A2

Σέρβις ανόδου στο Βόλο

Στην μάχη της ανόδου ρίχνονται από την Παρασκευή 6/5, στο κλειστό της Ν.Ιωνίας του Βόλου, Παλλήνη, Κύζικος Νέας Περάμου, Νίκη Αιγινίου και Ηρακλής Χαλκίδας. Στο ειδικό τουρνουά ανόδου για την Α1,  οι τρεις πρωτοπόροι των αντίστοιχων ομίλων της Α2 και ο Ηρακλής Χαλκίδας  που τερμάτισε δεύτερος από τον Β΄όμιλο και πήρε το μοναδικό εισιτήριο από το τουρνουά δευτεραθλητών που διοργάνωσε στην έδρα του πριν τον Πάσχα, παίζουν κυριολεκτικά τους κόπους μιας χρονιάς.

Η Παλλήνη με προπονητή τον Βασίλη Ξεροβάσιλα τερμάτισε πρώτη στον Ά όμιλο με  16 νίκες σε 18 αγώνες της κανονικής περιόδου, 48 βαθμούς και 52-12 σετ.

Η Κύζικος Νέας Περάμου με τεχνικό τον Γιάννη Λάϊο, έκανε ένα φανταστικό πρωτάθλημα καθώς τερμάτισε αήττητη στον  Β΄όμιλο με 22/22 νίκες, με 64 βαθμούς και 66-8 σετ!

Εξαιρετική και η Νίκη Αιγινίου του Θανάση Στράντζαλη, πήρε την πρωτιά στον Γ΄όμιλο με 63 πόντους, 21/24 νίκες και 67-17 σετ.

Τέλος ο φιλόδοξος Ηρακλής Χαλκίδας του Σπύρου Γκολίτση που έπεσε φέτος στην απίστευτη Κύζικο Νέας Περάμου στον Β΄όμιλο, τερμάτισε στην δεύτερη θέση του Β΄ομίλου στην κανονική περίοδο με 58 βαθμούς, με 19 νίκες σε 22 ματς και 59-16 σετ.