«Πράσινο» μπλόκο στην Πάτρα

Mε 15 πόντους από μπλοκ και κυρίαρχους τους Πανταλέων, Ρανγκέλ και οργανωτή το Μαρούλη,  ο Παναθηναϊκός επικράτησε στην Πάτρα της Παναχαϊκής με 3-1 σετ και διατηρήθηκε στην 2η θέση της βαθμολογίας. Εξαιρετικός  για τους φιλοξενούμενους και ο  Σέρβος Τσίροβιτς που τελείωσε το ματς με 20 πόντους.

Οι «πράσινοι» σημείωσαν τη 11η νίκη τους στο πρωτάθλημα και έπιασαν τους 33 βαθμούς, έναντι 38 του Ολυμπιακού και 31 του ΠΑΟΚ.

Από την άλλη πλευρά η Παναχαϊκή παρότι κατάφερε να ισοφαρίσει τα σετ, υστέρησε στην υποδοχή και στην «κόντρα» επίθεση και γνώρισε την ήττα που την διατήρησε στην 9η θέση με 9 βαθμούς και πλέον βρίσκεται 11 βαθμούς πίσω από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, που συμπληρώνει την 8άδα.

Στον αγωνιστικό τομέα ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο ματς αποκτώντας σταθερό προβάδισμα στο σετ με 11-15, 15-20, 18-23 για να γράψει με 18-25 το 0-1 σετ.

Το δεύτερο σετ  εξελίχθηκε σε… θρίλερ, με τις ομάδες να μονομαχούν πόντο πόντο από την αρχή μέχρι το τέλος, όπου οι γηπεδούχοι στο πιο κρίσιμο σημείο προηγήθηκαν 23-22,  24-23 και ισοφάρισαν τελικά σε 1-1 με 25-23 .

Μεγάλη μονομαχία είχαμε και στο τρίτο σετ, όπου οι ομάδες πάλεψαν σκληρά μέχρι το 22-22 και από εκεί οι «πράσινοι» με 0-3 σερί έκαναν με 22-25 το 1-2 σετ.

Στο τέταρτο η Παναχαϊκή απογοητεύτηκε και οι “πράσινοι” πήραν εύκολα  το σετ με 15-25 και «κλείδωσαν» το υπερπολύτιμο τρίποντο με 1-3 σετ.

*Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 4 άσσους, 50 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 48 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (18-25, 25-23, 22-25, 15-25) σε 99′

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Παπαδόπουλος): Ρεκ 6 (6/11 επ), Σορμάζ 11 (7/19 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 48% υπ – 22% άριστες), Μπαράχας 14 (12/25 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 65% υπ – 53% άριστες), Λιβαθηνός 3 (2/3 επ, 1 μπλόκ), Ρουμελιώτης Ν. 15 (14/37 επ, 1 μπλοκ), Μαυραγάνης 6 (4/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 60% υπ – 24% άριστες), Μουσλία (λ), Κωστόπουλος 5 (5/9 επ, 70% υπ – 20% άριστες).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 1 (μπλοκ), Μελγκαρέχο 13 (8/18 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ, 69% υπ – 23% άριστες), Τσίροβιτς 20 (12/20 επ, 5 άσσοι, 3 μπλοκ), Γκονζάλεζ 18 (17/38 επ, 1 άσσος), Ρανγκέλ 11 (8/11 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πανταλέων 8 (3/8 επ, 5 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 64% υπ – 9% άριστες), Σύρος (λ), Δημητριάδης, Μπέλος.