Προβάδισμα πρόκρισης για ΑΕΚ

Το πρώτο και καθοριστικό βήμα πρόκρισης προς την Β Φάση του Κυπέλλου Ελλάδος πραγματοποίησε στη Νέα Φιλαδέλφεια η ΑΕΚ καθώς με το 3-1 επί του Άρη κρατά την τύχη στα χέρια της εν όψει του επαναληπτικού της Θεσσαλονίκης (03/04, 19:00).

Νίκη ψυχολογίας και πρόκρισης πανηγύρισε στο σχολικό κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας η ΑΕΚ. Οι “κιτρινόμαυρες” του Κώστα Αρσενιάδη με καλή υποδοχή και επίθεση κατάφεραν να επικρατήσουν του Άρη σε ένα παιχνίδι όπου οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα δύο πρώτα σετ.

Κορυφαία για την ΑΕΚ η Πέροβιτς με 18 πόντους, η Πιρβ είχε 10, ενώ Τσοχατζή και Διάλλα είχαν καθοριστικούς πόντους με τα σερβίς τους κερδίζοντας 7 απο του 10 άσσους. Απο πλευράς Άρη η Έβανς είχε 13 πόντους και η Σαβάρ 12 ωστόσο τα εύκολα λάθη στην υποδοχή ήταν αυτά που κόστισαν για τις “κιτρινόμαυρες” που έκαναν ένα από τα χειρότερα φετινά τους παίχνίδια.

Στο πρώτο σετ η Ένωση με καλό σερβίς και μπλοκ δημιούργησε προβλήματα στην υποδοχή του Άρη και απέκτησε το προβάδισμα απο την αρχή. Οι φιλοξενούμενες ανεβάζοντας την απόδοσή τους μείωσαν σε 18-16, ωστόσο με δύο κρίσιμους πόντους η ΑΕΚ έκανε το 20-16 για να φθάσει στο 1-0 με το 25-19.

Το δεύτερο σετ ο Άρης θέλοντας να ξαναμπεί στο παιχνίδι πέρασε μπροστά με 14-13 και είχε τον έλεγχο του σετ. Η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 22-22, ωστόσο οι φιλοξενούμενες περισσότερο ψύχραιμες στους καθοριστικούς πόντους με το 25-23 έκαναν το 1-1.

Η συνέχεια όμως ανήκε αποκλειστικά στην Ένωση καθώς ο Άρης δεν κατάφερε να ακολουθήσει την απόδοση των γηπεδούχων που με το 25-15 και 25-13 έφθασαν στο 3-1 που έφερε χαμόγελα αισιοδοξίας στην ΑΕΚ και προβληματισμό στον Άρη.

Τα σετ: 3-1 (25-19, 23-25, 25-15, 25-13)

ΑEK (Κώστας Αρσενιάδης): Τσοχατζή 7 (4/4 επ., 3 άσσοι), Πέροβιτς 18 (15/34 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ράπτη 6 (6/12 επ., 60% υπ. – 20% άριστες), Διάλλα 10 (6/8 επ., 4 άσσοι), Καββαδία 9 (5/11 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πιρβ 10 (9/18 επ., 1 άσσος, 36% υπ. – 29% άριστες) / Μπελιά (λ, 67% υπ. – 47% άριστες), Μερκούρη, Ραμντίν 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Μπούσια.

ΑΡΗΣ (Θανάσης Δράμπας): Κιουτσιούκη 9 (5/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τζούριτς 6 (3/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σαβάρ 12 (8/16 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 19% υπ. – 0% άριστες), Δρακουλίδου 1 (1/2 επ.), Ανθούλη 5 (5/22 επ.), Έβανς 13 (13/32 επ., 61% υπ. – 32% άριστες) / Ρόγκα (λ, 61% υπ. – 28% άριστες), Πήττα, Μυλωνά, Τερζίου.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Κώστας Αρσενιάδης (Α.Ε.Κ.): «Δεν έχει αλλάξει κάτι σε εμάς. Καταφέραμε απλά να κάνουμε μία νίκη στην έδρα μας. Ο Άρης έχει πλεονέκτημα γιατί αν χρειαστεί χρυσό σετ θα το παίξει στην έδρα του. Ο Άρης είναι εξαιρετική ομάδα με πολύ μεγάλη δύναμη στο φιλέ και μπορεί να κερδίσει τον οποιοδήποτε αντίπαλο. Θα είναι δύσκολο παιχνίδι ο επαναληπτικός. Η νίκη αυτή δείχνει ότι μπορούμε να παίξουμε καλό βόλεϊ. Ο Άρης προέρχεται από μία δύσκολη σειρά αγώνων, ενώ εμείς δεν έχουμε παίξει τόσα παιχνίδια, γιατί αναβλήθηκαν αρκετά παιχνίδια και έγιναν πολλές αλλαγές στον όμιλό μας».

Θανάσης Δράμπας (Α.Σ. Άρης): «Ήταν η χειρότερη μας εμφάνιση από την αρχή αυτής της περίεργης σεζόν. Δεν τελείωσε τίποτα όμως, έχουμε μπροστά μας τον αγώνα του Σαββάτου που πρέπει να παρουσιαστούμε αντάξιοι της κρισιμότητας του αγώνα».