Ρεσάλτο 4άδας για Φοίνικα

Πλώρη για την 4άδα έβαλε ο Φοίνικας Σύρου καθώς με τη νίκη του με 3-0 επί του Παναθηναϊκού τον φέρνει σε πλεονεκτική θέση έναντι των «πρασίνων» και πλέον περιμένουν «στραβοπάτημα» του Εθνικού Αλεξανδρούπολης ή Κηφισιάς…

Με έναν καταπληκτικό Ηλία Λάππα που θύμισε κάτι από τα παλιά έχοντας 15 πόντους με 71% αποτελεσματικότητα στην επίθεση και 3 μπλοκ, ο Φοίνικας Σύρου επικράτησε με 3-0 του Παναθηναϊκού και πλέον κοιτά την 4άδα περιμένοντας στην…γωνία τόσο τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης όσο και την Κηφισιά.

Από την άλλη πλευρά ο Παναθηναϊκός με πολύ άσχημα ποσοστά σε επίθεση και υποδοχή προσπάθησε να αντιδράσει μόνο στο δεύτερο σετ όμως και πάλι δεν τα κατάφερε αφού Μπέλος και Πρωτοψάλτης ήταν σε κακή μέρα.

Το ντεμπούτο του Μιγιαϊλοβιτς και του Σμαραγδή στους φίλους της Σύρου ήταν θετικό αφού ο Σέρβος κράτησε την υποδοχή σε πολύ καλά ποσοστά και επιθετικά βοήθησε τους Ντόκιτς, Λάππα, ενώ ο διεθνής κεντρικός ήταν θετικός στο μπλοκ.

Στο πρώτο σετ ο Φοινικας Σύρου και ο Παναθηναϊκός συμβάδιζαν μέχρι το 12-12, ωστόσο κάπου εκεί οι γηπεδούχοι του Ζάρκο Παβλίσεβιτς έκαναν το 15-12 για να πλησιάσουν εκ νέου οι «πράσινοι» στο 16-15 με άσο του Χόϊ.

Οι «κυανέρυθροι» όμως με τον Λάππα και τα λάθη του Παναθηναϊκού έκαναν το 20-17 και με τον Μιγιαϊλοβιτς να είναι πολύ καλός σε επίθεση το 25-21 που τους έδωσε το προβάδισμα με 1-0.

Στο δεύτερο σετ ο Φοίνικας αν και προηγήθηκε με 4-2, ο Παναθηναϊκός με αποτελεσματικές επιθέσεις φρόντισε να ισοφαρίσει σε 5-5 και 8-8 και να προηγήθεί λίγο αργότερα με 9-11 και 10-13 με τον Χόϊ. Ο Φοίνικας Σύρου ισοφάρισε σε 16-16 και 19-19, ωστόσο με τα λάθη του Παναθηναϊκού, το μπλοκ και τον άσο του Χρήστου Παπαδόπουου προηγήθηκε με 23-20.

Ο Παναθηναϊκός με τον Μπέλο, τον Κούκ και την άστοχη επίθεση του Ντόκιτς ισοφάρισε σε 23-23.  Ο Λάππας έφερε το πρώτο σετ μπολ για τον Φοίνικα Σύρου στο 24-23, ο Χόϊ ισοφάρισε σε 24-24 με τους γηπεδούχους να φθάνουν σε 4 σετ μπολ κάνοντας το 28-27. Ο Μιγιαϊλοβιτς έχασε το σερβίς για να κάνει το 28-28 και με κόντρα επίθεση ο Κούκ έδωσε για πρώτη φορά στον Παναθηναϊκό το σετ μπολ. Όμως ο Λαππας, η άστοχη επίθεση του Κουκ αλλά και ο Ντόκιτς γύρισαν το σετ και με το 31-29 ο Φοίνικας Σύρου πήρε το προβάδισμα με 2-0.

Στο τρίτο σετ οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα από την αρχή με 6-4 και 9-6 από τον Μιγαϊλοβιτς, ο Παναθηναϊκός μείωσε στο 13-12 με τον Πρωτοψάλτη, όμως οι «Πειρατές» με τον Χρήστο Παπαδόπουλο και τον Ντόκιτς με το 16-13 πήραν διαφορά ασφαλείας που φρόντισαν να την κρατήσουν.

