Με ψυχή και Αρμενάκη ο «σεφτές» του «Γηραιού»

Σε ένα ματς με πολλές διακυμάνσεις σε πόντους και σετ, ο Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 κατάφερε, αν και βρέθηκε να χάνει με 2-1 σετ από το Φοίνικα Σύρου στη Μίκρα, να αντιδράσει και αφού «μπλόκαρε» τον Γιορντάνοφ, με πρωταγωνιστή τον πολύ καλό Αρμενάκη να φτάσει στην ανατροπή 3-2 (25-21, 17-25, 20-25, 25-17, 15-11 ), πανηγυρίζοντας την πρώτη του φετινή νίκη στην Volleyleague.

Το παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής Volleyleague στην Μίκρα ξεκίνησε με τον Φοίνικα να αιφνιδιάζει τον Ηρακλή προηγούμενος με 5-2, αλλά στη συνέχεια ο «Γηραιός» βρήκε τις λύσεις απέναντι στους νωθρούς Συριανούς, για να πάρει κεφάλι με 6-5 και να φτάσει πρώτος στο 8-7.  Με μπλοκ στον Πέτερλιν οι γηπεδούχοι πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα με δύο πόντους,  11-9 και με τον Αρμενάκη στη γραμμή του σερβίς να «πυροβολεί», οι Θεσσαλονικείς ξέφυγαν με 16-11.

Με το καλό σερβίς του Πεντίδη οι «Πειρατές» μείωσαν στον πόντο 17-16,  ωστόσο η ομάδα του Ορφανού διατήρησε το προβάδισμα στο σκορ και παρά τις διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων στο 20-18 για το μπλοκ αόυτ που καταλόγισε ο διαιτητής Γεωργιάδης, οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των εκνευρισμένων Συριανών, έκαναν με επίθεση του πρώην άσου του Φοίνικα, Φέργκιουσον με 25-21, το 1-0 σετ.

Αμφίρροπο ήταν το ξεκίνημα του β’ σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι μέχρι το 4-4, αλλά στη συνέχεια ο Φοίνικας με το Γιορντάνοφ να αναλαμβάνει δράση προηγήθηκε με 8-6. Η κλάση του Βούλγαρου σουπερστάρ ανέβασε τη διαφορά στο 7-11 για τους φιλοξενούμενους, που με καλό σερβίς του Πεντίδη και «κυανόλευκα» λάθη «άνοιξαν την ψαλίδα» του σκορ στο 16-10. Έχοντας λοιπόν επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό του ο Φοίνικας Σύρου ισοφάρισε με καλό μπλοκ 1-1 σετ με 25-17.

Με κεκτημένη ταχύτητα από το προηγούμενο σετ οι Συριανοί χωρίς να χάσουν το προβάδισμα έφτασαν με 8-5 στο α’ τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Ηρακλής με ρίσκο στο σερβίς και καλοστημένο μπλοκ ισοφάρισε σε 10-10. Ο Φοίνικας όμως, «πατώντας» καλύτερα στο γήπεδο, με άριστη οργάνωση του παιχνιδιού από το Μαρούλη και πρωταγωνιστή τον Πέτερλιν, εκμεταλλευόμενος τις ολιγωρίες των γηπεδούχων «έχτισε» μετά το β’ τεχνικό ταίμ άουτ μία σημαντική διαφορά, 23-17 και με 25-20, εξασφαλίζοντας τον πρώτο του βαθμό στο ματς, έβαλε με 2-1 σετ τις βάσεις για την ανατροπή.

«Με την πλάτη στον τοίχο» ο Ηρακλής, όντας επικεφαλής στο σκορ από την αρχή του δ’ σετ πιο συγκεντρωμένος έφτασε στο 8-6 και με το καλό σερβίς του Αρμενάκη, όπως και στο α’ σετ ξέφυγε με 12-8. Ανεβασμένη σε όλους τους τομείς η ομάδα του Ορφανού ξέφυγε με +6, 15-9, υποχρεώνοντας το Στεφάνοβιτς να ρίξει στο παιχνίδι το νεαρό πρώην αθλητή του Ηρακλή, Σταυρακάκη, όμως ο Ριζόπουλος με μια ακόμη επίθεση έφερε ξανά τους γηπεδούχους προηγούμενους και στο β’ τεχνικό ταίμ άουτ με 16-11.

