«Σώθηκε» η Λαμία, «έπεσε» η ΜΕΝΤ

Το ένστικτο της επιβίωσης του ΓΣ Λαμίας “μίλησε” πιο δυνατά στο κλειστό της Τούμπας, όπου στον αγώνα της 5ης αγωνιστικής των πλέι άουτ της Volleyleague οι Ρουμελιώτες επικράτησαν 3-2 (25-21, 15-25, 25-16, 24-26, 15-9) σετ της νεοφώτιστης ΜΕΝΤ και “σφράγισαν” την παραμονή τους στην κατηγορία, οδηγώντας ταυτόχρονα στον υποβιβασμό τους Θεσσαλονικείς, που είχαν τελικά την ίδια τύχη με την ΑΕΚ.

Πολύ νωρίς πριν από το σερβίς στο κλειστό της Τούμπας το ματς «μύριζε» τελικό. Σφιγμένα πρόσωπα, μετρημένες κινησεις, λίγα λόγια και πολύ αυτοσυγκέντρωση και στα δύο στρατόπεδα των μονομάχων”.

Το προβάδισμα, μέχρι και το α’ τεχνικό ταίμα άουτ, όπου πρώτη με 8-7 έφτασε η ΜΕΝΤ, άλλαζε συνεχώς χέρια, ενώ καμία από τις δύο ομάδες δεν είχε καταφέρει μεχρι τότε να ξεφύγει με διαφορά μεγαλύτερη 2 πόντων.

Όμως μετά το 11-10 των γηπεδούχων, η Λαμία με ένα σερί 7-0, εκμεταλλευόμενη την άσχημη υποδοχή και τις άστοχες επιθέσεις των νεοφώτιστων, κατάφερε με πρωταγωνιστή το Βραζιλιάνο Ούγκο να “χτίσει” μία διαφορά ασφαλείας και παρά την αντίδραση της ΜΕΝΤ, που μείωσε σε 20-17 κέρδισε με 25-21 το σετ και “πήρε κεφάλι” με 1-0 σετ.

“Με την πλάτη στον τοίχο” η ΜΕΝΤ, καθώς οποιαδήποτε άλλη απώλεια ισοδυναμούσε με υποβιβασμό και επιστροφή έπειτα από ένα χρόνο στην Α2 Κατηγορία,  μπήκε δυνατά στο β’ σετ και ξέφυγε με 8-6. Ένα προβάδισμα που αποδείχθηκε “εύθραυστο”, αφού οι Ρουμελιώτες προσπέρασαν με 9-8. Το καλό σερβίς  των γηπεδούχων με το Σακόγλου που χάλασε από τη μία την υποδοχή των φιλοξενούμενων και η σωστή ανάπτυξη από την πλευρά της ΜΕΝΤ έφεραν ξανά μπροστά και στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ τους παίκτες του Σπύρου Φίνου με 16-12, ενώ ο Τεϊσέρα στη συνέχεια χρεώθηκε με κόκκινη κάρτα, καθώς στην αλλαγή που έγινε από τον Κατσιγιάννη ο Βραζιλιάνος πέταξε εκνευρισμένος το ταμπελάκι του.

Έτσι η ομάδα της Θεσσαλονίκης κατάφερε να επιβάλλει πλήρως το ρυθμό της και να ισοφαρίσει 1-1 τα σετ με 25-15.

Εκεί που όλα έδειχναν πως η νεοφώτιστη ομάδα είχε βρει το σθένος για την μεγάλη ανατροπή, στο 4ο σετ το σερβίς του Μίσιτς αποδιοργάνωσε τελείως την υποδοχή των γηπεδούχων, οι οποίοι κάνοντας το ένα λάθος μετά το άλλο, έκαναν ακόμη πιο εύκολο το έργο της Λαμίας, που σαν σε προπόνηση με 25-16, πανηγήρισε πρόωρα τον “χρυσό” βαθμό που την κράτησε για μια ακόμη σεζόν στα σαλόνια της Volleyleague.

