Συνέχισε το αήττητο σερί η ΑΕΚ, 3-1 το Αιγάλεω

Τρίποντο “δια πυρός και σιδήρου” πανηγύρισε η ΑΕΚ κόντρα στο Αιγάλεω καθώς οι “κιτρινόμαυρες” πέρασαν νικηφόρα από τα Δυτικά προάστια επικρατώντας με 3-1 των “κυανόλευκων”.

Τη νίκη που την κρατά σταθερά στην 2η θέση πίσω απο τον ΠΑΟΚ πανηγύρισε η ΑΕΚ που με το 3-1 επί του Αιγάλεω ανέβασε το νικηφόρο σερί της στους 17 αγώνες.

Η Ένωση έχοντας τις Σίλβα και Καλντερόν με 19 και 15 πόντους αντίστοιχα πήραν το ζητούμενο αποτέλεσμα κόντρα στο City που προσπάθησε να πάρει τουλάχιστον έναν βαθμό χάνοντας στις λεπτομέρειες το τρίτο και τέταρτο σετ.

Η ομάδα της Αγγελικής Αντωνιάδη ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το παιχνίδι και με πίεση από το σερβίς (4 άσσοι με 1 λάθος) έκανε εύκολα το 1-0 σετ με 25-08, με την Πιρβ να τελειώνει το σετ με δύο συνεχόμενες επιθέσεις.

Στο δεύτερο σετ η Α.Ε.Κ. αντέδρασε, η Καλντερόν ξεκίνησε βασική το σετ (στο πρώτο μπήκε ως αλλαγή) και με πρωταγωνίστρια την Σίλβα έγινε το 13-25.

Στο τρίτο σετ το 8-16 έγινε 17-17 με το Αιγάλεω να δυσκολεύει την υποδοχή της Ένωσης, κυρίως με τα σερβίς της Πετοβάρι και με την Σάντρικ πάνω στο φιλέ να κάνει ζημιά ήρθε η ισοφάριση. Η Α.Ε.Κ. πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ, για να τελειώσει με άσσο το σετ η Νίζετιχ για το 22-25.

Πόντο πόντο πήγαιναν οι δύο ομάδες στο τέταρτο σετ μέχρι το 16-16. Σε εκείνο το σημείο η Ένωση πέρασε μπροστά στο σκορ, με μπλοκ της Κουλίκοβα έγινε το 18-22, με την Καλντερόν λίγο αργότερα να διαμορφώνει το 21-25 για το τελικό 1-3 σετ.

*Οι πόντοι του Αιγάλεω προήλθαν από 9 άσσους, 39 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 8 άσσους, 48 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων.
Τα σετ: 3-1 (25-08, 13-25, 22-25, 21-25) σε 83′
Α.Ο. ΑΙΓΑΛΕΩ (Αγγελική Αντωνιάδη): Βλάχου 4 (2 άσσοι, 2 μπλοκ), Σάντρικ 9 (3/9 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Κελεσίδη 10 (5/7 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ντεκανί 12 (10/24 επ., 2 άσσοι, 36% υπ. – 16% άριστες), Πιρβ 13 (11/26 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 21% άριστες), Πετοβάρι 11 (10/28 επ., 1 άσσος) / Μάρκου (λ, 40% υπ. – 40% άριστες), Λύρα (λ), Μπαξεβανάκη, Γκέκοβιτς, Δρέμπελα, Σκαλίτσου.
Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Νίζετιχ 12 (10/17 επ., 2 άσσοι, 68% υπ. – 32% άριστες), Διάλλα 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Βλαχάκη 1 (0/5 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ. – 8% άριστες), Κωνσταντινίδου 8 (3/4 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Σίλβα 19 (17/38 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 42% υπ. – 25% άριστες), κουλίκοβα 8 (3/6 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 53% υπ. – 24% άριστες), Ξηντάρα (λ, 50% υπ. – 0% άριστες), Καλντερόν 15 (11/22 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ).