Σανίδα σωτηρίας στο… Βραχάτι ο Άρης

Ζωντανός στην διεκδίκηση της παραμονής του έστω και στην διαδικασία των play-out παρέμεινε ο Άρης. Οι «κιτρινόμαυροι» αν και βρέθηκαν να χάνουν με 2-1 από τον Παμβοχαϊκό κατάφεραν να κάνουν το 2-3  κατακτώντας το 2ποντο σωτηρίας…

Στο πλέον κομβικό και καθοριστικό παιχνίδι της αγωνιστικής ο Παμβοχαϊκός υποδέχθηκε τον Άρη με το ενδιαφέρων ουσιαστικά να είναι μονόπλευρο αφού οι «κιτρινόμαυροι» της Θεσσαλονίκης έπαιζαν τα…. ρέστα όλης της χρονιάς.

Από την μια πλευρά η ομάδα του Βραχατίου ήθελε να κλείσει με χαμόγελα την χρονιά μπροστά στο κοινό του και από την άλλη ο Άρης σε έναν αγώνα δίχως αύριο έπαιζε κυριολεκτικά την ύπαρξή του στην Α1.

Τελικά το στοιχείο που επικράτησε ήταν το ένστικτο της…. Επιβίωσης και ο Άρης με ανατροπή από το 2-1 κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-3 και να έχει δικαίωμα στο όνειρο της παραμονής αφού πλέον μείωσε την διαφορά του από τον Αθλητικό Όμιλο Ορεστιάδας στους 5 βαθμούς και ετοιμάζεται για τα play-out.

Κορυφαίος των νικητών ο Τζελάτης που τελείωσε τον αγώνα με 26 πόντους και ο Κώστας Γκιρτζίκης που με τους 17 πόντους συνέβαλε τα μέγιστα και με την απόδοσή του έμοιαζε να διανύει δεύτερη περίοδο νεότητας.

Οι γηπεδούχοι στο πρώτο σετ ξεκίνησαν πολύ καλά και με παίρνοντας από την αρχή το προβάδισμα κάνοντας το 8-7 και το 14-11. Με τους Βαντόορν και τον Καϊο ο Παμβοχαϊκός έφθασε στο 16-14, ωστόσο ο Άρης με τους Τζελάτι και την πίεση από το σερβίς ισοφάρισε σε 18-18 με τις δύο ομάδες να πάνε πόντο-πόντο μέχρι το τέλος του σετ.

Εκεί όπου οι «κιτρινόμαυροι» του Γιάννη Μέλκα έκαναν το 23-24 και έπειτα από 3 συνεχόμενα σετ μπλοκ έφθασαν στο 25-27 και το 0-1.

Στο δεύτερο σετ μάλιστα οι Θεσσαλονικείς με κεκτημένη ταχύτητα και πολύ καλή ψυχολογία προηγήθηκαν με 0-3 και 2-4 του Παμβοχαϊκού.

Ωστόσο κάπου εκεί οι γηπεδούχοι του Κώστα Δεληκώστα «ξύπνησαν» και με πίεση από το σερβίς και την επίθεση προσπέρασαν κάνοντας το 8-6 ενώ με τους Κάϊο-Ροντρίγκο έφθασαν εύκολα στο 15-11.

Ο Άρης με κακή υποδοχή δεν μπόρεσε να κοντράρει τους «κυανοκίτρινους» οι οποίοι έφθασαν στο 21-16… Παρά την προσπάθεια που έκαναν οι φιλοξενούμενοι να μπούνε στον αγώνα (21-18) δεν τα κατάφεραν αφού με το 25-21 έγινε το 1-1 φέρνοντας τις δύο ομάδες εκ νέου στην ίδια αφετηρία.

