«Πρόκριση-λύτρωση» με μαχητική ψυχή!

Μετά από ματσάρα με τις καρδιές να σπάνε στην Κυψέλη, ο Παναθηναϊκός με διπλή ανατροπή πήγε από την κόλαση στον παράδεισο επικράτησε με 3-2 της μαχητικής ΑΕΚ, παίρνοντας το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι γηπεδούχες φανερά επηρεασμένες από την ήττα από τον Ολυμπιακό, μπήκαν νωθρά στο παιχνίδι απέναντι σε μια ΑΕΚ που χωρίς άγχος κατάφερε στα τελειώματα των δυο πρώτων να κάνει το 0-2. Ο Παναθηναϊκός έδειξε να αφυπνίζεται, να μειώνει τα λάθη αλλά και να ανεβαίνει επιθετικά (άκρα και κέντρο) και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ! Εκεί παρόλο που η Ένωση ξεκίνησε καλύτερα, η εμπειρία της Γιακουμή δεν έφτασε παρότι η ΑΕΚ είχε τις ευκαιρίες (και το προβάδισμα) να τελειώσει το παιχνίδι αφού οι γηπεδούχες με ομαδικότητα και μεγαλύτερη φρεσκάδα -σε μεγάλο βαθμό την έδωσε η νεαρή Χαρά Παπαδοπούλου που πέρασε στη θέση της Πατσέκο στο 6-11- κατάφεραν να προκριθούν και κυρίως κατάφεραν να λυτρωθούν αφού όπως δήλωσε και ο προπονητής τους “παλεύαμε με τους εαυτούς μας”.

Διαβασμένη ΑΕΚ

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλά και πήρε προβάδισμα γρήγορα 7-2 με καλό σερβίς τακτικής πάνω στην Αργυροπούλου δυσκόλεψε την υποδοχή της ΑΕΚ. Η Ένωση «ροκάνισε» τη διαφορά και με δυο άσους της Κατσαντώνη μείωσε σε 7-5. οι «πράσινες» πήγαν προηγούμενες στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-5 αλλά οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν με επίθεση της Αργυροπούλου σε 8-8. Ακολούθησαν εκατέρωθεν χαμένα σερβίς, λάθη και λίγο… βόλεϊ από τους δυο ομάδες με τον Παναθηναϊκό να φτάνει πρώτος στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άου με 16-15 έπειτα από λάθος των φιλοξενουμένων.

Η ομάδα του Ρουμελιώτη πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο με μπλοκ της Νικούλη-Κουνάδη 16-17 με τις δυο ομάδες να φτάνουν στο 22-22 χέρι-χέρι. Η Ιβάνοβα πήρε άσο κι έκανε το 22-23 και έμεινε μέχρι το τέλος του σετ στο σερβίς δυσκολεύοντας την «πράσινη» υποδοχή. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 23-24 μετά το άουτ της Αργυροπούλου αλλά στην επόμενη φάση η άσος της ΑΕΚ κάρφωσε μέσα για το 0-1 σετ (23-25)

Πάθος για το 0-2

Με τον «αέρα» του 0-1 η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο δεύτερο σετ 8-11 αλλά ο Παναθηναϊκός με αντεπίθεση διαρκείας και με ενέργειες της αρχηγού του Ζένιας Τσίμα που άρχισε να παίρνει το βάρος των επιθέσεων μείωσε σε 10-11 ενώ με την Γκούζου να έχει ανέβει οι «πράσινες» πέρασαβ μπροστά με 14-13 και έφτασαν πρώτες στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με επίθεση της Τσίμα 16-14.

Η ΑΕΚ έχασε τη συγκέντρωσή της στην άμυνα με τις γηπεδούχες ανεβαίνουν στην επίθεση και να παίρνουν «εύθραυστο» προβάδισμα 19-17. Η Ένωση ισοφάρισε μετά από άουτ επίθεση της Τσίμα ενώ οι «πράσινες» ολιγόρησαν με τη Βίλκου και η άμυνα της Κακουράτου έδωσε προβάδισμα 20-21. Η Τσίμα ισφάρισε ενώ στην αμέσως επόμενη φάση ασυνεννοησία μεταξύ της Μεταξά και της Ρόγκα 21-22 ενώ η Κατσαντώνη με επίθεση έκανε το 21-23. Η Γιακουμή χρεώθηκε με διπλή μπάλα για τι 22-23 αλλά η Κατσαντώνη παρά τα χαμηλά ποσοστά στην επίθεση πήρε τον πόντο για το 22-24 με την Ιβάνοβα να γράφει το 22-25.

