Πρόβα τελικού στην Κυψέλη

Ο Παναθηναϊκός -αν και απώλεσε ένα σετ- δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το πρώτο βήμα στην ημιτελική σειρά του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών επικρατώντας με 3-1 του Πανναξιακού στο κατάμεστο κλειστό της Κυψέλης.

Καλά διαβασμένος ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε στον πρώτο ημιτελικό και δεν δυσκολεύτηκε για το 1-0 στις νίκες της σειράς με τον Πανναξιακό που έμοιαζε πιο κουρασμένος και νωθρός αγωνιστικά. Επόμενο ραντεβού των δυο ομάδων στη Νάξο την Τετάρτη του Πάσχα (15/4).

Άσος ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλά (4-2) με τον Πανναξιακό να ακολουθεί από κοντά στο σκορ. Στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, οι «πράσινες» ήταν μπροστά 8-7 αλλά με συνεχόμενους πόντους από την Καββαδία αλλά και τρεις σερί άσους από τη Βίλκου η διαφορά άνοιξε 12-7.

Πολλοί συγκεντρωμένες και πιέζοντας την υποδοχή της ομάδας της Νάξου από το σερβίς, οι γηπεδούχες έφτασαν στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-9. Το σκορ ξέφυγε με με δυο άσους από την Πατσέκο (20-10) ενώ σετ τελείωσε με 25-13 χωρίς ο Παναθηναϊκός να απειληθεί.

«Έστρωσε» υποδοχή για το 1-1 ο Πανναξιακός

Στο δεύτερο σετ, ο Πανναξιακός ανέβηκε πήρε από νωρίς μιρκό προβάδισμα βελτιώνοντας τα ποσοστά του σε υποδοχή και επίθεση. Ο Παναθηναϊκός πήγε πρώτος στο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-6 αλλά η Σαλούστρου έφερε το ματς στα ίσα 12-12 και από εκείνο το σημείο κι έπειτα οι φιλοξενούμενες δεν έχασαν το προβάδισμα. Με λάθος της Πατσέκο πήγαν προηγούμενες 12-16 στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ. Οι «πράσινες» αδράνησαν στο μπλοκ, η Τσβετάνοβα ανέβηκε για τον ΠΑΟΝ στην επίθεση και επήλθε η ισοφάριση με 16-25 για το 1-1 σετ στην Κυψέλη.

Με «όπλο» το σερβίς και πάλι 2-1

Το τρίτο σετ ήταν καρμπόν του πρώτου με τον Παναθηναϊκό και πάλι να εκμεταλλεύεται τα πολλά λάθη του Πανναξιακού στην υποδοχή και να πιέζει. Με μπλοκ της Καββαδία, οι «πράσινες» έφτασαν πρώτες στο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-4 και έκτοτε η διαφορά ξέφυγε υπέρ των γηπεδούχων με τη Βίλκου να κάνει ζημιά στην υποδοχή με τα σερβίς της και τη διαφορά να φτάνει στο δεύτερο τεχνικό τάιμ αουτ στο +11 (16-5). Η διαφορά αυτή ήταν αρκετή για να γίνει το 2-1 στα σετ με το σετ να ολοκληρώνεται με ακόμα έναν άσο από Ρουμάνα διαγώνια του Παναθηναϊκού 25-11.

Με αυτοπεποίθηση οι “πράσινες” μπήκαν εξίσου δυνατά και με ρυθμό από το προηγούμενο σετ, φτάνοντας στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-2 αλλά και 10-2 με την Καββαδία να βρίσκεται σε πολύ καλή μέρα. Ο Πανναξιακός προσπάθησε να ροκανίσει αλλά και πάλι οι γηπεδούχες πήγαν με +6 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-10). Οι φιλοξενούμενες δεν το έβαλαν κάτω με τη Διώτη στο σερβίς πήραν δυο σερί άσους για το 19-16 ενώ το άουτ της Τσίμα για τι 20-18 ήταν η μικρότερη διαφορά που έφτασαν. Η αρχηγός του Παναθηναϊκού έκανε το 23-19, η Τοτσίδου μείωσε εκ νέου 23-21 αλλά η ίδια με άουτ σερβίς έστειλε σε ματς μπολ τον ΠΑΟ για το τελικό 25-21.

