Πρώτο τρίποντο…

Την πρώτη του τρίποντη νίκη και μάλιστα εκτός έδρας πανηγύρισε κατά την 4η αγωνιστική ο Αθλητικός Όμιλος Ορεστιάδας. Οι «πράσινοι» του Έβρου αν και βρέθηκαν να χάνουν από τον Γυμναστικό στο τέλος επικράτησαν με 3-1 στο Χαλκιοπούλειο της Λαμίας και επιστρέφουν οδικώς αλλά χαρούμενοι στην βάση τους..

Μετά τα συνεχόμενα εντός έδρας τάϊ-μπρέϊκ ο Αθλητικός Όμιλος Ορεστιάδας έσπασε το ρόδι και μακριά από τον Έβρο και απέναντι στην Λαμία πανηγύρισε τη νίκη με 3-1.

Η επιστροφή των Δεληκώστα, Ριζόπουλου και Δγημητριάδη στην πόλη της Λαμίας συνδυάστηκε με χειροκροτήματα και με ένα σημαντικό τρίποντο που δίνει την ψυχολογία και στον Αθλητικό Όμιλο Ορεστιάδας και άφησε με πολλά προβλήματα τους γηπεδούχους.

Η Λαμία αν και προηγήθηκε με 1-0 στο τέλος δεν μπόρεσε να πάρει κάτι από τον αγώνα παρά την προσπάθεια που έκανε στο 4ο σετ για να στείλει το παιχνίδι στο ταϊ-μπρέϊκ. Ο τραυματισμός του Γκιμαράες στο 8-10 του 2ου σετ κόστισε ακριβά στους γηπεδούχους που δεν μπόρεσαν να βρούνε τον αντικαταστάτη του Βραζιλιάνου και έτσι έγινε ακόμη πιο δύσκολο το έργο τους.

Ο Αθλητικός Όμιλος Ορεστιάδας με κορυφαίο τον Λούνα που σταμάτησε στους 27 πόντους (47% στην επίθεση με 3 άσους, 4 μπλοκ), αλλά και άξιους συμπαραστάτες τους Ριζόπουλο και Ποτολίδη που είχαν από 14 πόντους πήρε τη νίκη έχοντας 14 μπλοκ έναντι 5 της Λαμίας.

Κλειδί του αγώνα το τέταρτο σετ της αναμέτρησης εκεί όπου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 9-12 και 17-21, ωστόσο οι γηπεδούχοι με τον Ηρακλή Παπαδόπουλο φρόντισαν να επιστρέψουν ισοφαρίζοντας σε 24-24. Όμως ο Τόμπσον έκανε το 24-25 και ο Λούνα με το 24-26 χάρισε το τρίποντο στους φιλοξενούμενους.

Γιάννης Μέλκας (Προπονητής Λαμίας) : «Ο τραμαυτισμός του Γκιμαράες και τα χαμηλά ποσοστά στην επίθεση για ακόμα ένα ματς μας επηρέασαν και δε μπορέσαμε να μείνουμε στον αγώνα για περισσότερο από ένα σετ. Συγχαρητήρια στην Ορεστιάδα, εκμεταλεύτηκε την ευκαιρία και πήρε τη νίκη. Η κατάσταση είναι δύσκολη για την ομάδα μου. Ελπιζω ο Γκιμαράες να μην μείνει για μεγάλο διάστημα εκτός δράσης. Στρέφουμε το ενδιαφέρον μας στον αγώνα με την Κηφισιά στην Αθήνα».

Μανώλης Δημητριάδης (ΑΟΟ) : «Επέστρεψα σε ένα γνώριμο γήπεδο. Χάρηκα πολύ που νικήσαμε αλλά στεναχωρήθηκα για τον τραυματισμό του βραζιλιάνου της Λαμία που πάτησε το πόδι μου και έπαθε διάστρεμα. Ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό. Μετά το 1ο σετ διορθώσαμε την υποδοχή μας και εκμεταλευτήκαμε την αναστάτωση της Λαμίας με τον τραυματισμό του Γκιμαράες. Πήραμε μία νίκη που ισοδυναμεί με εξάποντο. Μπροστά μας έχουμε τον Παμβοχαϊκό στην έδρα μας όπου παίζουμε ακόμα καλύτερα. Αν νικήσουμε και τον Παμβοχαϊκό θα κάνουμε ένα ακόμα βήμα για την παραμονή».

ΓΣ ΛΑΜΙΑ (Μέλκας): Γκιρτζίκης 10 (8/13 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκιμαράες 6 (5/11 επ, 1 άσσος, 60% υπ – 20% άριστες), Μακ Κίμπιν Μ. 13 (11/26 επ, 2 μπλοκ, 65% υπ – 59% άριστες), Χήρας 6 (5/9 επ, 1 μπλοκ), Μακ Κίμπιν Ρ., Παπαδόπουλος 21 (18/42 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Πίτερσον (λ, 61% υπ – 42% άριστες), Καρβούνης, Μαδούρας 1 (1/3 επ), Βλαχόπουλος, Αλεξίου 2 (2/4 επ, 61% υπ – 44% άριστες)

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Λούνα 27 (20/47 επ, 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Τόμσον 8 (4/8 επ, 4 μπλοκ), Γκουιγιέρμε 12 (10/21 επ, 2 μπλοκ, 56% υπ – 44% άριστες), Ποτολίδης 14 (9/11 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ριζόπουλος 14 (13/23 επ, 69% υπ – 58% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 73% υπ – 48% άριστες), βλασακίδης, Διαμαντίδης.