Μπλοκ και καθαρό μυαλό για την ανατροπή

Οι φιλοξενούμενες μπήκαν καλύτερα και πάλι στο τρίτο σετ και εκμεταλλευόμενες άουτ επίθεση της Μερτέκη έφτασαν πρώτες στο τεχνικό τάιμ άουτ 7-8. Ο Ρούσης βλέποντας για ακόμα ένα ματς την Πατσέκο εκτός κλίματος πέρασε στο 7-9 την Παπαδοπούλου στην πάσα. Με το μπλοκ σε εκείνο το σημείο να ανεβαίνει οι “πράσινες” ισοφάρισαν σε 12-12 και με την Τσίμα να γίνεται το 13-12. Με όπλο το μπλοκ ο Παναθηναϊκός ανέβασε παλμούς και πήγε στο τεχνικό τάιμ αουτ 16-14.΄Ενα προβάδισμα που κράτησε 19-17 με την ΑΕΚ να ροκανίζει και την Αργυροπούλουμε πλασέ να κάνει το 21-21. Η Μερτέκη με υπερένταση κάρφωσε άουτ για το 22-23 αλλά λάθος σερβίς της Κατσαντώνη έφερε το σετ στα ίσα 23-23 ενώ και πάλι η Μερτέκη διόρθωσε το προηγουμενο λάθος για το 24-23. Η Γιακουμή πήρε τα βήματα για το 24-24 με την Κουνάδη να μπλοκάρει τη Μερτέκη για το 24-25 και τη Βίλκου (2/21 επιθέσεις!) να παίρνει πόντο για το 25-25 και τη Μερτέκη να κρατά ζωντανό τον ΠΑΟ στο 26-26. Η Καββαδία με μπλοκ έκανε το 27-26 και η Μερτέκη με πλασέ μείωσε σε 1-2 σετ (28-26).

Ανέβηκαν οι “πράσινες”

Με ανεβασμένη ψυχολογία ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο τέταρτο σετ με ένα +4 (8-4) στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ ενώ βελτιωμένος με λιγότερα λάθη αλλά και λύσεις από το κέντρο (Καββαδία-Γκούζου) έφτασε πρώτος και στο δεύτερο 16-11. Οι “πράσινες” για πρώτη φορά φάνηκε να βρίσκουν ρυθμό παίρνοντας προβάδισμα στην +6 (18-12) με την ΑΕΚ να παθαίνει μπλακ άουτ, κάνοντας λάθη. Η Ένωση δεν μπόρεσε να μπει στο σετ και ο Παναθηναϊκός με αντροπή 2-2 σετ (25-15) οδήγησε το ματς στο τάι μπρέικ.

Ρώσικη ρουλέτα και ανατροπή

Στο τάι μπρέικ αμφότερες οι ομάδες βάδιζαν πόντο πόντο με τη Γιακουμή να κάνει το 3-4 για την ΑΕΚ και την Ιβάνοβα με μπλοκ στη Βίλκου να γράφει το 3-5. Η Γιακουμή -που έκανε τη ζημιά- σε πρώτο χρόνο πήγε στο +3 (3-6) και οι δυο ομάδες άλλαξαν τερέν (5-8). Η Μερτέκη κάρφωσε άουτ 5-9 ενώ η Ένωση φαινόταν να κρατά τη διαφορά (6-11) ο Παναθηναικός ροκάνισε τη διαφορά και το ματς έγινε ντέρμπι με μπλοκ της Τσίμα στην Κατσαντώνη 11-12. Η Γκούζου έκανε το 12-12 με την Κυψέλη στον πόντο ενώ ο ΠΑΟ εκμεταλλεύτηκε το λάθος της ΑΕΚ για το 13-12. Η Ιβάνοβα έφερε το ματς στα ίσα 13-13 αλλά η Νικούλη με άουτ σερβίς έδωσε πόντο στις γηπεδούχες 14-13 για να τελειώσει το σετ 15-13 έπειτα από άουτ πλασέ της Γιακουμή -φάση για την οποία διαμαρτυρήθηκαν έντονα οι φιλοξενούμενες- και τον Παναθηναϊκό να παίρνει μεγάλη νίκη-πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού!

