Π(ροσπ)έρασε δεύτερος ο Φοίνικας

Πετυχημένη ήταν στην Ερμπούπολη η πρόβα τζενεράλε των Συριανών ενόψει του προσεχούς Λιγκ Καπ “Ν. Σαμαράς” καθώς ο τοπικός Φοίνικας επικράτησε τη Λαμίας με 3-1 σετ  για την 17η αγωνιστική της Volley League «Πάμε Στοίχημα» και με 39 βαθμούς βρέθηκε προσωρινά στη 2η θέση της βαθμολογίας.

Οι “Πειρατές” από την αρχή του ματς επέβαλλαν το ρυθμό τους και με εξαίρεση την ισοφάριση των φιλοξενούμενων στο 2ο σετ, όπου οι Ρουμελιώτες κυριαρχησαν σε όλους τους τομείς των αντιπάλων τους, κατάφεραν με περισσότερες επιθετικές λύσεις και οργανωμένο μπλοκ – άμυνα των συριανών να φτάσουν στη νίκη, που τον στέλνει με ανεβασμένη ψυχολογία στο Λίγκ Καπ “Νίκος Σαμαράς”.

Με τη νίκη αυτή ο Φοίνικας Σύρου,  περιμένοντας το αποτέλεσμα του αυριανού ντέρμπι Κηφισιά-ΠΑΟΚ (18.00, NVSP3), ανέβηκε προσωρινά με 39 βαθμούς στην 2η θέση, τη στιγμή που η ουραγός αντίπαλός του, είδε “κολλημένη” στον πάτο της βαθμολογίας με 8 βαθμούςνα ανοίγει η ψαλίδα της διαφοράς από τις υπόλοιπες ομάδες που έχουν ως στόχο την σωτηρία.

Τα σετ: 3-1 (25-16, 16-25, 25-14, 25-18)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκολιτς): Χαραλαμπίδης 8 (3/4 επ, 5 μπλοκ), Πάρις 4 (4/5 επ), Ντόκιτς 21 (16/37 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Λάππας 5 (3/11 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 57% υπ – 36% άριστες), Ανδρεάδης 9 (4/7 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Παπαδόπουλος 5 (3/12 επ, 2 άσσοι, 50% υπ – 17% άριστες) / Ζήσης (λ, 58% υπ – 31% άριστες), Ηλίας 1 (άσσος), Κάλντγουελ 10 (8/14 επ, 2 μπλοκ, 56% υπ – 44% άριστες).

ΛΑΜΙΑ (Ντραγκίεφ): Χένσι 12 (10/21 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 46% υπ – 31% άριστες), Αγγελόπουλος 1 (1/3 επ), Αραούγιο (50% υπ – 33% άριστες), Παπαθωμόπουλος 3 (1/10 επ, 2 μπλοκ), Χάκγουορθ 15 (13/33 επ, 2 άσσοι), Μαδούρας 6 (4/7 επ, 2 μπλοκ) / Τσιράκης (λ, 46% υπ – 31% άριστες), Καρβούνης, Καπίρης 7 (6/22 επ, 1 μπλοκ, 50% υπ – 29% άριστες).