«Σίφουνας» ο Αστέρας!

Ο Αστέρας Αγίου Δημητρίου πέρασε σα σίφουνας από τη Μυτιλήνη, επικρατώντας με 3-0 (20-25, 10-25, 18-25) του Παγγεραγωτικού στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Α2 γυναικών.

Ακόμα μια νίκη για την ομάδα του Αστέρα που παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας στον πρώτο όμιλο της Α2 γυναικών. Ο Αστέρας ακολουθώντας πιστά την τακτική, έπαιξε συγκεντρωμένα και έφτασε σε μια σχετικά άνετη επικράτηση.
Στο πρώτο σετ, ο Παγγεραγωτικός –παίζοντας ελεύθερα- κόντραρε αρκετά την ομάδα του Αγίου Δημητρίου, που δεν είχε βρει ακόμα ρυθμό. Ωστόσο, μετά τα μέσα του πρώτου σετ οι φιλοξενούμενες ανέβασαν στροφές και μετά το 0-1 σετ, το έργο τους έγινε πιο εύκολο με τις γηπεδούχες να μην μπορούν να ακολουθήσουν.

«Καταφέραμε και ξεπεράσαμε την κούραση του ταξιδιού. Τα κορίτσια έπαιξαν με συγκέντρωση, με καλό σερβίς σε συνδυασμό με μπλοκ-άμυνα φτάσαμε στην επικράτηση. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στα κορίτσια. Κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι με τη Θέτιδα», δήλωσε στο Volleyplanet ο προπονητής, Δήμος Φιλιππάτος.