ΑΓΩΝΕΣ

Πρώτες στο ραντεβού της 4άδας οι «πράσινες»

Με τη νίκη 3-0 (25-15, 25-22, 25-17) σετ επί των Μακεδόνων Αξιού ο Παναθηναϊκός επιβεβαίωσε και αγωνιστικά στο Μετς τον τίτλο του αρχικού φαβορί στις “8” του φετινού Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών και έγινε η πρώτη ομάδα που “σφράγισε” την συμμετοχή της στο επικείμενο φάιναλ φορ της Γλυφάδας. Με εξαίρεση το β’ σετ, όπου οι φιλοξενούμενες πρόβαλλαν σθεναρή αντίσταση, τα κορίτσια του Δημήτρη Καζάζη έδειξαν σε καλή κατάσταση ενόψει του κυριακάτικου εντός έδρας ντέρμπι “αιωνίων” με τον πρωτοπόρο της Α1 Γυναικών, Ολυμπιακό και με κορυφαία την Γερμανίδα Πολ πανηγύρισε την 14η συμμετοχή του σε τελική φάση του θεσμού.

Παρουσία λιγοστών φίλων του στο κλειστό του Μετς, οι γυναίκες του Παναθηναϊκού με όπλο τους το σερβίς δυσκόλεψαν εξ αρχής την υποδοχή των Μακεδόνων, που μη μπορώντας να αναχαιτίσουν τις επιθετικές των γηπεδούχων βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 9-2. Παρά το βελτιωμένο πρόσωπο των κοριτσιών  του Μανόλη Σκουληκάρη, σε μπλοκ-άμυνα οι “πράσινες” διατήρησαν με εντυπωσιακό μπλοκ της Ρίτσι στη Σαγκάρντια το ευρύ τους προβάδισμα 16-10. Υπό την πίεση του “τριφυλλιού” οι Μακεδόνες δεν απέφυγαν τα λάθη και μετά το 20-12 οι παίκτριες του Καζάζη, έφτασαν με 25-15 από άσο της Γερμανίδας Πολ στην κατάκτηση του α’ σετ.

Στο δεύτερο σετ η μεταμορφωμένη η ομάδα από τον Αξιό έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς, καθώς στάθηκε πολύ ανταγωνιστικά απέναντι στην ανώτερη αντίπαλό τους στο α’ σετ.  Με τις δύο ομάδες να πήγαινουν χέρι-χέρι στο σκορ οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν 8-10 με την Δραγουμάνου, όμως οι “πράσινες” με ένα σερί 3-0 πήραν προβάδισμα με 11-10 και 16-14 με την έμπειρη Πολ. Η ομάδα του Καζάζη, με τη Ρίτσι κράτησε τη διαφορά σταθερή 19-16 και στη συνέχεια 23-20 για να κάμψει τελικά τη σθεναρή αντίσταση των Μακεδόνων με 25-22 και να κάνει το 2-0 σετ.

Με ανεβασμένη ψυχολογία οι “πράσινες” προσπάθησαν να “καθαρίσουν” το ματς το συντομότερο και πήραν το προβάδισμα με 11-6. Στη συνέχει όμως οι κοπέλες του Σκουληκάρη, αντέδρασαν, μείωσαν σε 14-11, αλλά το σερβίς της Χρυσομάλλη και η αστοχία της Δραγουμάνου έδωσαν και πάλι αέρα υπεροχής 5 πόντων στον Παναθηναϊκό με 16-11. Η κυριαρχία  του “τριφυλλιού” στο μπλοκ φάνηκε στο 18-11 να δίνει διαστικαστικό χαρακτήρα στην υπόθεση πρόκριση, η οποία πανηγυριστηκε εύκολα τελικά με 25-17 από το μπλοκ της Φιλντ για ομάδα του Καζάζη, με τον Έλληνα τεχνικό στο τέλος να δίνει χρόνο συμμετοχής και σε άλλες παίκτριες.

Δημήτρης Καζάζης: «Ο στόχος μας εξαρχής ήταν να βρίσκεται η ομάδα στην τελική φάση του Κυπέλλου. Αυτό συνδυάστηκε από μια σοβαρή εμφάνιση και με σωστή διαχείριση αυτού του παιχνιδιού. Είμαστε ευχαριστημένοι».

Μανώλης Σκουλικάρης: «Αν και είχαμε καλή υποδοχή δεν ήμασταν καλοί στην επίθεση, σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό που έπαιρνε εύκολα την αλλαγή. Ο Παναθηναϊκός έπαιξε καλύτερα από τα προηγούμενα παιχνίδια του και έδειξε να βρίσκει τον καλό του εαυτό. Εμείς πλέον συνεχίζουμε την προσπάθεια μας στο πρωτάθλημα και στόχος είναι να τερματίσουμε όσο πιο ψηλά γίνεται».

Τα σετ: 25-15, 25-22, 25-17

Παναθηναϊκός (Καζάζης) Κωνσταντινίδου 7 (5/10 επ., 2 μπλοκ), Πολ 15 (12/21 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ. 44% υπ. – 22% άριστες), Μερτέκη 12 (10/24 επ., 2 άσοι), Ρίτσι 14 (11/19 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 40% υπ. – 22% άριστες), Φίλντ 5 (4/9 επ., 1 μπλοκ), Ρόγκα –λ (43% υπ. – 36% άριστες) / Καββαδία 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Παρασχάκη 2 (2/2 επ.).
Μακεδόνες (Σκουλικάρης) Πολυνοπούλου 5 (3/11 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Δραγουμάνου 15 (11/31 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 65% υπ. – 38% άριστες), Σπανού 1 (1/3 επ.), Σαγκάρντια 1 (1/1 επ.), Τοάζι 3 (3/9 επ., 50% υπ. – 40% άριστες), Καραφουλλίδου 12 (12/26 επ.), Μυρίδου –λ (54% υπ. – 46% άριστες) / Τζαγκαράκη-λ, Στεφανίδου 1 (1 άσο), Παπαδοπούλου, Τσουκαλά.