Αρκετά ισορροπημένη ήταν η αρχή του 3ου σετ καθώς οι δύο ομάδες παίζοντας δυνατά ήταν κοντά στο σκορ με τον Παμβοχαϊκό να φθάνει πρώτος στο πρώτο τεχνικό ταϊμ-άουτ και εν συνεχεία να «χτίζει» μια διαφορά κάνοντας το 10-8 και το 17-12 αναγκάζοντας τον Γιάννη Μέλκα να ζητήσει ταϊμ-άουτ.

Ο Άρης μάζεψε την διαφορά σε 18-14, όμως οι γηπεδούχοι έφθασαν εύκολα στο 22-14 και στο τέλος με το 25-15 έκαναν το 2-1.

Στο τέταρτο σετ ο Παμβοχαϊκός κρατώντας σταθερή απόδοση από την αρχή απέκτησε το προβάδισμα με 6-4 και 12-9. Οι φιλοξενούμενοι όμως φρόντισαν να ισοφαρίσουν σε 13-13 και 16-16.

Οι «κυανοκίτρινοι» όμως φρόντισαν να κάνουν το 20-17  και λίγο αργότερα το 21-19 δείχνοντας πως θα τελείωναν τον αγώνα στο 3-1.

Ωστόσο κάπου εκεί ο Άρης ανέβασε την απόδοσή του και με ένα σερί 1-6 έφερε τα πάνω κάτω στον αγώνα αφού με το 22-25 έκανε το 2-2 στέλνοντας την αναμέτρηση στο 5ο σετ.

Ο Παμβοχαϊκός ξεκίνησε εκ νέου πολύ καλά απέναντι στον Άρη προηγήθηκε με 5-3, 10-6 και 12-9, αλλά κάπου υπέστη… «βραχυκύκλωμα» αφού οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 12-12 και 14-14 και στο τέλος με το 15-17 πανηγύρισαν τη νίκη που ήθελαν από την αρχή…

Γιάννης Μέλκας (Προπονητής Άρη) : «Δείξαμε πως έχουμε ακόμα σφυγμό και όσο αναπνέουμε μπορούμε να ελπίζουμε για την παραμονή μας. Πήραμε ένα πολύτιμο δίποντο που μας κρατάει ζωντανούς. Βρεθήκαμε πολλές φορές με την πλάτη στον τοίχο αλλά κρατηθήκαμε. Είναι μία ένεση για την ψυχολογία μας, για τους παίκτες, για την διοίκηση και τους φίλους μας. Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τους φίλους του Άρη που ταξίδεψαν με δύο βανάκια από τη Θεσσαλονίκη για να μας εμψυχώσουν. Τους αφιερώνουμε τη νίκη. Με ανεβασμένη ψυχολογία θα πάμε για νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό ώστε να πιάσουμε είτε την Ορεστιάδα είτε τον Ηρακλή για τις τρεις νίκες παραμονής στα πλέι άουτ».

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 3 (1/1 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκρόενβελντ 7 (4/15 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 44% υπ – 26% άριστες), Βαν Ντορν 15 (12/20 επ, 3 μπλοκ), Ροντρίγκο 22 (19/34 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 47% υπ – 33% άριστες), Πελεκούδας 10 (7/11 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κάιο 21 (17/30 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Εφραιμίδης (λ, 53% υπ – 25% άριστες), Γεωργίου, Ωρολογάς, Παναγιωταράς.

ΑΡΗΣ (Μέλκας): Κυριακίδης 7 (7/19 επ, 52% υπ – 38% άριστες), Γκιρτζίκης 17 (13/18 επ, 4 μπλοκ), Χαριτωνίδης 5 (3/7 επ, 2 άσσοι), Μούχλιας 9 (9/23 επ, 59% υπ – 41% άριστες), Μακρυγιάννης 6 (6/9 επ), Τζελάτι 26 (23/45 επ, 3 άσσοι) / Μπαμπαλιούτας (λ, 47% υπ – 29% άριστες), Κουτσονίκας (67% υπ – 33% άριστες), Παπαΐακώβου 8 (3/3 επ, 5 άσσοι), Πρώιος, Ντινόπουλος.