Σφραγίστηκε η «4άδα» με την Κηφισιά

Στα χέρια της Κηφισιάς “αναπαύεται” το τελευταίο εισιτήριο του φάιναλ φορ Κυπέλλου Ελλάδας, καθώς η ομάδα των βορείων προαστείων αν και βρέθηκε να χάνει με 1-0 σετ  στον προημιτελικό της διοργάνωσης κόντρα στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, κατάφερε τελικά να πάρει τα τρία επόμενα σετ και να “σφαγίσει” με 3-1 (18-25, 25-22, 25-13, 25-18) πανηγυρικά την πρόκρισή της στις “4” κορυφαίες ομάδες της διοργάνωσης για τριτη σερί χρονιά.

O Ευρωπαίος Εθνικός Αλεξανδρούπολης ξεκίνησε πολύ δυνατά και από το καλό σερβίς του Γκιλιν και το μπλοκ του ξέφυγε αρχικά με 8-3 και 16-10. Οι γηπεδούχοι με ένα επι μέρους σερί πόντων μείωσαν από το καλό σερβίς του Νικολάκη σε 19-16, αλλά οι ακρίτες σε συνδυασμό με την κόκκινη κάρτα του Αρσενιάδη και τα λάθη της Κηφισιάς έφτασαν στην κατάκτηση του σετ με 25-18, 1-0.

kifisia_ethnikos

Η Κηφισιά αντέδρασε άμεσα και με το καλό σερβίς του Γιοβάνοβιτς αλλά και τα λάθη του Εθνικού Αλεξανδροήυπολης, επέβαλλε την κυριαρχία της και χωρίς να αφήσει περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους ισοφάρισε με συνοπτικές διαδικασίες 1-1 τα σετ με 25-13.
Μεγάλη μάχη έγινε στο τρίτο σετ με τους Εβρίτες χάρις στο καλό σερβίς του Γκιλίν να προηγούνται με 8-6, αλλά η ομάδα του Αρσενιάδη να ισοφαρίζει 11-11 και να παίρνει κεφάλι με 20-17. Οι παίκτες του Εθνικού μείωσαν με μπλοκ αόυτ του Φόγιερ στον πόντο (20-19), όμως στη συνέχεια ο κατηγορηματικός α’ χρόνος του Μπίσετ και οι δύο pipe επιθέσεις των Ρουμελιωτάκη, Χριστοφιδέλη ζευγάρωσαν με 25-22 τα κερδισμένα σετ της Κηφισιάς, 2-1.

Το κερδισμένο σετ “έδωσε φτερά” στους γηπεδούχους που έδειξαν διατεθειμένοι να καθαρίσουν από νωρίς το ματς και την πρόκριση. Έτσι με τον Χριστοφιδέλη… ξεχασμένο στο σερβίς και από τα λάθη των φιλοξενούμενων η ομάδα του Αρσενιάδη προηγήθηκε 8-0, υποχρεώνοντας νωρίτερα τον Σάκη Μουστακίδη σε αντικατάσταση του Φόγιερ με τον Κώστα Δαλακούρα.

skor_kifisia_ethnikos

Τελικά το σετ μετά και το double score 16-8 εξελίχθηκε σε μονόλογο της Κηφισιάς που, παρά την ύστατη προσπάθεια του Εθνικού, πανηγύρισε τη νίκη και «σφράγισε»25-18  για τρίτη συνεχόμενη χρονιά το εισιτήριό της για το φάιναλ φορ της διοργάνωσης, όπου θα δώσουν το παρών ακόμη ο κάτοχος του τίτλου ΠΑΟΚ,  Ολυμπιακός, Παναθηναϊκός.

Κώστας Αρσενιάδης (προπονητής Κηφισιάς στο Websports TV.gr): “Ξέραμε πως ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι και είμασταν προετοιμασμένοι να αντιμετωπίσουμε μία από τις λίγες ομάδες με 4 Jump service, που είναι δύσκολο να της χαλάσεις την υποδοχή. Εμείς αντιπαρατάξαμε το καλό μας στοιχείο, την υποδοχή, στο πρώτο σετ μας πιέσανε, αλλά μετά τα καταφέραμε. Η ομάδα παίζει στο “κόκκινο”, οι παίκτες είναι όλοι τραυματίες και παρόλα αυτά παίζουν καλά. Από την άλλη έχουμε το φάιναλ φορ Κυπέλλου και το φάιναλ φορ του πρωταθλήματος, κάτι που για μας είναι μεγάλη επιτυχία. Για τη συνέχεια του Κυπέλλου θα παίξουμε για το καλύτερο, δεν λέμε μεγάλα λόγια και περιμένουμε το επόμενο ματς απέναντι σε κάποιο από τα μεγαθήρια του ελληνικού βόλεϊ.”

Σταύρος Κασαμπαλής (πασαδόρος Εθνικού Αλεξανδρούπολης στο Websports TV.gr): “Το ματς ξεκίνησε καλά για εμάς, μετά όμως χάσαμε την αυτοσυγκέντρωσή μας την ψυχραιμία και η Κηφισιά ανέπτυξε τα όπλα της υποδοχή και επίθεση. Περιμένουμε πλέον την Κηφισιά στην Αλεξανδρούπολη για το πρωτάθλημα, είναι δύο ομάδες με άλλους στόχους και περιμένουμε και το ευρωπαϊικό ματς των 8 του Challenge Cup με την Μπενφίκα”

Τα σετ: 3-1 (18-25, 25-13, 25-22, 25-18) σε 97΄

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης, Χριστοφιδέλης 12 (11/14 επ, 1 άσσος, 50% υπ – 38% άριστες), Μπίσετ 16 (10/12 επ, 6 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 8 (3/8 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 11 (8/16 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 57% υπ – 39% άριστες), Γιοβάνοβιτς 18 (15/32 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 71% υπ – 29% άριστες), Κάπελλας

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ. (Μουστακίδης): Κασαμπαλής 3 (1/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Φόγιερ 11 (9/21 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52% υπ – 30% άριστες), Τουρανγιάνιν 7 (6/12 επ, 1 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 18 (15/24 επ, 3 μπλοκ, 50% υπ – 17% άριστες),  Κιόσης 2 (1/4 επ, 1 μπλοκ), Γκουλιέν 12 (7/17 επ, 5 άσσοι) / Δαρίδης (λ, 73% υπ – 27% άριστες), Δαλακούρας Κ. 1 (άσσος, 50% υπ – 50% άριστες), Ίλιτς, Τσέλιος