PRE LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Προβάδισμα για ΑΕΚ και Πανιώνιο

AEK και Πανιώνιος έκαναν το 1-0 στην σειρά των Play-off της Preleague καθώς επικράτησαν με 3-1 επί Αιγάλεω και Ηλυσιακού αντίστοιχα και ψάχνουν μια ακόμη νίκη προκειμένου να αναμετρηθούν μεταξύ τους στους τελικούς με στόχο το ένα εισιτήριο της ανόδου.

Στο Σχολικό κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας η ΑΕΚ αν και δυσκολεύθηκε αρκετά από το Αιγάλεω στο τέλος με το 3-1 έφθασε στη νίκη κάνοντας το πρώτο βήμα για την πρόκρισή του στους τελικούς των play-off.

Οι «κιτρινόμαυρες» του Γιώργου Σαμαρά με κορυφαία την Μαρία Οικονομίδου έκαναν το 3-1 και το 1-0 απέναντι στο City και πλέον την Τετάρτη του Πάσχα θα επιδιώξουν στα Δυτικά προάστια να κάνουν το 2-0 και να συνεχίσουν την πορεία ανόδου προς την Α1.

Η Ένωση ξεκίνησε δυνατά τον πρώτο αγώνα απέναντι στις «κυανόλευκες» και με το 25-16 και 25-16 έκαναν το 2-0.

Το City ανεβάζοντας στροφές στην απόδοσή του μπήκε καλύτερα στο τρίτο σετ έχοντας από την αρχή το προβάδισμα με 2-6  και 7-12.  Οι γηπεδούχες με άσους μείωσαν σε 10-12, το Αιγάλεω ξέφυγε 11-16, ωστόσο η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 18-18. Με αποτελεσματικές επιθέσεις οι φιλοξενούμενες έκαναν το 20-24 και παρά την αντεπίθεση των «κιτρινόμαυρων» μείωσαν σε 2-1 με το 27-29.

Στο τέταρτο σετ το Αιγάλεω ήταν ανταγωνιστικό μέχρι το 11-11, όμως η ΑΕΚ φρόντισε να κάνει το 15-11 και το 18-14 και στο τέλος με το 25-20 να πάρει τη νίκη.

Προβάδισμα ο Πανιώνιος

Νικηφόρο πέρασμα από τα Ηλύσια πραγματοποίησε ο Πανιώνιος καθώς με το 3-1 επί του Ηλυσιακού απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης και περιμένει πλέον στη Νέα Σμύρνη να καθαρίσει την σειρά των αγώνων.

Οι «κυανέρυθρες» μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και καλύτερες στις λεπτομέρειες με το 32-30 απέκτησαν το προβάδισμα κάνοντας το 1-0.

Το δεύτερο σετ ήταν παράσταση για έναν ρόλο καθώς οι γηπεδούχες είχαν πολλά προβλήματα και έτσι ο Πανιώνιος με το 25-12 έκανε εύκολα το 2-0.

Στο τρίτο σετ οι ρόλοι αντιστράφηκαν καθώς οι «κιτρινόμαυρες» με το 25-13 μείωσαν σε 2-1 αλλά οι φιλοξενούμενες στο τέταρτο σετ έδειξαν χαρακτήρα και με το άνετο 25-15 έκαναν το 3-1.

Η μάχη της παραμονής

Στην μάχη της παραμονής και τα play-out ΧΑΝΘ και Λαμία έκαναν αποφασιστικό βήμα για την παραμονή τους καθώς νίκησαν Βριλήσσια και Πετρούπολη και έδειξαν έτοιμες να σώσουν την χρονιά.

Οι Θεσσαλονικιές πέρασαν νικηφόρα από τα Βριλήσσια και με το 3-0 έχουν το πλεονέκτημα, ενώ με το ίδιο αποτέλεσμα επικράτησε και η Λαμία στην έδρα της επί της Πετρούπολης

24/12/2023

Άνοδος για Αμαζόνες

Στην 2η θέση της βαθμολογίας ανέβηκαν οι Αμαζόνες μετά τη νίκη τους επί της Ελπίδας Αμπελοκήπων και της νίκης που πέτυχε ο ΖΑΟΝ κόντρα στον Απόλλωνα στην...