PRE LEAGUE ΑΝΔΡΩΝ

Σαρωτικός ο Άθλος Ορεστιάδας, 3-1 την ΑΕΚ στην Αθήνα

Πραγματοποιώντας εντυπωσιακή εμφάνιση ο Άθλος Ορεστιάδας πέρασε νικηφόρα από τη Νέα Φιλαδέλφεια και με το 3-1 επί της ΑΕΚ πανηγύρισε το τρίποντο κατά την 9η αγωνιστική των play-off της Preleague ανδρών.

Στο σχολικό κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας η ΑΕΚ μπορεί να προηγήθηκε επί του Άθλου Ορεστιάδας, ωστόσο οι Θρακιώτες κατάφεραν να αντιδράσουν και με πολύ καλό σερβίς και μπλοκ να πανηγυρίσουν το τρίποντο.

Στο πρώτο σετ η ομάδα του Έβρου έδειξε αποφασισμένη για τη νίκη όταν και προηγήθηκε με 11-14 και είχε το προβάδισμά μέχρι το 15-16. Η Ένωση με τον Παύλου φρόντισε να ισοφαρίσει σε 16-16 και μετά το 18-18 να τρέξει ένα σερί που την έφερε στο 25-19 και το 1-0.

Η συνέχεια όμως ήταν διαφορετική αφού οι «ακρίτες» φρόντισαν να μειώσουν τα εύκολα λάθη, να ανεβάσουν τα ποσοστά τους στην επίθεση και να γυρίσουν τον αγώνα καθώς στο 2ο σετ το 8-8 έγινε 10-16. Παρά την προσπάθεια της ΑΕΚ να ξαναμπεί στο σετ (16-19) οι παίκτες του Άθλου με τους Γκιγέρμε και Γουιντσον έφθασαν στο 1-1 με το 18-25.

Στο τρίτο σετ οι γηπεδούχοι του Άκη Χατζηαντωνίου προηγήθηκαν με 8-5 και 11-8, όμως και πάλι οι «βυσσινί» ισοφάρισαν σε 13-13 και με τους Βραζιλιάνους και τον Ριζόπουλο έγραψαν το 16-21 και λίγο αργότερα το 19-25 που του έδωσε το προβάδισμα με 1-2.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ της αναμέτρησης οι Θρακιώτες κράτησαν τον ρυθμό τους με αποτέλεσμα να αποκτήσουν από την αρχή διαφορά (4-6 και 5-10). Με τους Γκιγέρμε, Γουιντσον και το μπλοκ απο Στοϊλούδη- Αλεξάκη να σταματά τους γηπεδούχους ο Άθλος έφθασε εύκολα στο 10-17. Ο άσσος του Γκιγέρμε και το μπλοκ του Αλεξάκη στον Χαντ έκαναν το 11-20, οι Τριανταφυλλίδης και Τσολακίδης έφεραν το σκορ στο 13-23 για να τελειώσει ο αγώνας με επίθεση του Στοϊλούδη στο 16-25.