Πρώτος και αήττητος ο Ολυμπιακός

Μία καλή προπόνηση, ενόψει του προσεχούς αγώνα των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ με την γερμανική Φριντριχσχάφεν, πραγματοποίησε στο ματς κόντρα στην ελλιπή ΜΕΝΤ για την 6η αγωνιστική της Volleyleague o αήττητος Ολυμπιακός, που με τη νίκη του 3-0 και την χθεσινή ήττα του Εθνικού από τον ΠΑΟΚ, φιγουράρει πλέον μόνος πρώτος στην κορυφή με 16 βαθμούς.

Πρίν από τον αγώνα πραγματοποιήθηκε η βράβευση του Ουκρανού άσου του Ολυμπιακού, Αντρέι Ντιάτσκοφ, από τον τιμ μάνατζερ των πρωταθλητών, Νίκο Μαντούβαλο για την ανάδειξή του ως MVP της 5ης αγωνιστικής Α1 Ανδρών.

Στον αγώνα ης 6ης αγωνιστικής της Volleyleague στου Ρέντη, όπου ο Νίκος Σμαραγδής έκανε την επανεμφίανσή του στο βασικό σχήμα των πρωταθλητών μετά τον περσινό του τραυματισμό στον τελικό Κυπέλλου με την Κηφισιά (16/3/2014) , έχοντας δίπλα του τον Πελεκούδα ως κεντρικό δίδυμο αντί των Τακουρίδη-Γιούριτσιτς και διαγώνιο τον Τζελάτη, οι πρωταθλητές αιφνιδιάστηκαν από τα καλά σερβίς του Πάρις και βρέθηκαν πίσω με 8-6.

Εκνευρισμός και λάθη των γηπεδούχων, που στερήθηκαν τις υπηρεσίες των Μπίσετ, Γκόρτσανιουκ και Σφενδυλάκη, άνοιξαν την ψαλίδα της διαφοράς στο 10-6 υπέρ της ΜΕΝΤ, όμως ο Τζελάτη ήταν αυτός που εκμεταλλευόμενος τα λάθη των φιλοξενούμενων ισοφάρισε σε 11-11 και με μπλοκ πάνω στον Χατζηλιάδη έδωσε το προβάδισμα με 14-13 στον Ολυμπιακό. Το καλό σερβίς όμως των Ντιάτσκοφ-Κοκκινάκη, από το 16-15 προκάλεσε σοβαρά προβλήματα στην υποδοχή των Θεσσαλονικέων και με ένα σερί 6-0 στο 22-15 οι νταμπλούχοι έφτασαν στην κατάκτηση του α’ σετ με 25-18.

Στο β’ σετ ο Δημήτρης Καζάζης έριξε στη μάχη τον Σωτηρίου , αντί του Ντιάτσκοφ και παρά τις συνεχόμενες εναλλαγές Βουλουδάκη-Στεφάνου στη θέση του λίμπερο  κατάφερε με το καλό μπλοκ του και την επιθετική δυστοκία  των αντιπάλων του να προηγηθεί με 8-5. Στο  11-6 ο Θάνος Μαρούλης πήρε τη μπαγκέτα του μάεστρου από τα χέρια του Προύσλαη και το σκορ από την pipe Του Κοκκινάκη έγιε 16-8. Στο 19-11 για πολλοστή φορά δόθηκαν λάθος θέσεις στους φιλοξενούμενους και ποιός είδε τον Σπύρο Γκολίτση και δεν τον φοβήθηκε… Ο Έλληνας τεχνικός, πετώντας με δύναμη το προπονητικό του πινακάκι, πήρε τάιμ αόυτ και μιλώντας σε έντονο ύφος στα ελληνο… γαλικά  στους παίκτες του προσπάθησε να τους αφυπνίσει. Ήταν πλέον αργά όμως καθώς ο Ολυμπιακός από το καλό σερβίς του Σωτηρίου ζευγάρωσε με το μπλοκ άουτ του Κοκκινλάκη τα κερδισμένα του σετ, (2-0) με 25-13 επί της νεοφώτιστης ομάδας.

Το 30 σετ ξεκίνησε χωρίς αλλαγές από την πλευρά των πρωταθλητών οι οποίοι αρχικά δυσκολεύτηκαν στο 3-4 από το βελτιωμένο μπλοκ της ΜΕΝΤ, όμως στη συνέχεια από κάποια λαθη των φιλοξενούμενων και οι ερυθρόλευκες επιθέσεις με ένα σερί 10-0 εκτόξευσαν το σκορ στο 13-4. Κάπου εκεί το ματς απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς ο τεχνικός Σπύρος Γκολίτσης απέσυρε και τον Χατζηηλιάδη, βάζοντας στη θέση του το Χρυσάφη με αποτέλεσμα  ο Ολυμπιακός να φτάσει εύκολα μετά το 20-9 στη νίκη 3-0 με 25-13.

Μόνο ικανοποιημένος πρέπει να είναι ο τεχνικός των πρωταθλητών Δημήτρης Καζάζης από τη νίκη επί της ΜΕΝΤ. Πέρα από το πολύτιμο τρίποντο που έφερε τον Ολυμπιακό μόνο πρώτο και αήττητο στην κορυφή της βαθμολογίας, ο τεχνικός του Ολυμπιακού είχε την ευκαιρία να δώσει ανάσες σε πολλούς βασικούς και παράλληλα να διαπιστώσει σε τι κατάσταση βρίσκονται οι ρεζέρβες του

Νικος Σμαραγδής (Ολυμπιακός): “Είμαι πολύ χαρούμενος, νιώθω σαν να μην έλειψα ούτε μία μέρα από την ομάδα, ευχαριστώ όλους όσοι έκαναν το καλύτερο που μπορούσαν για να επιστρέψω πιο δυνατός το συντομότερο στις αγωνιστικές μου υποχρέωσεις και θα προσπαθήσω να δώσω ό,τι μπορώ για να βοηθήσω τον Ολυμπιακό να φτάσει στους στόχους του”.

Σπύρος Γκολίτσης (Τεχνικός Μεντ): Ήρθαμε εδώ με πολλές ελείψεις, τον Μπίσετ με διεθνείς υποχρεώσεις στο Μεξικό και τους Γκόρτσανιουκ, Σφενδυλάκη να προφυλάσσονται λόγω τραυαματισμού για να παίξουμε ελέυθερα απέναντι σε μία ομάδα όπως ο Ολυμπιακός. Μέχρι το 17 του α΄σετ καταφέραμε να τον κοντράρουμε, όμως στη συνέχεια το σερβίς των αντιπάλων, μας δημιούργησε πολλά προβλήματα και σε συνδυασμό με τα λάθη και την έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης στη συνέχεια, δεν καταφέραμε να διεκδικήσουμε κάτι καλύτερο από ένα ματς, που σίγουρα δεν ήταν στη λίστα των υποψήφιων φετινών αγώνων για συλλογή βαθμών”.

Δημήτρης Καζάζης (τεχνικός Ολυμπιακού): “Ο αντίπαλός μας ήρθε με ελλείψεις κάτι που μας έδωσε την ευκαιρία να ξεκουράσουμε και εμείς κάποιους βασικούς και να δώσουμε την ευκαιρία σεπαιδιά που δεν είχαν αρκετό χρόνο συμμετοχής να προσφέρουν στην ομάδα.Είμαι πολυ ικανοποιημένος από την επιστροφή του Νίκου (Σμαραγδή) και πλέον κοιτάμε μπροστά στον κρίσιμο ευρωπαϊκό αγώνα που έχουμε με τη Φριντριχσχάφεν”.

Τα σετ: 25-18, 25-13, 25-13

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 11 άσσοι, 24 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 39 λάθη αντιπάλων και της ΜΕΝΤ προήλθαν: 2 άσσοι, 20 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 15 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γκολίτσης): Ντιάτσκοφ 3π. (2/3 επ., 1 άσσος, 50% υπ., 50% υπ. άριστες), Προύσαλης 1 (1 άσσος), Κοκκινάκης 8 (6/12 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σμαραγδής 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Πελεκούδας 7 (2/4 επ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι), Τζελάτης 10 (7/11 επ., 3 μπλοκ) / Στεφάνου (λ. – 67% υπ., 33% άριστες), Μαρούλης 1 (1 μπλοκ), Σωτηρίου 6 (2/8, 4 άσσοι), Βολουδάκης (λ.- 33% υπ., 33% άριστες).

ΜΕΝΤ (Γκολίτσης): Σακόγλου 5π. (5/20 επ.), Χατζηηλιάδης 8 (6/18, 2 μπλοκ, 29% υπ., 14 % υπ. άριστες), Παπαϊακώβου 5 (4/5, 1 μπλοκ), Πάρις 4 (1/1, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Αντιφάκος 6 (3/11 επ., 3 μπλοκ), Μάντζιος (29% υπ., 17% άριστες) / Αντωνιάδης (λ. – 62% υπ., 38% υπ. άριστες), Χρυσάφης, Παντίρης, Παπαπαναγιώτου 2 (1/1, 1 μπλοκ)