Με τον Λάππα, τα λάθη των «πρασίνων» και το μπλοκ να δουλεύει σε φουλ ρυθμό ο Φοίνικας Σύρου έκανε το 21-13 και στο τέλος με μπλοκ του Λάππα στον Ηρακλή Παπαδόπουλου έγινε το 25-16 και το 3-0 που χάρισε το τρίποντο στους Συριανούς.

Ηλίας Λάππας (Φοίνικας Σύρου) : «Είναι σημαντικό που πήραμε τη διαφορά, καθώς ο Παναθηναϊκός έχει μια πολύ καλή ομάδα που έχει τους ίδιους στόχους με εμάς. Η ομάδα ανέκαμψε μετά από την ήττα στην Κηφισιά και μείναμε κοντά στον στόχο της τετράδας. Συνεχίζουμε και παιχνίδι με το παιχνίδι βελτιωνόμαστε. Αν μας  έλεγε κάποιος στην αρχή του πρωταθλήματος, ότι θα μπορούσαμε να μπούμε στην τετράδα, προσωπικά δεν θα το πίστευα. Όμως βελτιωθήκαμε πολύ. Φέτος έχουμε μια νέα ομάδα που ξένο προπονητή και αυτό μας δυσκόλεψε στην αρχή. Όμως με την διοίκηση να μας βοηθά πολύ βρήκαμε τον ρυθμό μας».

Νίκολα Μιγιαήλοβιτς (Φοίνικας Σύρου) : «Παίξαμε πολύ καλά σήμερα και πήραμε μια σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνουμε να μπούμε στα πλέι οφ. Όμως χρειαζόμαστε κι άλλες τέτοιες νίκες για να μπούμε στην τετράδα. Ο κόσμος σήμερα έκανε μια φανταστική ατμόσφαιρα και ελπίζω στον επόμενο αγώνα να γεμίσουν ακόμα περισσότερο το γήπεδο. Πάντα γεμίζουν το γήπεδο και τους ευχαριστούμε για αυτό».

Δημήτρης Ανδρεόπουλος, (Προπονητής Παναθηναϊκού) : «Νιώθω όμορφα που ήρθα στο νησί, έχω πολύ ευχάριστες αναμνήσεις. Δεν μπορούμε να συζητάμε για την βαθμολογική διαφορά της 4αδας. Αφού δε νικήσαμε και σε αυτόν τον εκτός έδρας αγώνα, δεν μπορούμε να μπούμε στην 4άδα. Ίσως να μην το δικαιούμαστε κιόλας. Απλά ο Παναθηναϊκός κάνει μια φανταστική πορεία, αλλά δεν θα κάνει την υπέρβαση».

Τα σετ: 3-0 (25-21, 31-29, 25-16)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Παβλίσεβιτς): Μιγιαήλοβιτς 11 (10/19 επ, 1 μπλοκ, 73% υπ-45% άριστες), Ντάμποβιτς 4 (1/3 επ, 3 μπλοκ), Παπαδόπουλος Χρήστος 9 (7/11 επ, 2 μπλοκ), Ντόκιτς 17 (11/23 επ, 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Λάππας 15 (12/17 επ, 3 μπλοκ, 73% υπ – 41% άριστες), Σμαραγδής 3 (3/6 επ) / Εφραιμίδης (λ, 60% υπ-50 % άριστες), Παπαδόπουλος Παναγιώτης 1 (άσσος).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Στιβαχτής, Κουκ 12 (10/25 επ, 52% υπ – 38% άριστες), Πρωτοψάλτης 9  (9/12 επ, 52% υπ -38% άριστες), Χόι 9 (7/10 επ), Πανταλέων 3 (2/5 επ, 1 μπλοκ), Μπέλος 8 (8/20 επ) / Πολυχρονιάδης (λ, 59% υπ – 30% άριστες), Παπαδρόπουλος Ηρακλής 4 (4/9 επ).

15/04/2024

Τελικός «αιωνίων» Νο2

Δεύτερος τελικός «αιωνίων» στο κλειστό του Ρέντη με τον Ολυμπιακό να θέλει να ντουμπλάρει τις νίκες του επί του Παναθηναϊκού και τους “πράσινους”...