Πρόκριση δια χειρός Μιγιαϊλοβιτς

Ραντεβού στα προημιτελικά έκλεισε ο Φοίνικας Σύρου. Οι «κυανέρυθροι» των Κυκλάδων με πρωταγωνιστή τον Νίκολα Μιγιαϊλοβιτς και πολύ καλό μπλοκ επικράτησαν με 3-1 του Παναθηναϊκού στην Κυψέλη και περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους στην κλήρωση της Παρασκευής.

Στο κλειστό της Κυψέλη ο Φοίνικας Σύρου με το 3-1 επί του Παναθηναϊκού σφράγισε το εισιτήριο της πρόκρισής του στους «8» του Κυπέλλου και έδειξε έτοιμος να διεκδικήσει την πρόκρισή του στο Final 4 της διοργάνωσης που θέλει να φιλοξενήσει στην Ερμούπολη.

Οι «Πειρατές» έχοντας σε πολύ καλή μέρα το μπλοκ τους αλλά και τον Νίκολα Μιγιαϊλοβιτς να «ξεσπά» σε επίθεση και σερβίς πήραν τη νίκη αφήνοντας στον Παναθηναϊκό την πικρή γεύση του αποκλεισμού.

Ένας Παναθηναϊκός που είχε σε κακή μέρα τον Χρήστο Μπέλο που αντικαταστάθηκε από τον Ηρακλή Παπαδόπουλο στο πρώτο σετ όμως μείωσε σε 2-1 και διεκδίκησε την ισοφάριση στο 4ο σετ χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Μοναδικό μελανό σημείο του αγώνα ο τραυματισμός του Χαραλαμπίδη στο τρίτο σετ της αναμέτρησης και η αντικατάστασή του από τον Νίκο Σμαραγδή που έκανε ντεμπούτο με την φανέλα του Φοίνικα Σύρου

Προβάδισμα με μπλοκ και σερβίς

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το 5-5, ωστόσο ο Φοίνικας με μπλοκ και πολύ καλές επιθέσεις φρόντισε να πάρει ένα μικρό προβάδισμα κάνοντας το 7-9  και 7-11. Οι Συριανοί με δυνατό σερβίς από τον Μιγιαϊλοβιτς έκαναν το 8-12 και το 8-14 με συνεχόμενους άσους του Σέρβου.

Έχοντας πλέον το +6 οι παίκτες του Φοίνικα φρόντισαν να το διαχειριστούν κατάλληλα και με τους Πέκμανς, Ντόκιτς δεν είχαν πρόβλημα κάνοντας το 13-18 και το 14-20. Ο Δημήτρης Ανδρόπουλος βλέποντας τον Μπέλο να είναι σε κακή μέρα πέρασε στο παιχνίδι τον Ηρακλή Παπαδόπουλο, ωστόσο δεν άλλαξε κάτι αφού οι «κυανέρυθροι» του Παβλίσεβιτς έφθασαν στο 17-24. Οι «πράσινοι» με τον Πανταλέων και το μπλοκ μείωσαν σε 20-24 όμως το λάθος σερβίς του Παπαδόπουλου έφερε το 20-25 και το προβάδισμα στον Φοίνικα Σύρου.

Ανατροπή στο…χαλαρό

Στο δεύτερο σετ ο Ανδρεόπουλος κράτησε βασικό τον Ηρακλή Παπαδόπουλο, πίεσε από την γραμμή του σερβίς και καλύτερα ποσοστά στην επίθεση ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 8-3 και 11-5.

Ο Φοίνικας με καλό σερβίς και τα λάθη των γηπεδούχων κατάφερε να μειώσει στο 13-10 την διαφορά αναγκάζοντας τον τεχνικό των γηπεδούχων να πάρει τάϊμ-άουτ. Ο Νίκολα Μιγαϊλοβιτς συνεχίζοντας τα πολύ καλά του σερβίς με άσο μείωσε στο 14-12 και ο Χαραλαμπίδης σε 15-13. Ο νεαρός κεντρικός της Σύρου με άσο  έφθασε την διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (15-14), όμως ο Χόϊ έκανε το 16-14. Το λάθος σερβίς του Πρωτοψάλτη και το μπλοκ των Συριανών στον Κούκ έγραψαν το 16-16.