Με εντυπωσιακές επιθέσεις του Αρμενάκη και με το Γιορντάνοφ να έχει «σιγήσει» οι Θεσσαλονικείς ανέβασαν τη διαφορά σε 21-15 για να φέρουν τελικά με επίθεση του πρώην «Πειρατή, Φέργκιουσον με 25-17 τα σετ στα ίσα, 2-2, διεκδικώντας πλέον την παρθενική φετινή τους νίκη στο τάι μπρέικ.

Εκεί με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι και το 4-4 ο Ηρακλής με τον άκρως αποτελεσματικό Αρμενάκη ξέφυγε με 8-6, προκαλώντας ενθουσιασμό στην κυανόλευκη» κερκίδα.  Το μπλοκ του Κιόση, έβαλε με 11-7 τα θεμέλια της νίκης για τους γηπεδούχους, που με αποφασιστικότητα και καλές άμυνες πανηγύρισε με 15-11 «δια χειρός» Αρμενάκη την πρώτη του σημαντική φετινή νίκη  στο πρωτάθλημα επί ενός εκ των φαβορί για 4άδα.

Γιάννης Ορφανός (Προπονητής Ηρακλή) : «Θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια στα παιδιά, σήμερα δείξανε πάθος. Η ομάδα ενώ προηγούνταν βρεθήκαμε με 2-1 πίσω. Έδειξαν τρομερά ψυχικά αποθέματα και γυρίσανε ένα ματς που μέχρι εκείνη τη στιγμή φαινόταν ότι έκλεινε προς την Σύρο. Μεγάλη νίκη η σημερινή, μέσα στην έδρα μας , σημαντικό και για την ψυχολογία μας αλλά και για τον κόσμο που ήρθε σήμερα, γέμισε την Μίκρα και ήταν κοντά μας».

Σασα Στεφάνοβιτς (Προπονητής Φοίνικα Σύρου): «Συγχαρητήρια στον Ηρακλή έπαιξε ένα καλό παιχνίδι. Εμείς δεν ξεκινήσαμε και τόσο καλά στο 1ο σετ, από το 2ο και μετά παίξαμε καλύτερα. Ελπίζω τα πράγματα να πάνε καλύτερα στη πορεία του πρωταθλήματος».

Δημήτρης Εφραιμίδης (Ηρακλής) : «Θα έλεγα ότι είναι μια μεγάλη νίκη ουσιαστικά ψυχολογικού χαρακτήρα , γιατί μετά από μια ήττα στην αρχή του πρωταθλήματος σίγουρα καμία ομάδα δεν μπορεί να έχει ψηλά την ψυχολογία της. Παρ’ όλα αυτά καταφέραμε και δείξαμε ότι μέσα στην έδρα μας θα δυσκολέψουμε όλες τις ομάδες . Ήταν μια θετική εικόνα μπροστά στον κόσμο μας και τον ευχαριστούμε που μας στηρίζει».

Μπόγιαν Γιορντάνοφ (Φοίνικας Σύρου στον Αιγαίο FM 95.8 ): «Δεν εέναι ακόμη έτοιμος ο Φοπίνικας , είμαστε ακόμη στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος, δεν παίξαμε καλά σήμερα και ειδικά μετά το 3ο σετ, όπου ο Ηρακλής ήταν καλύτερος».

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤ. (Ορφανός): Προύσαλης 2 (2 μπλοκ), Εφραιμίδης 12 (9/18 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 36% υπ. – 14% άριστες), Κιόσης 5 (2/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Φέργκιουσον 6 (3/13 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Αρμενάκηγς 39 (33/57 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 5 (4/11 επ., 1 μπλοκ, 60% υπ. – 40% άριστες) / Μπαμπαλιούτας (λ, 67% υπ. – 39% άριστες), Μούχλιας, Ελευθερίου 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ. – 7% άριστες).

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Στεφάνοβιτς): Χήρας 7 (3/7 επ., 4 μπλοκ), Μαρούλης 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Λινζ 17 (15/28 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 65% υπ. – 38% άριστες), Γιορντάνοφ 25 (20/43 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Πέτερλιν 14 (13/30 επ., 1 άσσος, 47% υπ. – 39% άριστες), Πεντίδης 8 (6/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 53% υπ. – 53% άριστες), Σταυρακάκης.