ΑΓΩΝΕΣ

Σαρωτικός ο Μίλωνας στην Κρήτη

Εντυπωσιακό ήταν το πέρασμα του Μίλωνα από το Ηράκλειο. Οι “πράσινοι” του Σάκη Ψάρρα επικράτησαν 3-1 του ΟΦΗ στον εξ αναβολής αγώνα της 13ης αγωνιστικής και με την 4η νίκη τους στην Volleyleague πέρασαν πλέον στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Με κορυφαίους τον Χαντ που σταμάτησε στους 26 πόντους αλλά και εξαιρετικό μπλοκ, ο Μίλωνας ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στην Volleyleague πανηγυρίζοντας το τρίποντο στην Κρήτη επί του ΟΦΗ που τον έφερε στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Απο την άλλη οι γηπεδούχοι του Άκη Φλαούνα ήταν ανταγωνιστικοί ουσιαστικά μόνο στα δύο πρώτα σετ του αγώνα, ωστόσο στην συνέχεια δεν μπόρεσαν να κρατήσουν την απόδοσή του στα επιθυμητά επίπεδα πληρώνοντας έτσι και την αγωνιστική απραξία 15 ημερών που είχαν λόγω Covid-19.

Ο Μίλωνας έχοντας βασικό πασαδόρο τον Δρογκάρη και με τους Μαζιαρζ και Δορδοκίδη στο μπλοκ να χαρίζουν καθοριστικούς πόντους κατάφερε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και μετά το 1-1 να φθάσει εύκολα στο τρίποντο δικαιώνοντας τον Σάκη Ψάρρα για την πολύ καλή δουλειά που έκανε φέτος στην ομάδα της Νέας Σμύρνης.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ μέχρι το 7-7.  Ο Μίλωνας με ένα μικρό σερί των Χαντ και άσο του Δορδοκίδη απέκτησε το προβάδισμα με 11-8, ο ΟΦΗ όμως ισοφάρισε σε 12-12 και λίγο μετά με τον Ρουμελιωτάκη πέρασε μπροστά με το 15-13. Οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ μέχρι το 17-17, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με τον Λάππα και το μπλοκ του Δορδοκίδη στον Μαρκς κατάφεραν να πάρουν εκ νέου τον έλεγχο του σετ με το 19-17. Οι Κρητικοί μείωσαν στο 20-19 με τον Καρατζά, ωστόσο με αποτελεσματικές επιθέσεις και μπλοκ η ομάδα της Νέας Σμύρνης με επίθεση του Χανδρινού έφθασε στο 25-19 και το 1-0.

Στο δεύτερο σετ που ήταν και το συναρπαστικότερο της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι ανεβάζοντας την απόδοσή τους μετά το 9-9 με τα λάθη του Μίλωνα έφθασαν στο 14-10 και το 17-13. Ο Μίλωνας σε μια προσπάθεια του να αντιδράσει μείωσε στο 20-18 με το μπλοκ του Μάζιαρζ και στο 21-19, αλλά οι “ασπρόμαυροι” του Άκη Φλαούνα με τον Καρατζά έκαναν το 24-21 δείχνοντας πως θα ισοφάριζαν εύκολα.

Ο Μίλωνας όμως με ένα σερί 3-0 απο λάθη του ΟΦΗ και πόντο του Χαντ ισοφάρισε σε 24-24 κάνοντας ντέρμπι το σετ, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα τους και στο τέλος με δύο συνεχόμενους πόντους του Μαρκς έκαναν το 27-25 και το 1-1.

Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη καθώς οι γηπεδούχοι έμειναν από δυνάμεις καθώς η παρατεταμένη αγωνιστική απραξίας λόγω Covid -19 φάνηκε ξεκάθαρα στο παιχνίδι τους. Κάτι που εκμεταλλεύθηκε στο απόλυτο ο Μίλωνας που κράτησε σταθερή την απόδοσή του και χωρίς λάθη έφθασε στο τρίποντο κατακτώντας σχετικά εύκολα τα επόμενα 2 σετ.

Στο τρίτο σετ το 6-6 με αποτελεσματικά μπλοκ έγινε εύκολα 11-7 και 16-9 για τον Μίλωνα που με την υπέρ του διαφορά φρόντισε να φθάσει στο 18-11 με νέο μπλοκ στον Μαρκς και στο 22-15 από τον Λάππα για να έρθει το 25-18 με λάθος σερβίς του Γαλιώτου που  έδωσε το προβάδισμα στον Μίλωνα με 2-1.

Ίδια εικόνα είχαμε και στο 4ο σετ καθώς μετά το 10-10 ο Μίλωνας με ένα σερί έφθασε στο 16-11 και το 21-13 για να ολοκληρωθεί η επικράτησή του με πόντο του Ηλία Λάππα που έγραψε το 25-16 και χάρισε το τρίποντο στους “πράσινους” που ζευγάρωσαν τις νίκες τους επί των Κρητικών.

*Οι πόντοι του Ο.Φ.Η. προήλθαν από 7 άσσους, 48 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Μίλωνα προήλθαν από 2 άσσους, 50 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (20-25, 27-25, 18-25, 16-25) σε 104′

Ο.Φ.Η. (Άκης Φλαούνας): Σαρικεΐσογλου 14 (12/23 επ., 2 άσσοι, 67% υπ. – 31% άριστες), Μαρκς 16 (12/39 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 12 (9/25 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 62% υπ. – 0% άριστες), Τάλερ 4 (3/3 επ., 1 μπλοκ), Φραγκιαδάκης 6 (3/9 επ., 3 μπλοκ), Καρατζάς 7 (7/12 επ.) / Κοσκινάς (λ, 60% υπ. – 16% άριστες), Βελούδης (λ), Μονιάκης, Χαραλαμπίδης, Γαλιώτος 2 (2/4 επ.), Μανωλάκης.

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χανδρινός Σπ. 11 (9/24 επ., 2 μπλοκ, 63% υπ. – 42% άριστες), Μάζιαρζ 11 (6/9 επ., 5 μπλοκ), Χαντ 26 (24/49 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Δρογκάρης 2 (2 μπλοκ), Λάππας 9 (7/15 επ., 2 μπλοκ, 84% υπ. – 21% άριστες) / Δαρίδης (λ, 69% υπ. – 38% άριστες), Μαντέκας (60% υπ. – 40% άριστες), Χανδρινός Αρ., Κάβουρας, Τσαρκάτογλου.