Ένας πόντος του Παπαδόπουλου και ένα μπλοκ στον Πέκμανς έδωσαν το 18-16 για τους «πράσινους», ενώ ο Κούκ έκανε το 19-17. Ωστόσο ο Χρήστος Παπαδόπουλος και ένα εντυπωσιακό στοπ του Ντάμποβιτς στον Κουκ έδωσαν το προβάδισμα στον Φοίνικα με 19-20 και η άστοχη επίθεση του Αμερικάνου ακραίου των γηπεδούχων το 19-21. Με τα λάθος σερβίς των δύο ομάδων το σκορ ανέβηκε στο 20-22 και με το τριπλό μπλοκ στον Παπαδόπουλο οι «πειρατές» ξέφυγαν με +3 (20-23).

Ο Παναθηναϊκός με τον Πρωτοψάλτη μείωσε σε 22-24, ωστόσο το τριπλό μπλοκ από τους Ντόκιτς-Ντάμποβιτς-Χαραλαμπίδη στον νεαρό κεντρικό των «πρασίνων» έκανε το 22-25 και το 0-2.

Ελπίδα με… ανατροπή

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός μη έχοντας να χάσει κάτι ρίσκαρε σε σερβίς και επίθεση και απέκτησε το προβάδισμα με 4-2, 6-3 και λίγο αργότερα με τον Κουκ 9-6. Με τα συνεχόμενα λάθος σερβίς πήγε το σκορ στο 12-9, ωστόσο ο Φοίνικας Σύρου μείωσε στο 14-13 και 15-14 με μπλοκ στον Κουκ. Ωστόσο οι Συριανοί σε εκείνο το σημείο «έχασαν» τον Χαραλαμπίδη ο οποίος στην προσπάθειά του για μπλοκ έπεσε άτσαλα με αποτέλεσμα να τραυματιστεί στον αριστερό αστράγαλος του ποδιού του και να αντικατασταθεί από τον Σμαραγδή που έκανε ντεμπούτο με τα «κυανέρυθρα».

Οι «πράσινοι» με το μπλοκ του Πανταλέων έφθασαν στο 19-16 και το 20-17, όμως ο Φοίνικας με τους Ντάμποβιτς, Μιγιαϊλοβιτς και Λάππα ισοφάρισε σε 20-20. Η άστοχη επίθεση του Κουκ έδωσε το προβάδισμα στην Σύρο με 20-21. Ο Αμερικανός ακραίος διόρθωσε το λάθος του και με δύο συνεχόμενους πόντους του έκανε το 22-21, ενώ η άστοχη επίθεση του Μιγαϊλοβιτς έδωσε «αέρα» δύο πόντων στους γηπεδούχους που έφθασαν στο 23-21 εν μέσω αποθέωσης από τον κόσμο τους.

Ο Σέρβος ακραίος της Σύρου μείωσε στο 23-22 και 24-23, ωστόσο το λάθος σερβίς του έδωσε το σετ στον Παναθηναϊκό με 25-23 που ξαναμπήκε στην διεκδίκηση της νίκης.

Πρόκριση με Μιγιαϊλοβιτς

Ο Φοίνικας με τον Σμαραγδή βασικό θέλοντας να φεύγει νωρίτερα από την Κυψέλη προηγήθηκε με 0-2 στο τέταρτο σετ, όμως ο Παναθηναϊκός εκμεταλλευόμενος τα λάθη των φιλοξενούμενων και το μπλοκ στον Ντόκιτς έφθασε στο 6-3. Οι Συριανοί μείωσαν σε 7-6 με τον Μιγιαϊλοβιτς για να ισοφαρίσουν σε 7-7 με την άστοχη επίθεση του Πρωτοψάλτη.

