Συνέχισε στο δρόμο των επιτυχιών ο ΠΑΟΚ

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Volley League γυναικών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας της Θέτιδας Βούλας με 3-0 (25-21, 25-17, 25-18), στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής.

Ο ΠΑΟΚ, ο οποίος δεν είχε στην διάθεση του τις Ξανθοπούλου, Στράντζαλη και Τσιόγκα, παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Βεργίδου, Μπλάνκο, Πολυνοπούλου, Κάφρεϊ, Κλέπκου, Κρολ και λίμπερο την Παπαδοπούλου.

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα από νωρίς 8-5, αλλά η Θέτιδα ισοφάρισε, 9-9. Ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοση του παίρνοντας στα μέσα του σετ μία διαφορά πέντε πόντων, 15-10, ωστόσο η Θέτιδα έβγαλε αντίδραση και ισοφάρισε, 16-16. Με την Κρολ σε καλή μέρα, οι «ασπρόμαυρες» ανέβασαν και πάλι την απόδοση τους, παίρνοντας σημαντική διαφορά σε κομβικό σημείο, 22-19. Εκεί επάνω οι παίκτριες του Φενόλιο «έχτισε» την κυριαρχία τους, κατακτώντας το σετ με 25-21, 1-0.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ μέχρι και το 11-11, πηγαίνοντας χέρι-χέρι. Σ’ εκείνο το σημείο ο Δικέφαλος ανέβασε την απόδοση του, και με πόντους από Κρολ και Κλέπκου πήρε προβάδισμα, 15-12. Η Θέτιδα προσπάθησε να μειώσει, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν έγινε, με τον ΠΑΟΚ να βγάζει το καλό του πρόσωπο, 20-14. Ο ΠΑΟΚ έλεγξε το σετ και με 25-17 έφτασε στο 2-0.

Στο τρίτο σετ οι παίκτριες του ΠΑΟΚ μπήκαν αποφασισμένες να τελειώσουν το παιχνίδι. Η ομάδα της Θέτιδας προσπάθησε να μειώσει έχοντας επαφή με το σκορ μέχρι και το 13-13. Μετά από κείνο το σημείο οι «ασπρόμαυρες» πάτησαν… γκάζι, ανεβάζοντας την διαφορά στα τέλη του σετ, 21-16. Η Θέτιδα δεν μπόρεσε να αντιδράσει, με τον ΠΑΟΚ να κατακτά και το τρίτο σετ με 25-18, 3-0.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-17, 25-18) σε 68′.
*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 8 άσσους, 47 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και της Θέτιδας προήλθαν από 5 άσσους, 28 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων.
Π.Α.Ο.Κ. (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 6 (6/13 επ.), Κρολ 17 (17/42 επ.), Κλέπκου 4 (2/7 επ., 2 άσσοι, 73% υπ.-53% άριστες), Βεργίδου 4 (4 άσσοι), Κάφρεϊ 18 (14/32 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 61% υπ.-56% άριστες), Μπλάνκο 9 (8/12 επ., 1 μπλοκ) / Παπαδοπούλου (λ, 61% υπ.-44% άριστη), Γαργάλα (λ).
Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης): Οικονομίδου 8 (8/30 επ.), Χέιντεν 10 (6/18 επ., 1 άσσο, 3 μπλοκ, 55% υπ.-36% άριστες), Πολιτάνσκα 3 (3/9 επ.), Σιρίνινα 8 (6/13 επ., 2 μπλοκ), Χάρντεμαν 8 (3/11 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 28% υπ.-26% άριστες), Παπαγεωργίου 6 (2/5 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 30% υπ.-20% άριστες), Γαροφαλλάκη, Παυλοπούλου.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Μάρκο Φενόλιο (προπονητής ΠΑΟΚ): «Αν θέλουμε να πετύχουμε κάτι στο τέλος της σεζόν δεν θα πρέπει να υποτιμούμε κανέναν αντίπαλο. Ο στόχος σ’ αυτά τα παιχνίδια είναι να τα κερδίζουμε με 3-0 και να μην δίνουμε κανένα δικαίωμα στον αντίπαλο. Είναι επίσης πολύ σημαντικό για μια ομάδα οι αθλήτριες που έρχονται για να καλύψουν τα κενά που προκύπτουν να παίζουν τόσο καλά όσο έπαιξαν τα δικά μας κορίτσια σήμερα. Έχουμε μια σειρά αγώνων που μας επιτρέπει να δουλέψουμε ώστε να είμαστε πανέτοιμοι στην τελική ευθεία του πρωταθλήματος».

Γιώργος Ρούσης (προπονητής ΑΣΠ Θέτις): «Πίστευα ότι ήμασταν σε καλή κατάσταση, αλλά κάναμε πολλά λάθη τα οποία δεν επιτρέπονται σ’ αυτό το επίπεδο, ούτε για την ποιότητα που έχουμε ως ομάδα. Ο ΠΑΟΚ έκανε το παιχνίδι του, είναι μια ομάδα που έχει πολλές λύσεις και δυστυχώς δεν πήραμε κάτι σήμερα. Το πρωτάθλημα είναι πολύ δύσκολο γενικά και εμείς θα πρέπει να κυνηγάμε για να πάρουμε βαθμούς παντού γιατί όλα θα κριθούν στο τέλος».