Συνεχίζει ακάθεκτος

Το νικηφόρο σερί του Αθλητικού Ομίλου Ορεστιάδας συνεχίστηκε και στη Θεσσαλονίκη. Οι «πράσινοι» του Έβρου επικράτησαν 3-1 του Άρη και σκαρφάλωσε στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα μετρώντας 5 νίκες και μόλις 1 ήττα..

Το καλό ξεκίνημα που πραγματοποίησε ο Άρη στο παιχνίδι δεν αρκούσε για τους «κιτρινόμαυρους» του Γιάτση προκειμένου να πάρουν τη νίκη απέναντι στους Θρακιώτες του Κώστα Δεληκώστα.

Ο Άρης με τους Μπέλο και Κυριακίδη προηγήθηκε με 1-0 και έφθασε κοντά στο να κάνει το 2-0 όταν με ανατροπή έκανε το 24-23 και 25-24… Ωστόσο οι «ακρίτες» με τον Λούνα και τον Ποτολίδη έφθασαν στο 25-27 και το 1-1 μεταφέροντας το άγχος και την πίεση στους γηπεδούχους.

Μια πίεση που δεν την άντεξε ο Άρης, αφού ο Αθλητικός Όμιλος Ορεστιάδας με πρωταγωνιστές τους Λούνα, Αλεξάντροφ και Ριζόπουλο  βελτίωσε τα ποσοστά του στην επίθεση και με το 25-19 και 25-22 έκανε το 1-3 κατακτώντας το τρίποντο που δίνει ψυχολογία στην ομάδα εν όψει των δύσκολων αγώνων που έχει…

Στο πρώτο σετ ο Άρης ξεκίνησε εντυπωσιακά και με δυνατά σερβίς χάλασε την υποδοχή του ΑΟ Ορεστιάδας και με το 25-15 πήρε το προβάδισμα.

Ο Δεληκώστας βλέποντας τον Γκιγέρμε σε άσχημη μέρα τον πέρασε στον πάγκο βάζοντας τον Αλεξάντροφ όπου με τον Ριζόπουλο δίδυμο ακραίων η ομάδα απέκτησε ρυθμό και με ψυχραιμία στους κρίσιμους πόντους έφθασε στο 1-1 με το 25-27.

Κάτι που τους ανέβασε ψυχολογία και έριξε την ίδια ώρα τους «κιτρινόμαυρους». Με όπλο το μπλοκ και το σερβί η Ορεστιάδα συνέχισε δυνατά και με το 25-19 απέκτησε το 1-2.

Στο τρίτο σετ μίλησε το σερβίς των Θρακιωτών και η αγωνιστική παρουσία του Λούνα που με 33 πόντους έφερε το 25-22 και το 3-1 για την ομάδα του Έβρου που πανηγύρισε την 4η συνεχόμενη νίκη της.

Κλειδί του αγώνα το δεύτερο σετ. Εκεί όπου οι Θρακιώτες προηγήθηκαν με 18-22 και 20-23 όμως βρέθηκαν να χάνουν με 24-23 και 25-24. Παρά την πίεση οι «πράσινοι» άντεξαν και με τους Λούνα και Αλεξάντροφ ισοφάρισαν σε 1-1… Μετά οι ακρίτες έκαναν αυτό που ξέρουν καλά… Πίεση από το σερβίς, καλό μπλοκ και έφυγαν από τη Μίκρα με τη νίκη και το τρίποντο.

Κώστας Δεληκώστας (Προπονητής ΑΟΟ) : «Θέλαμε πολύ το τρίποντο, και με εξαίρεση το πρώτο σετ το δείξαμε αυτό. Ήμασταν καλοί στην επίθεση και νομίζω αυτός ήταν ο τομέας που έκρινε και την αναμέτρηση, όπως και το σερβίς που μας βοήθησε να πάρουμε κάποιες διαφορές μέσα στα σετ. Θέλουμε να βελτιωθούμε κι άλλο, ιδίως σε μπλοκ – άμυνα. Συνεχίζουμε».

Γιώργος Γιάτσης (Προπονητής Άρη) : «Εγώ είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια της ομάδας. Χάσαμε το ματς, παρόλα αυτά τελειώσαμε με μεγαλυτερο ποσοστά στην επίθεση από την Ορεστιάδα. Νομίζω ήταν η καλύτερη μας εμφάνιση. Το ΠΑΙΧΝΙΔΙ χάθηκε νομίζω τόσο στα μπλοκ, που δεχτήκαμε 7 μονά μπλοκ από τα συνολικά 11, όσο και σε ορισμένες κρίσιμες μπάλες, που δεν καταφέραμε να τις τελειώσουμε. Είχαμε την ευκαιρία να κάνουμε το 2-0 όταν επιστρέψαμε στο 2ο σετ, προηγηθήκαμε 17-14 στο 4ο, όμως δεν τα καταφέραμε. Η συνέχεια είναι πολύ δύσκολη, θα προσπαθήσουμε καταρχάς να μπορέσουμε να πάρουμε αυτούς τους κρίσιμους πόντους που μας στοιχίζουν».

ΑΡΗΣ (Γιώργος Γιάτσης): Κυριακίδης 13 (11/24 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 55% υπ – 41% άριστες), Μαυροβουνιώτης 10 (10/15 επ, 65% υπ – 45% άριστες), Ντόχερτι 6 (4/6 επ, 2 μπλοκ), Χαριτωνίδης 6 (3/4 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπέλος 20 (18/34 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στίγγας 10 (10/16 επ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 73% υπ – 45% άριστες), Πιπέργιας, Μήλης, Χατζηπαραδείσης

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Δεληκώστας): Δημητριάδης, Λούνα 33 (25/50 επ, 5 άσσοι, 3 μπλοκ), Τόμσον 10 (7/11 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκουιγιέρμε 1 (1 μπλοκ, 75% υπ – 63% άριστες), Ποτολίδης 9 (7/14 επ, 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 12 (10/23 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 64% υπ – 50% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 63% υπ – 26% άριστες), Αλεξάντροφ 12 (8/10 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 55% υπ – 27% άριστες), Βλασακίδης