«Σκούπισαν» back to back και στο ΟΑΚΑ οι «πράσινες» για τον 25o τίτλο τους

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά οι γυναίκες του Παναθηναϊκού κατάφεραν να πανηγυρίσουν τον τίτλο της Volleyleague, καθώς στον ιστορικό 3ου τελικό του ΟΑΚΑ οι αθλήτριες του Γιάννη Καλμαζίδη, αν και βρέθηκαν πίσω με 0-1 από τις πανάξιες φιναλίστ του Ολυμπιακού, κατάφεραν υπό το μαεστρικό κοουτσάρισμα του “Κάλμα” να “γυρίσουν” το ματς με 3-2 (21-25, 26-24, 25-17, 20-25, 15-10) και με “sweep” 3-0 στους τελικούς να γιορτάσουν μαζί με περίπου 6.000 φίλους τους το 25ο πρωτάθλημα του γυναικείου τμήματος βόλεϊ του “τριφυλλιού”. ΜVP η Αθηνά Παπαφωτίου.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση, παίρνοντας προβάδισμα 8-16 (άσος της Λαμπρούση) εκμεταλλευόμενος λάθη του Παναθηναϊκού αλλά και τη σωστή τοποθέτησή του στο μπλοκ. Οι «πράσινες» κατάφεραν να μειώσουν κυρίως με ενέργειες των Μέντιτς και Κρος φτάνοντας στο 15-17, αλλά οι «ερυθρόλευκες» έκαναν το +4 (15-19 άουτ επίθεση της Ανθούλη), διαφορά με την οποία ολοκληρώθηκε το πρώτο σετ 21-25.

Και στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με ένα γρήγορο 0-3 (μπλοκ της Σάλας στη Μέντιτς) ενώ ο Παναθηναϊκός με την Ανθούλη επιθετικά «κυνηγούσε» στο σκορ τις φιλοξενούμενες που έδειχναν πιο συγκεντρωμένες μέχρι το σημείο όπου ο Παναθηναϊκός μείωσε στο πόντο 19-20 και το σετ έγινε ντέρμπι. Η Κούμπουρα έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά μς 19-21 μπλοκάροντας την Κρος η οποία λίγο αργότερα μείωσε σε 20-22, πήρε άσος 21-22 και έβαλε «φωτιά» στο ΟΑΚΑ. Το άουτ της Σάλας έφερε πάλι το σετ 22-22 στα ίσα, η Ανάε κάρφωσε άουτ αλλά η Ανθούλη πήρε την επίθεση για το 23-23. Η Ανάε πήρε την κρίσιμη επίθεση για το 25-24 ενώ η Κούμπουρα δεν κατάφερε να ισοφαρίσει, «πετώντας» άουτ την μπάλα για το 1-1 (26-24).

Στο τρίτο σετ, ο Παναθηναϊκός έχοντας ισοφαρίσει πήρε ψυχολογία και πήρε τη σκυτάλη για δυνατή εκκίνηση. Η Γκρόθες έκανε το 9-5 ενώ η Ολλανδή ακραία δείχνοντας την κλάση της ήταν παντού στην άμυνα. Ο Ολυμπιακός με την Τσιτσιγιάννη να έχει περάσει στη θέση της Κούμπουρα μείωσε σε 15-14 και με πόντο της πρώην «πράσινης» διαγώνιας ισοφάρισε σε 15-15. Κρος, Ανθούλη έβαλαν εκ νέου τις γηπεδούχες μπροστά ενώ το μπλοκ του Παναθηναϊκού λειτούργησε εξαιρετικά για το 20-16 (Χατζηευστρατιάδου). Η Παπαφωτίου πήρε άσο για το 22-17 και με την αρχηγό του ΠΑΟ να παραμένει στο σερβίς το σετ τελείωσε 25-17.

Κοντά κοντά οι δυο ομάδες και στο τέταρτο σετ όπου ο Ολυμπιακός με την πλάτη στο ύψος στάθηκε όρθιο παίρνοντας διαφορά (+3) 10-13 με τη Σάλας ενώ ο άσος της Κουβανής διατήρησε το προβάδισμα 13-16. Η Μάρετ μείωσε για το 15-18 αλλά η Καράρο σκόραρε με 15-19. Η Κρος έδωσε «στοπ» στην Κούμπουρα (16-20) αλλά οι «ερυθρόλευκες» κέρδισαν τη φάση διαρκείας για το 16-21. Ένα λάθος των φιλοξενουμένων μαζί με μια επίθεση της Ανάε έβαλε εκ νέου στο σετ τον ΠΑΟ με 18-21. Η Σάλας μπλόκαρε την Ανθούλη για το 19-23 με την διαγώνια του τριφυλλιού να παίρνει τον επόμενο πόντο για το 20-23 αλλά τις «ερυθρόλευκες» να στέλνουν το ματς στο τάι μπρέικ (20-25).

