Ροπαλιά Αρμενάκη στην Πάτρα

Με ηγέτη τον Αρμενάκη ο Ηρακλής πέρασε νικηφόρα από την Πάτρα και με το 3-1 επί της Παναχαϊκής κατέκτησε το τρίποντο και έπιασε τον Ηρακλή Χαλκίδας στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα

O Ηρακλής παρουσιάστηκε σοβαρός και αποφασισμένος απέναντι στην Παναχαϊκή και με μπροστάρη τον Απόστολο Αρμενάκη που σταμάτησε στους 31 πόντους, αλλά και τους Εφραιμίδη-Φέργκιουσον να δίνουν πολύτιμες βοήθειες έφθασαν στη 5η φετινή του νίκη.

Από την άλλη πλευρά η Παναχαϊκή πλήρωσε τα λάθη της στα κρίσιμα σημεία των σετ και το γεγονός ότι ο Νίκος Ρουμελιώτης ήταν για μια ακόμη φορά απελπιστικά μόνος στην επίθεση.

Στον πρώτο σετ οι Αχαιοί έδειξαν ενθουσιασμό και με τον Ρουμελιώτη προηγήθηκαν 8-4 και 16-13 για ισοφαρίσουν οι “κυανόλευκοι” σε 17-17. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν εκ νέου με το 21-19, ωστόσο το σετ έφθασε στην απόλυτη ισορροπία (24-24) για να καταλήξει στον “Γηραιό” με το 25-27.

Συνεχίζοντας στον ίδιο καλό ρυθμό ο Ηρακλής έκανε γρήγορα το 0- 4 και το 14-16 στο δεύτερο σετ και φρόντισε να κρατήσει το προβάδισμα μέχρι τέλους όπου με το 23-25 έγινε το 0-2.

Στο τρίτο σετ οι “κυανόλευκοι” του Γιάννη Ορφανού θέλοντας να τελειώσουν γρήγορα με τη νίκη απέκτησαν τον έλεγχο κάνοντας το 14-16 και έφθασαν κοντά στο 0-3 όταν προηγήθηκαν με 19-21. Η αντίδραση των γηπεδούχων έφερε και ανατροπή καθώς με το 31-29 έκαναν το 1-2 ξαναμπαίνοντας στο παιχνίδι.

Στο τέταρτο σετ οι δύο ομάδες ήταν κοντά μέχρι το δεύτερο τεχνικό ταϊμ-άουτ (13-16), ωστόσο από εκεί και μετά ο Ηρακλής με αποτελεσματικές επιθέσεις έκανε το 15-21 και στο τέλος το 21-25 πανηγυρίζοντας το σπουδαίο τρίποντο που τον έφερε στην 4η θέση μαζί με την Χαλκίδα.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Παπαδόπουλος): Νιέβες 16 (12/15 επ, 4 μπλοκ), Σαλαβασίδης 6 (5/13 επ, 1 άσσος, 50% υπ -25% άριστες), Οράμας 12 (10/12 επ 2 άσσοι), Ρουμελιώτης Νίκος 25 (24/62 επ,1 άσσος), Πόλχλοπεκ 3 (2/4 επ, 1 άσσος), Κωστόπουλος 14 (10/25 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 58% υπ,  27% άριστες) / Ρουμελιώτης Μένιος (λ, 50% υπ – 31% άριστες), Ντόντης 1 (1/1 επ),
ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Προύσαλης 4 (1/2 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Εφραιμίδης 14 (13/25 επ, 1 άσσος, 49% υπ – 32% άριστες), Φέργκιουσον 10 (6/10 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Αρμενάκης 31 (27/57 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Φωτιάδης 5 (3/7 επ, 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 8 (7/19 επ, 1 μπλοκ, 71% υπ -57% άριστες) / Μπαμπαλιούτας (λ, 76% υπ 47% άριστες), Μπουράκης (λ), Μούχλιας, Ευγενίδης 1 (άσσος), Ελευθερίου.