Με το παιχνίδι πλέον να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα και το κοντραστ συναισθημάτων να είναι πολύ έντονο ο στις δύο πλευρές του φιλέ, η ΜΕΝΤ έπαιξε για τη νίκη της τιμής, απέναντι στην χαλαρή πλέον αντίπαλό της, που ξεκίνησε το 4ο σετ με τον Ντίνο Καρβούνη στη θέση του Καββαδά. Το αρχικό  προβάδισμα πέντε πόντων 16-11 των γηπεδούχων γρήγορα εξανεμίστηκε καθώς στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πήραν κέφαλι με 21-20, αλλά έπειτα από σκληρή μάχη η νεοφώτιστη ομάδα ισοφάρισε σε 2-2, κερδίζοντας στις λεπτομέρειες το σετ με 26-24.

Στο 5ο σετ, με τους γηπεδούχους να είναι φανερά απογοητευμένοι, η Λαμία εκμεταλλέυτηκε την αδιαφορία των αντιπάλων της και με 15-19, έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην παραμονή της με 3-2 σετ.

Με τη νίκη αυτή ο ΓΣ Λαμίας τερμάτισε με 26 βαθμούς στην 1οη θέση της κατάταξης, στην 11η με 23 βαθμούς έμεινε η ΜΕΝΤ, που μαζί με την 12η με 11 βαθμούς ΑΕΚ, απότη νέα σεζόν θα αγωνίζεται στην Α2 κατηγορία.

Ο προπονητής της Λαμίας, Θανάσης Κατσιγιάννης τόνισε: «Είμαστε χαρούμενοι. Η Λαμία άξιζε να σωθεί και άξιζε και το σημερινό παιχνίδι. Καταφέραμε να μείνουμε στην μεγάλη κατηγορία, γιατί δείξαμε ότι η Λαμία αξίζει και αντέχει απέναντι στις μεγάλες ομάδες. Συγχαρητήρια στα παιδιά γιατί κατάφεραν να κάνουν έναν εξαιρετικό δεύτερο γύρο. Μπράβο τους»

ΜΕΝΤ (Φίνος): Σακόγλου 29 (7 άσσοι, 18/34 επ., 4 μπλοκ, Παντίρης 1 ((1/1 επ.), Χατζηηλιάδης 12 (1 άσσος, 11/25 επ., 83% υπ. – 66% αρ.), Παπαϊακώβου 8 (5/8 επ., 3 μπλοκ), Αντιφάκος 2 (2/4 επ,), Χρυσάφης 2 (2/9 επ., 76% υπ. – 53% αρ.) / Αντωνιάδης (λ) (57% υπ. – 14% αρ.), Κνάπεκ (λ) (47% υπ. – 35% αρ.), Ναζίρης, Μπισέτ 10 (8/13 επ., 2 μπλοκ), Κλέρσεντ 6 (5/11 επ. 1 μπλοκ, 56% υπ. – 50% αρ.), Μάντζιος

ΓΣ ΛΑΜΙΑΣ (Κατσιγιάννης): Γκιρτζίκης 7 (6/7 επ., 1 μπλοκ), Γκιμαράες 11 (2 άσσοι, 8/19 επ., 1 μπλοκ, 76% υπ. – 33% αρ.), Χήρας 12 (2 άσσοι, 7/13 επ., 3 μπλοκ), Ντε Σόουζα 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μίσιτς 20 (2 άσσοι, 16/31 επ., 2 μπλοκ), Καββαδάς 6 (1 άσσος, 5/17 επ., 35% υπ. – 12% αρ.) / Τσαδήμας (λ) (63% υπ. – 38% αρ.), Τεξέιρα 3 (3/6 επ., 67% υπ. – 33% αρ.), Καρβούνης 2 (1/2 επ. 1 μπλοκ, 33% υπ. – 33% αρ.), Μαδούρας 5 (1 άσσος, 3/4 επ., 1 μπλοκ), Βλαχόπουλος 3 (1 άσσος, 1/3 επ., 1 μπλοκ)