«Ροπαλιά» Ηρακλή σε Παναθηναϊκό

Σπουδαία νίκη-οξυγόνο για την παραμονή του πήρε ο Ηρακλής που επικράτησε με 3-0 του Παναθηναϊκού τη 17η αγωνιστική της Α1 Ανδρών.

Αυτή είναι η 5η νίκη του γηραιού στην κατηγορία και το πρώτο “τρίποντο”στην έδρα του, δίνοντας διπλή αξία στην επίσης σπουδαία νίκη της προηγούμενης αγωνιστικής με 3-1 στο Βραχάτι.

Σε ένα παιχνίδι που ο Παναθηναϊκός είχε 16 μπλοκ και ο Ηρακλής μόλις 6, οι φιλοξενούμενοι είχαν πρόβλημα στα κρίσιμα σημεία στην υποδοχή με τους γηπεδούχους να έχουν 10 άσους.

Ο Ηρακλής στο 1ο σετ μπήκε πιο αποφασιστικά (5-0) και είχαν διαφορά +5 (19-14), όταν ο Παναθηναϊκός αντεπιτέθηκε με σερί 4-0 για το 19-19. Οι ομάδες μέχρι το τελικό 28-26 πήγαιναν πόντο πόντο με τους Στίγγα, Πέντσεφ να γράφουν το 1-0 σετ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλά στο δεύτερο σετ (4-6) αλλά χωρίς να μπορεί να ξεφύγει από τον Ηρακλή που πέρασε μπροστά με +2 έπειτα από τριπλό μπλοκ και πόντο από τον Μαυροβουνιώτη (12-10). Ο Ούγκο μείωσε σε 12-11 ενώ οι δυο ομάδες ήρθαν και πάλι ισόπαλες 13-13. Τα λάθη των φιλοξενουμένων ανέβασαν τη διαφορά στο +3 (16-13) και 19-16. Στο 24-22 το χαμένο σερβίς του Σούρδι έφεραν το 25-22 και το 2-0 σετ.

Η ομάδα του Ανδρεόπουλου προσπαθούσε να αντιδράσει και μέχρι 16-21 όλα έδειχναν ότι θα τα καταφέρει! Κάπου εκεί η είσοδος του Πιπέργια που πήρε δυο άσους σε συνδυασμό με την αδράνεια του ΠΑΟ έφεραν τον Ηρακλή κοντά στο σκορ 20-23 και στην ισοφάριση ώστε να γίνει θρίλερ το σετ. Ο Ηρακλής προηγήθηκε πρώτη φορά στο 26-25 αλλά ισοφάρισε ο Φερέιρα. Ο Μαυροβουνιώτης που πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση έκανε το 27-26. Ο Πίτζα έκανε το 28-27 και τον Φερέιρα και πάλι ισοφάρισε 28-28. Στο 30-30 ο Τσολάκος με επίθεση και η άουτ επίθεση του Ούγκο έκριναν τη μεγάλη νίκη του Ηρακλή.

Ο Ηρακλής έπιασε τον Άρη στους 15 βαθμούς με τις δύο ομάδες να δίνουν ραντεβού για την επόμενη αγωνιστική!

Ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός είπε: «Μεγάλη νίκη μας ανεβάζει βαθμολογικά, έχω ήδη πει ότι κάθε ματς από εδώ και στο εξής θα είναι ένα μικρός τελικός για εμάς. Αυτό που διακατέχει τώρα την ομάδα είναι η ηρεμία και μ’ αυτό βαδίζουμε ελπίζω να συνεχίζουμε έτσι, είμαστε σε καλό δρόμο. Είμαι ευχαριστημένος σήμερα και στο τρίτο σετ από τις αλλαγές που γίνονται – όπως είχα πει έκανα αλλαγές στο Κύπελλο και δε φαινόταν είχε μια σταθερότητα η ομάδα- το  ίδιο έγινε και σήμερα, κάποια παιδιά έδωσαν φρεσκάδα στην ομάδα. Ο Μαυροβουνιώτης πάει καλά και έχει κερδίσει μια θέση, μπαίνει ο Τσολάκος στη θέση του Παλέντζα. Ο Πιπέργιας στη θέση του Τσόνο, δίνουν φρεσκάδα, με καλό σερβις και τελειώματα και γυρνάμε ένα παιχνίδι που ίσως φαινομενικά ήταν χαμένο. Αυτή ήταν η μεγαλύτερη ευχαρίστηση από το σημερινό παιχνίδι . Βαθμολογικό τρίποντο μεγάλης σημασίας. Να μείνει ήρεμη η ομάδα για να καταφέρουμε το στόχο μας».

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Νομίζω ότι η υποδοχή μας ήταν τραγική και δεν μας έδωσε το δικαίωμα να διεκδικήσουμε τη νίκη. Αυτό έγινε στα δύο πρώτα σετ , στο τρίτο σετ που διορθώθηκε δεν μπόρεσε να ανταπεξέλθει η επίθεσή μας. Αρα μοιραία ήρθε η ήττα. Η τετράδα ήταν δύσκολη και νομίζω  μετά τη σημερινή ήττα έγινε δύσκολη ως απίθανη.  Εμείς όμως σε κάθε παιχνίδι θα διεκδικούμε το καλύτερο». Για το παιχνίδι κυπέλλου με Ηρακλή: «Κάθε παιχνίδι είναι διαφορετικό, κύπελλο άλλη διοργάνωση θα προετοιμαστούμε όσο καλύτερα για τη  νίκη».

Τα σετ: 28-26, 25-22, 32-30

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Μαυροβουνιώτης 14 (9/15 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 72% υπ – 50% άριστες), Παλέντζας 16 (13/27 επ, 3 άσσοι), Στίγγας 5 (3/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πέντσεφ 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ), Πίτζα 13 (12/25 επ, 1 άσσος, 81% υπ – 56% άριστες), Γάτσης 2 (2/6 επ) / Παπαδημητρίου (λ, 75% υπ – 60% άριστες), Πιπέργας 3 (3 άσσοι), Τσολάκος 4 (3/5 επ, 1 μπλοκ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκιμαράες 18 (12/22 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 82% υπ – 50% άριστες), Φερρέιρα 19 (13/29 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Κανέλλος 6 (3/6 επ, 3 μπλοκ), Πανταλέων 6 (2/5 επ, 4 μπλοκ), Σούρδι 1 (1 μπλοκ, 33% υπ – 22% άριστες / Πολυχρονιάδης (λ, 75% υπ – 38% άριστες), Ρέζκ, Παπαδόπουλος 2 (2/3 επ, 30% υπ – 20% άριστες).