Ο Παναθηναϊκός έκανε το 8-7, όμως οι Συριανοί με το μπλοκ τους και τις επιθέσεις από τους Μιγιαϊλοβιτς, Ντόκιτς προσπέρασαν με το 8-10 και το 13-16 δείχνοντας αποφασισμένοι να πάρουν τη νίκη.

Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 16-18 και λίγο αργότερα σε 21-22 κάνοντας ντέρμπι το παιχνίδι. Ο Ντόκιτς όμως έκανε το 21-23, ενώ το μπλοκ του Μιγιαϊλοβιτς στον Πανταλέων έκανε το 22-24 και με πόντο του Σέρβου ακραίου έγινε το 23-25 και το 1-3.

Κομβικό σημείο του αγώνα στο δεύτερο σετ όταν και ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο και το προβάδισμα μέχρι το 19-17 ωστόσο οι Συριανοί με καλό μπλοκ και επιθέσεις φρόντισαν να γυρίσουν το παιχνίδι και να αποκτήσουν προβάδισμα με 19-21 και 20-23 για να κάνουν το 0-2 με το 22-25.

Δημήτρης Ανδρεόπουλος (Παναθηναϊκός): “Ξεκινήσαμε νωθρά το πρώτο σετ με κακή υποδοχή αυτό μας επηρέασε και στη διάρκεια του παιχνιδιού. Γενικά νομίζω δεν ήταν καλό παιχνίδι για τον ΠΑΟ. Δεν είχαμε τη συγκέντρωση που θα έπρεπε για ένα τέτοιο νοκ αουτ παιχνίδι. Δεν είμαστε ευχαριστημένοι καλοί συνέχεια στο Φοίνικα”.

Ράτκο Παβλίσεβιτς (Φοίνικας Σύρου): «Οι παίκτες που ήρθαν στην ομάδα μας βοήθησαν σίγουρα αλλά κι όλοι οι υπόλοιποι έπαιξαν πολύ καλά και νομίζω ότι είναι εμφανής η βελτίωση τους όπως και όλης της ομάδας. Σήμερα παίξαμε πραγματικά καλά και για μένα το σημαντικό είναι ότι δεν χάσαμε την αυτοσυγκέντρωση μας στη διάρκεια του αγώνα, ειδικά στο β’ σετ όπου χάναμε με μεγάλη διαφορά. Ήμασταν υπομονετικοί και φέραμε το παιχνίδι εκεί που θέλαμε. Είναι μια μεγάλη νίκη μια σημαντική επιτυχία αλλά μπορούμε να παίξουμε ακόμη καλύτερα».

Τα σετ: 20-25, 22-25, 25-23, 22-25

Παναθηναϊκός (Ανδρεόπουλος) Στιβαχτής, Κουκ 24 (24/37 επ, 46% υπ – 36% άριστες), Πρωτοψάλτης 13 (9/20 επ, 4 μπλοκ, 72% υπ – 60% άριστες), Χόι 1 (1/4 επ.), Πανταλέων 8 (6/12 επ, 2 μπλοκ), Μπέλος 1 (1/3 επ.), Πολυχρονιάδης –λ (75% υπ – 71% άριστες), Σαμαντάς, Παπαδόπουλος 13 (11/19 επ., 2 μπλοκ).

Φοίνικας (Παβλίσεβιτς): Χαραλαμπίδης 8 (5/10 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Πέκμανς 3 (2/11 επ., 1 μπλοκ, 53% υπ – 20% άριστες), Ντάμποβιτς 6 (3/4 επ., 3 μπλοκ), Παπαδόπουλος Χρ. 11 (5/10 επ, 3 άσοι, 3 μπλοκ), Ντόκιτς 19 (15/31 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Μιγιάιλοβιτς 22 (14/24 επ, 4 άσοι, 4 μπλοκ, 74% υπ – 53% άριστες), Εφραιμίδης –λ (56% υπ – 31% άριστες) / Σμαραγδής 1 (1 μπλοκ), Λάππας 6 (5/11 επ., 1 μπλοκ, 72% υπ. – 52% άριστες),