ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Πρώτη ήττα για την Εθνική

Αν και για δεύτερο ματς η Εθνική βρέθηκε πίσω με τους Κινέζους να αιφνιδιάζουν και να κάνουν το 1-0 με 25-22, στη συνέχεια η ελληνική ομάδα ανέβηκε, κέρδισε τα δύο επόμενα σετ αλλά δεν μπόρεσε στο τέταρτο σετ να τελειώσει τον αγώνα με αποτέλεσμα το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της Κίνας να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ. Εκεί αν και η Ελλάδα ξεκίνησε δυνατά, οι Κινέζοι ήταν πιο συγκεντρωμένοι και επικράτησαν στο τέλος στις λεπτομέρειες.

Η Εθνική ξεκίνησε νωθρά κάνοντας αρκετά μαζεμένα λάθη με αποτέλεσμα η Κίνα να πάρει προβάδισμα στο σετ. Όμως, στο 20-13 και 22-14 τα λάθη εμεταφέρθηκαν στο στρατόπεδο του αντιπάλου και σε συνδυασμό με επίθεση και μπλοκ του Τζιουμάκα η Ελλάδα μπήκε στο σετ στο 24-22 αλλά δεν κατάφερε την ανατροπή με τον Πετρέα να χάνει το σερβίς (1-0 και 25-22 για τους Κινέζους).

Χωρίς αλλαγές στο δεύτερο σετ και η Εθνιή άρχισε να βρίσκει πατήματα και προηγήθηκε με 4-7. Οι Κινέζοι ισοφάρισαν σε 8-8, αλλά δυο μπλοκ του Φιλίποφ έκαναν το 13-16. Με τον Πρωτοψάλτη να δυσκολεύει την υποδοχή του αντιπάλου και την πίεση της Ελλάδας και με τον Αρμενάκη να είναι αισθητή έγινε το 15-20 με την ισοφάριση να είναι γεγονός σε 1-1 σετ με 20-25.

Η Κίνα πήρε προβάδισμα με 6-2 στις αρχές του τρίτου σετ αλλά η Ελλάδα “απάντησε” με τον Κουμεντάκη(6-6) και σταδιακά ανέβασε στροφές για να φτάσει μετά από μπλοκ του Τζιουμάκα στο +4 (13-17). Με όπλο το μπλοκ και καθαρό μυαλό η ελληνική ομάδα πέρασε μπροστά με 1-2 σετ με το 18-25) να υπογράφει με πλασέ ο Πετρέας.

Στο τέταρτο σετ… έσπασαν καρδιές, αλλά δυστυχώς δεν κατέληξε στα ελληνικά χρώματα. Οι Κινέζοι προηγήθηκαν με 6-2, η Εθνική ροκάνισε και προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 15-16. Ο Κοκκινάκης πέρασε στη θέση του Κουμεντάκη και κέρδισε άσο (17-16) αλλά όταν ο Κουμεντάκης επανήλθε μια κακή υποδοχή ήταν αρκετή για να ξεφύγουν οι αντίπαλοι με 20-18. Η μαχητική Εθνική ισοφάρισε μετά απο φάση διαρκείας με τον Κουμεντάκη (27-27), προηγήθηκε με 27-28, αλλά το χαμένο σερβίς του Τζιουμάκα, ένας… τυχερός άσος των Κινέζων αλλά και η άστοχη επίθεση του Κουμεντάκη έκαναν το 30-28.

Στη ρώσικη ρουλέτα του τάι μπρεικ η Ελλάδα προηγήθηκε 1-4 αλλά δεν μπόρεσε να κρατήσει τη διαφορά.  Οι Κινέζοι ήταν διαρκώς σε επαφή με το σκορ και προηγήθηκαν 10-9 με μπλοκ στον Πρωτοψάλτη. Ο διεθνής μας έχασε το σερβίς για το 11-10 ενώ με νέο μπλοκ έκαναν το 13-11. Μια πιαστή μπαλιά έδωσε και πάλι ελπίδες στην Εθνική, αλλά η ασιατική ομάδα με εύστοχη επίθεση έκανε το 15-13, παίρνοντας τη νίκη και τη… μπουκιά από το στόμα των διεθνών μας.

Τα σετ: 22-25, 25-20, 25-18, 28-30, 13-15

Ελλάδα(Δρίκος): Αρμενάκης 13(11/24, 1μπ), Πετρέας 6 (4/ 11, 1 μπλοκ 1 άσο), Φιλιποφ 3 ( 2μπ), Πρωτοψάλτης 19 (17/30, 79% υπ, 2 ασ), Τζιουμάκας 11 (5/11, 4 μπλοκ, 2 άσοι), Κουμεντάκης 24 (21/36, 1 μπλοκ, 2 άσοι), Ταμπουρατζής (λ, 78%), Κοκκινάκης
Κίνα(Ξιέ): Ζανγκ 6 (4/9 , 3 μπ), Λι 1, Λιντ 5, Γιενκ 6, Ντάι 9 (7/11), Σονγκ 3, Τονγκ (λ, 56%), Γιουν 14 (11/29, 3 ασ), Λι 2, Ζανγκέν 11 (11/20), Ράο 2, Γιάο, Τσούι 3.