Σπουδαία πρόκριση για Πανναξιακό

Το εισιτήριο για δεύτερη σερί χρονιά στο φάιναλ φορ του Κυπέλλου που φέτος θα γίνει στο Αγρίνιο, πήρε ο Πανναξιακός ο οποίος νίκησε με 3-1 εκτός έδρας το μαχητικό και φιλότιμο Μαρκόπουλο.

Με τον αέρα του φαβορί μπήκε ο Πανναξιακός στον αγώνα και εύκολα κυριάρχησε με 17-25. Στο δεύτερο σετ η ομάδα της Νάξου χαλάρωσε και οι γηπεδούχες με καλύτερο μπλοκ, αποτελεσματική επίθεση και κορυφαίες τις Λιάγκη, Ψωμά, Γιάνκοβα, ξέφυγαν στο σκορ με 20-14, 21-16, 24-18 και 25-18 φέρνοντας το ματς στα ίσια 1-1.

Η απώλεια του σετ θορύβησε τον Πανναξιακό και έτσι στο τρίτο σετ η ομάδα του Πετροφ με τις Τσβετάνοβα, Εμμανουηλίδου, Τοτσίδου ξέφυγε πολύ γρήγορα με 15-20, 16-21 και 17-25 κάνοντας το 1-2.

Μάχη έγινε στο τέταρτο σετ με το Μαρκόπουλο να προηγείται με 13-11 με πόντο της Ψωμά, οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν και με τις Σαλούστρου-Τσβετάνοβα, πέρασαν μπροστά με 16-19, 17-20 με τις αθλήτριες κ τον πάγκο του Μαρκόπουλο να διαμαρτύρεται έντονα για λάθος του διαιτητή για μπλοκ αουτ.

Ο εκνευρισμός αποσυντόνισε τις αθλήτριες του Μαρκόπουλου και εύκολα ο Πανναξιακός πήρε προβάδισμα με 19-24 και 21-25 με μπλοκ της Γιόβιτς διαμορφώνοντας το τελικό 1-3.

Μεγάλη επιτυχία για την ομάδα της Νάξου που για δεύτερη συνεχή χρονιά θα βρίσκεται στη μεγάλη γιορτή, αυτή του Φάιναλ Φορ του Κυπέλλου Ελλάδας!

Βέσκο Ιβάνοβιτς: «Ήταν ένα σκληρό παιχνίδι, με εναλλαγές στο σκορ αλλά δυστυχστο τέλος χάσαμε. Είμαι ικανοποιημένος γιατί σήμερα παλέψαμε, προσπαθήσαμε απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα η οποία στις φάσεις διαρκείας είχε την εμπειρία να πάρει κρίσιμους πόντους. Ελπίζω ότι θα παίζουμε έτσι σε όλα τα παιχνίδια

Ατάνας Πετρόφ: «Σε τέτοια παιχνίδια χρειάζεται πάθος και συγκέντρωση και δεν μπορείς να περιμένεις ποιοτικό βόλεϊ. Νομίζω ότι σήμερα παίξαμε όπως έπρεπε να παίξουμε για να κερδίσουμε και να πάρουμε την πρόκριση ενώ καθοριστικό ρόλο έπαιξε η εμπειρία μου έχουμε ως ομάδα».

Τα σετ: 17-25, 25-18, 17-25, 21-25

Μαρκόπουλο (Ιβάνοβιτς) Δικαιούλια 7 (3/12 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Κάρπεντερ 6 (4/13 επ., 2 άσοι), Λιάγκη 11 (10/32 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ. – 08% άριστες), Ψωμά 13 (11/40 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. – 30% άριστες), Γιαννέλου Ζ. 5 (2/8 επ., 3 άσοι), Γιάνκοβα 6 (4/18 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κοκκίου –λ (42% υπ. – 12% άριστες) / Γιαννέλου Χ., Χαριτωνίδη.
Πανναξιακός (Πετρόφ): Σαλούστρου 7 (2/7 επ., 5 μπλοκ), Γιόβιτς 11 (6/26 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 36% υπ – 21% άριστες), Τσέσλιαρ 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ), Τοτσίδου 9 (7/19 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 25% υπ – 08% άριστες), Εμμανουηλίδου 8 (4/15 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Τσβετάνοβα 24 (23/46 επ., 1 άσο), Κελεσίδου –λ (40% υπ – 15% άριστες) / Διώτη, Κιουτσιούκη