Πρώτη νίκη για ΠΑΟΚ στο Βραχάτι

Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για τον ΠΑΟΚ, που επικράτησε εκτός έδρας του Παμβοχαϊκού με 3-1 σετ στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής.

Χωρίς τους δυο Κουβανούς Άλμπο-Σαντοβάλ, ο Δικέφαλος μπήκε δυνατά στο πρώτο σετ με 6-12 και με τους Χαραλαμπίδη, Μάρσαλ διατήρησε διαφορά (11-19) με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να βρουν ρυθμό και λύσεις και τον ΠΑΟΚ να παίρνει με 15-25 το πρώτο σετ.

Ο Παμβοχαϊκός ανέβηκε στο δεύτερο σετ και στάθηκε πιο ανταγωνιστικά με πρωταγωνιστή τον Παπαδόπουλο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 13-10 αλλά με τους Μπούτο-Ιλίνιχ ισοφάρισαν άμεσα για τους «ασπρόμαυρους» (13-13), με τον Έλληνα διαγώνιο λίγο αργότερα να βάζει τους Θεσσαλονικείς σε ρόλο οδηγού (14-15). Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι – χέρι στο σκορ με συνεχείς ισοπαλίες. Με μπλοκ του Παπαδόπουλου και λάθος επίθεση του ΠΑΟΚ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 23-21 με τον Ιλίνιχ να μείωνει σε 23-22, αλλά τον Κοτσάκη να βάζει στο σετ μπολ την ομάδα του (24-22) που κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 στα σετ με 25-22.

Μάρσαλ, Μπούτος και Τακουρίδης έδωσαν προβάδισμα στον ΠΑΟΚ με 7-10 στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, με τους Γάτση και Σωτηρίου να περνούν στο παιχνίδι αντί των Χαραλαμπίδη, Ιλίνιχ. Χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα ο Δικέφαλος έμεινε σταθερά μπροστά (13-16) και «ξέφυγε» με +5 (15-20). Με λάθος σερβίς του Λάππα διαμορφώθηκε το  20-25 και το 1-2 υπέρ του Δικεφάλου.

Με «όπλο» το μπλοκ και τον Τακουρίδη να δίνει λύσεις στην επίθεση ο Δικέφαλος μπήκε καλύτερα και στο τρίτο σετ και προηγήθηκε από νωρίς με 4-10. Παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων, ο ΠΑΟΚ διατηρούσε το πάνω χέρι στο σετ (14-21). Ο Παμβοχαϊκός το μόνο που κατάφερε ήταν να «μαζέψει» τη διαφορά. Το τελικό 20-25 έφερε την πρώτη νίκη και το πρώτο διπλό του ΠΑΟΚ στη Volleyleague.