Πρώτο βήμα πρόκρισης για τον ΠΑΟΚ, 3-1 την Ολυμπιάδα Νεαπόλεως

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-1 της Ολυμπιάδας Νεαπόλεως και βρίσκεται δύο σετ μακριά από την πρόκριση στο επαναληπτικό της Κύπρου προκειμένου να βρεθεί στους 32 της διοργάνωσης.
Η πρωταθλήτρια Κύπρου έβαλε δύσκολα στον ΠΑΟΚ που είχε το πρόβλημα με την Μέγκαν Βίγκαρς (χρησιμοποιήθηκε λίγο ως αλλαγή), αλλά στο κρίσιμο δ’ σετ μίλησε η εμπειρία και το καλό σερβίς του. Ο ΠΑΟΚ πήρε σχετικά εύκολα το πρώτο σετ, αλλά η Ολυμπιάδα έκανε ακόμη πιο εύκολα το 1-1 (ο ΠΑΟΚ στο β’ σετ δεν είχε άσσο, μπλοκ και έμεινε στο 32% στην επίθεση).
Στο τρίτο σετ (πέρασε η Πολυνοπούλου στο βασικό σχήμα) οι ρόλοι αντιστράφηκαν με τον ΠΑΟΚ να προηγείται 2-1 για να φτάσουμε στο δ’ σετ όπου η Ολυμπιάδα ξέφυγε με 8-11. Ο ΠΑΟΚ αντεδρασε άμεσα ισοφαρίζοντας 11-11 και προηγήθηκε 16-13, ωστόσο η Ολυμπιάδα ροκάνισε τη διαφορά για να φτάσουμε στο 23-23. Η Γουίλιαμς τελείωσε τη δύσκολη επίθεση φέρνοντας το πρώτο ματς και η Αμερικανίδα ακραία μετά τη φοβερή άμυνα της Μιλάνοβα τελείωσε την κόντρα μπάλα διαμορφώνοντας το τελικό 25-23.
1ο σετ: 8-7, 16-11, 21-16, 25-21
2ο σετ: 6-8, 13-16, 15-21, 16-25
3ο σετ: 8-4, 16-9, 21-15, 25-16
4ο σετ: 6-8, 16-13, 21-20, 25-23
Τα σετ: 3-1 (25-21, 16-25, 25-16, 25-23) σε 101′
*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 54 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και της Ολυμπιάδας προήλθαν από 5 άσσους, 50 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.
ΠΑΟΚ (Ντάρκο Ζάκοτς): Ηλιοπούλου 1 (1 άσσος), Τερζόγλου (0/4 επ.), Τσούμπα 21 (20/43 επ., 1 άσσος), Μιλάνοβα 17 (15/36 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 38% υπ.-38% άριστες), Τσιόγκα 11 (5/8 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Γουίλιαμς 12 (12/27 επ., 30% υπ.-30% άριστες) / Ξανθοπούλου (λ, 48% υπ.-41% άριστες), Βίγκαρς, Πολυνοπούλου (2/5 επ., 4 μπλοκ), Κλέπκου, Κυπαρίσση.
ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (Πάτρικ Φόγκελ): Χουντίμα 15 (14/33 επ., 2 άσσοι, 52% υπ.-37% άριστες), Νοβάκοβιτς 9 (8/31 επ., 1 άσσος), Ντροζντ 14 (9/17 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ριαλά 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Νογκουέρας 2 (0/3 επ., 2 μπλοκ), Κωνσταντίνου 14 (14/38 επ., 38% υπ.-28% άριστες) / Κουτά (λ. 22% υπ.-11% άριστες), Χαραλαμπίδου, Μίγκαν 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Λεωνίδου 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Ζέμπιλα.
Ο προπονητής του Π.Α.Ο.Κ. Ντάρκο Ζάκοτς δήλωσε: «Πρώτα απ’ όλα θέλω να συγχαρώ τις παίκτριες μου για τη νίκη. Το παιχνίδι ήταν δύσκολο, αλλά σε κάποια σημεία, ειδικά στο τέταρτο σετ, παίξαμε στο επίπεδο το οποίο θέλουμε. Αφήσαμε και αφήνουμε πίσω τα προβλήματα τα οποία αντιμετωπίζουμε. Κάθε νίκη είναι σημαντική για το μέλλον. Σήμερα δεν τελείωσε η δουλειά, ήταν απλώς το πρώτο ημίχρονο».

Η κεντρική του Π.Α.Ο.Κ. Ανδρομάχη Τσιόγκα τόνισε:
 «Η ομάδα ακόμα προσπαθεί να βρει τα βήματα της, οπότε θέλαμε να κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορούσαμε. Σε κάποια σημεία κάναμε λάθη, ειδικά στο δεύτερο σετ. Μετά όμως βελτιώσαμε την εικόνα μας, και είμαστε χαρούμενες για τη νίκη. Θα δώσουμε τον καλύτερο μας εαυτό και στον επαναληπτικό, παίζοντας πάντα για τη νίκη!».