να περάσει στο παιχνίδι την Μερτέκη στη θέση της Νομικού. Αρχικά αυτό έφερε αποτέλεσμα για τις γηπεδούχες καθώς μείωσαν σε 5-8 και με τον άσο της Μερτέκη και τον πόντο της Μόλναρ πλησίασαν στον πόντο κάνοντας το 8-9.

Κατσαντώνη και μπλοκ στην Τσίμα από την Κωνσταντίνίδου έκανε το 8-12 για την ΑΕΚ. Η Μόλναρ όμως είχε διαφορετική άποψη καθώς με πολύ καλό σερβίς έκανε το 12-12 ενώ οι «πράσινες» με μπλοκ στην Κατσαντώνη απέκτησαν προβάδισμα με 13-12.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το 14-14 , ωστόσο ο Παναθηναϊκός με ένα 3-0 έκανε το 17-14. Η ΑΕΚ με καλά μπλοκ στην Τσίμα ισοφάρισε σε 17-17 και πήγε πόντο- πόντο μέχρι το 20-20.

Εκεί όμως η Μερτέκη πήρε τον Παναθηναϊκό στις πλάτες της καθώς έκανε το 22-20 με άσο, ενώ και με δικό της πόντο οι «πράσινες» έκαναν το 25-21 και το 2-0 γνωρίζοντας την αποθέωση από τον κόσμο τους.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός με το 4-1 απέκτησε το προβάδισμα, όμως η ΑΕΚ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 4-4 και μάλιστα να προηγηθεί με 7-8 στο πρώτο τεχνικό ταϊμ-άουτ.

Οι γηπεδούχες όμως με το μπλοκ αλλά και την Κουτουξίδου προσπέρασαν με 9-8 αναγκάζοντας τον Μανώλη Ρουμελιώτη να ζητήσει ταϊμ-άουτ πριν δημιουργηθεί διαφορά.

Η Κατσαντώνη ισοφάρισε σε 9-9, όμως η Καββαδία και το μπλοκ της Μερτάκη στην Ιβάνοβα έφερε το 11-9. Η άουτ επίθεση της Μόλναρ και ο άσος της Τσοχατζή έκανε το 11-11 βάζοντας φωτιά στο ντέρμπι με τις δύο ομάδες να είναι μαζί μέχρι το 13-13.

Το μπλοκ στην Μερτέκη έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΚ με το 13-14, η άστοχη επ΄θεση της Κοσμά το 14-14. Ένα μπλοκ στην Σπανού και ένας πόντος από την Καββαδία έκαναν το 16-14 για τις «πράσινες» ενώ λίγο αργότερα η Μερτέκη ανέβασε την διαφορά στο 17-14 και το 19-15 βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη.

Ο Παναθηναϊκος με αποτελεσματικές επιθέσεις δεν είχε πρόβλημα να φθάσει στο 22-16, για να τελειώσει την επικράτησή του με το 25-18 και το 3-0 που τον επανέφερε στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Γιώργος Ρούσης (ΠΑΟ): «Δεν είμαι τόσο ικανοποιημένος από την απόδοση, αλλά το καλό είναι ότι γυρίσαμε εις βάρος μας σκορ όπως έγινε στο β’ σετ. Έχουμε βάλει ένα σημαντικό γρανάζι στην ομάδα μας όπως είναι η Μόλναρ, αλλά ακόμη χρειάζεται χρόνος για να δέσουμε ως σύνολο καθώς έχουμε μπροστά μας και ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι με τον Άρη στην Θεσσαλονίκη».

Μανώλης Ρουμελιώτης (ΑΕΚ): «Δεν θέλω να κρατήσω τίποτα από το σημερινό ματς… Με εξαίρεση το β’ σετ δεν ήταν ντέρμπι καθώς ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος και κέρδισε δίκαια. Πρέπει να έχουμε καλύτερη απόδοση στα επόμενα παιχνίδια, αφού σήμερα δεν μπήκαμε στο ρυθμό του αγώνα με εξαίρεση κάποια μικρά κομμάτια. Έχουμε προβλήματα από την αρχή της χρονιάς, αλλά πρέπει να συνεχίσουμε να παλεύουμε».

Τα σετ: 25-16, 25-21, 25-13

Παναθηναϊκός (Ρούσης) Κωνσταντινίδου 7 (5/10 επ., 2 μπλοκ), Νομικού 7 (1/11 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ), Κουτουξίδου 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Καββαδία 5 (1/7 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Μόλναρ 8 (6/23 επ., 2 άσοι, 50% υπ. – 50% άριστες), Τσίμα 16 (12/28 επ., 4 μπλοκ, 33% υπ. – 14% άριστες), Ρόγκα -λ (55% υπ. – 38% άριστες) / Μερτέκη 9 (6/12 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Γκούζου, Παπαδοπούλου.

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης) Τσοχατζή 1 (1 άσο), Κωνσταντινίδου 11 (5/10 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Ιβάνοβα 7 (5/29 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 48% υπ. – 35% άριστες), Λαμπρινίδου 3 (2/11 επ., 1 μπλοκ), Κοσμά 8 (7/16 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ. – 31% άριστες), Κατσαντώνη 8 (8/19 επ.), Κακουράτου -λ (00% υπ. – 00% άριστες) / Σπανού 6 (6/15 επ.), Κουνάδη, Τοντάι.