Στο 6-11 ο προπονητής του ΠΑΟ, Γιώργος Ρούσης δεν φοβήθηκε να κάνει αλλαγή την Πατσέκο με την Χαρά Παπαδοπούλου και δικαιώθηκε! Στο 8-12 η νεαρή ταλαντούχα πασαδόρος πήγε στο σερβίς καταφέρνοντας “ρήγματα” στην υποδοχή της Ένωσης με το σκορ να γίνεται 13-12 έπειτα από υπόδειξη για διπλή μπαλιά της Αργυροπούλου.

Για τον Παναθηναϊκό το κέρδος εκτός της πρόκρισης στην επόμενη φάση του θεσμού είναι και ψυχολογικό αφού είναι σαφές ότι οι “πράσινες” δεν έχουν μπει καλά στο 2ο γύρο. Από την άλλη, η ΑΕΚ με τέτοιες εμφανίσεις με απουσίες και με ένα άκρως ελληνικό ρόστερ μπορεί να είναι υπερήφανη για την παρουσία της αφού για κάθε αντίπαλο αποτελεί επικίνδυνο αγωνιστικό σύνολο.

Τσίμα (ΠΑΟ): “Τα ψυχικα αποθεματα τα έχουμε. Το λέμε πρέπει να βρουμε ρυθμό. Στα δυο πρώτα σετ δεν ήμασταν εμείς. Προσπαθούμε σε κάθε παιχνίδι . Μας ενδιαφέρει ότι κερδίσαμε σήμερα. Αν είμαστε συγκεντρωμένες μπορούμε να κάνουμε πράγματα αρκεί να είμαστε αυτοί που είμαστε”.

Ρούσης (ΠΑΟ): “Το σκορ ότι και να ναι πρέπει να παλεύουμε. Σήμερα, παλεύαμε με τους εαυτούς μας, ξέραμε ότι η ΑΕΚ ήταν επικίνδυνη ομάδα. Συνήλθαμε και πήραμε μεγαλη πρόκριση. Να χτίσουμε πάνω στην πρόκριση αυτή. Η Χαρά (σ.σ Παπαδοπούλου) είναι ταλαντούχα πασαδόρος θέλω να ναι έτοιμη και να δουλεύει όπως δουλεύει και θα πάνε όλα καλά στην καριέρα της”.

Ρουμελιώτης (ΑΕΚ): “Αν πω αυτα που πρέπει να πω θα με καλέσουν για απολογία. Άλλοι είναι οι πρωταγωνιστές του ματς. Η ομάδα μας παίζει στα όρια κάνει ότι καλύτερο μπορεί. Προσπαθούμε, φτάσαμε κοντά στην πρόκριση έχουμε μεγάλο μερίδιο ευθύνης που δεν πήραμε την πρόκριση. Είχαμε προβάδισμα αλλά με παιδαριώδη λάθη αλλά μετά οι πρωταγωνιστές του ματς έβαλαν το χεράκι τους. Εχουμε καθαρά ελληνικό ρόστερ και συνεχίζουμε”.

Τα σετ: 23-25, 22-25, 28-26, 25-15, 15-13

Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 13 (8/21 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Καββαδία 13 (8/18 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Μερτέκη 18 (14/47 επ., 2 άσοι, 2 μπλο, 31% υπ. – 22% άριστες), Βίλκου 9 (5/30 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Τσίμα 32 (26/57 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ, 47% υπ. – 27% άριστες), Πατσέκο 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Ρόγκα –λ (52% υπ. – 31% άριστες) / Γιαννακοπούλου, , Τσατσούρι, Παπαδοπούλου, Μεταξά.

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Νικούλη 6 (3/6 επ., 3 μπλοκ), Κουνάδη 1 (1 μπλοκ), Ιβάνοβα 17 (13/44 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 62% υπ. – 58% άριστες), Γιακουμή 15 (10/21 επ., 5 μπλοκ), Κατσαντώνη 24 (20/50 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Αργυροπούλου 24 (22/54 επ., 2 μπλοκ, 51% υπ. – 46% άριστες), Κακουράτου –λ (44% υπ. – 28% άριστες) /Φάκη 1 (1/3 επ.), Πατέλη, Τοντάι 1 (1/2 επ.)