Στην συμπεριφορά των αθλητριών του, η οποία φανέρωνε αδικαιολόγητη ηττοπαθεια, από το πρώτο κιόλας σετ του α’ ημιτελικού  στην Κυψέλη με τον Παναθηναϊκό και στην επιτακτική αλλαγή ενόψει του επαναληπτικού στη Νάξο, στάθηκε στις δηλώσεις του ο Βούλγαρος τεχνικός, Ατάνας Πετρόφ: “Σήμερα είχαμε ψυχολογία… loosers! Σε κανένα σημείο του αγώνα δεν δείξαμε ότι θέλουμε το παιχνίδι και ότι έχουμε το πάθος για να το κερδίσουμε. Πέρα από την άσχημη υποδοχή και τα τακτικά θέματα, αυτό που πρέπει να αλλάξουμε στο δεύτερο παιχνίδι, είναι η συμπεριφορά μας, η νοοτροπία απέναντι στον αντίπαλο. Αν το καταφέρουμε αυτό στον αγώνα της Νάξου, μπορούμε να ισοφαρίσουμε τις νίκες και να έρθουμε πάλι εδώ να ‘χτυπήσουμε” στα ίσα την πρόκριση…” τόνισε ο κ. Πετρόφ.

Παρά την επιβλητική εμφάνιση και την εύκολη νίκη της ομάδας, η διαγώνια του Παναθηναϊκού, Αντριάνα Βίλκου εξεφρασε την αισιοδοξία της ενόψει του επαναληπτικού: “Αυτό που κάναμε σήμερα δεν ήταν τίποτα άλλο από ένα μικρό βήμα πρόκρισης…Εχουμε ένα ακόμη παινχίδι στη Νάξο που θα είναι δύσκολο,. πρέ[πει να είμαστε συγκερντρωμένες, και να πάιξουμε καλύτερα από αυριο. Νομίζω ότι ο κόσμος του Πανναξιακού, θα βοηθήσει την ομάδα του, να δείξει το καλό του πρόσωπο, όπως κάνει και ο δικός μας κόσμος, αλλά εμείς θα πάμε εκεί για να τελειώσουμε τη σειρά των ημιτελικών και να σφαργίσουμε την πρόκρισή μας σε έναν ακόμη τελικό”.

Τα σετ: 25-13, 16-25, 25-11, 25-21
Παναθηναϊκός (Ρούσης) Γκούζου 5 (2/7 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Καββαδία 12 (6/12 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Μερτέκη 10 (9/25 επ., 1 μπλοκ, 39% υπ. – 12% άριστες), Βίλκου 16 (6/22 επ., 8 άσοι, 2 μπλοκ), Τσίμα 16 (12/36 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 40% υπ. – 30% άριστες), Πατσέκο 4 (1/2 επ., 3 άσοι), Ρόγκα –λ (89% υπ. – 56% άριστες) /Χρήστου, Παπαδοπούλου
Πανναξιακός (Πετρόφ) Σαλούστρου 6(3/5 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Διώτη 13 (11/31 επ., 2 άσοι, 50% υπ. – 22% άριστες), Τσέσλιαρ 3 (1/1 ε., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τοτσίδου 6 (4/30 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 38% υπ. – 15% άριστες), Εμμανουηλίδου 9 (7/12 επ., 2 μπλοκ), Τσβετάνοβα 14 (13/31 επ., 1 μπλοκ), Κελεσίδου –λ (48% υπ. – 26% άριστες) / Κιουτσιούκη, Πασσιά, Πολίτη.