Στη ρώσικη ρουλέτα των πόντων ο Παναθηναϊκός με την Ανάε πήρε το προβάδισμα 2-1, η Κούμπουρα ισοφάρισε και πέρασε μπροστά με 2-3 (λάθος πάσα). Η Ανθούλη ισοφάρισε αμέσως σε 3-3 και πέρασε μπροστά +2 (5-3) με μπλοκ της Χατζηευστρατιάδου. Η μπλοκέρ του ΠΑΟ έδωσε «αέρα» +3 με πρώτο χρόνο για το 6-3. Μετά από τάιμ άουτ, η Σάλας μπόκαρε την Ανθούλη και μείωσε σε 6-4 αλλά η διεθνής άσο του Παναθηναϊκού στην επόμενη φάση μπλοκαρε τη Γουίντερς (7-4). Η Εμμανουηλίδου κάρφωσε άουτ για το 8-4 ενώ η Χατζηευστρατιάδου με άσο άνοιξε κι άλλο τη διαφορά. Η άσος του ΠΑΟ συνέχιζε να πιέζει από το σερβίς και οι γηπεδούχες με 11-4 ήταν αγκαλιά με το τίτλο. Οι ερυθρόλευκες με καλές άμυνες και αποτελεσματικές κόντρα επιθέσεις προσπάθησαν να μείνουν “ζωντανές”  στο 13-7 , αλλά η Μαρθα Ανθούλη “υπέγραψε” με 15-10 και 3-2 τον 25ο τίτλο του Παναθηναϊκού.

Μία επιτυχία που έγραψε τον καλύτερο επίλογο σε μια χρονιά που οι “πράσινες” αναδείχθηκαν φιναλίστ στο Κύπελλο Ελλάδας και στις “16” κορυφαίες ομάδες του Challenge Cup.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος. Βουδούρης, Διαιτητής Challenge: Κουτσούλας, Επόπτες: Σπίγγου, Μαλλιάρα, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη, Παρατηρητής Αγώνα: Καλπακτσόγλου, Παρατηρητής Διαιτησίας: Ράπτης.

1ο σετ: 7-8, 8-16, 16-21, 21-25
2ο σετ: 4-8, 10-16, 19-21, 26-24
3ο σετ: 8-5, 16-15, 21-17, 25-17
4ο σετ: 4-8, 13-16, 16-21, 20-25
5ο σετ: 5-3, 10-4, 12-5, 15-10

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 60 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 62 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (21-25, 26-24, 25-17, 20-25, 15-10) σε 133′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Ανάε 15 (14/37 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ. – 17% άριστες), Γκρότους 12 (8/25 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 67% υπ. – 39% άριστες), Παπαφωτίου 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Ανθούλη 26 (24/73 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κρος 11 (6/11 επ., 5 μπλοκ), Μέντιτς 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 37% υπ. – 15% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 11 (7/11 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Νικολογιάννη, Μεταξά.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 9 (6/14 επ., 3 μπλοκ), Γουίντερς 13 (13/37 επ., 54% υπ. – 25% άριστες), Λαμπρούση 8 (2/9 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Σάλας 26 (20/47 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ, 39% υπ. – 9% άριστες), Κούμπουρα 18 (15/42 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Καράρο 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ) / Κοσμά (λ, 58% υπ. – 17% άριστες), Τσιτσιγιάννη 4 (4/9 επ.), Χριστοδούλου.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ ΤΕΛΙΚΩΝ

Πρώτος τελικός – Σάββατο 29 Απριλίου 2023

Γυμναστήριο Αγίου Θωμά, 21.30: Παναθηναϊκός Α.Ο. – Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 3-1 (25-10, 10-25, 25-21, 29-27)

Δεύτερος τελικός – Τετάρτη 3 Μαΐου 2023

Γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη», 18.00: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. – Παναθηναϊκός Α.Ο. 1-3 (25-27, 19-25, 29-27, 23-25)

Τρίτος τελικός – Σάββατο 6 Μαΐου 2023

Κλειστό Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων, 19.00: Παναθηναϊκός Α.Ο. – Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 3-2 (21-25, 26-24, 25-17, 20-25, 15-10)