Πρώτος μάγκας ο Πετρέας

Στην κορυφή του γαλλικού πρωταθλήματος φιγουράρει η Αζαξιό του Γιώργου Πετρέα, λίγο πριν την συμπλήρωση της 2ης αγωνιστικής.

Ονειρεμένο είναι το ξεκίνημα της Αζαξιό στις δύο πρώτες αγωνιστικές της γαλλικής Λίγκας, καθώς η ομάδα του Καλαματιανού κεντρικού δεν έχει παραχωρήσει ακόμη ούτε σετ στους αντιπάλους της.

Στον αγώνα της πρεμιέρας η παρέα του Πετρέα επικράτησε εκτός έδρας με 3-0 (25-23, 25-20, 25-23) της Σετ, ομάδας του περσινού φιναλίστ του Εθνικού Αλεξανδρούπολης, Ιβάν Ράιτς, ο οποίος ήταν με 24 πόντους (21/40 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ) τοπ σκόρερ των γηπεδούχων. Για την Αζαξιό ο Πετρέας τελείωσε το ματς με 8 πόντους, έχοντας 8/4 επιθέσεις (50%) και 4 μπλοκ. Τοπ σκόρερ του αγώνα με 26π ο Σιμόφσκι των φιλοξενούμενων.

Αντίθετα την Πέμπτη 24/10, στο πρώτο φετινό εντός έδρας ματς η Αζαξιό, αν και δυσκολεύτηκε από την αντίσταση της Σαμόντ, κατάφερε στο τέλος  να κερδίσει 3-0 ( 29-27, 26-24, 25-22) σετ, με τον Πετρέα να φτάνει τους 10 πόντους, έχοντας 7/11 επιθέσεις (66%) 1 άσο και 3 μπλοκ και μαζί με τον Σιμόφσκι (16π) να είναι οι μοναδικοί παίκτες της ομάδας τους με διψήφιο αριθμό πόντων.