Σπουδαίο δίποντο παραμονής για τον Αίαντα!

Μεγάλη ανατροπή και σπουδαία νίκη πανηγύρισε ο Αίας Ευόσμου που αν και έχανε με 0-2 κέρδισε με 3-2 την ΑΕΚ τη 18η αγωνιστική της Α1 γυναικών.

Στο πρώτο σετ έπειτα από συνεχείς εναλλαγές στο σκορ, ο Αίαντας είχε το προβάδισμα ανατρέποντας το 18-20 πέρασε μπροστά με 22-21, φτάνοντας σε σετ μπολ στο 24-23. Η ομάδα του Ευόσμου όμως δεν τελείωσε το σετ, δέχθηκε σερί 3-0 από την ΑΕΚ που επικράτησε με 24-26.

Η γηπεδούχος ομάδα μπήκε πολύ αργά στο σετ, χωρίς να απειλήσει την ΑΕΚ που έφτασε εύκολα στο 0-2 σετ. Στο τρίτο σετ, ο Αίας βρέθηκε και πάλι πίσω με 8-11 στις αρχές του σετ, όμως επέστρεψε στο ματς. Με σερί 8-1 προηγήθηκε με 16-12 με την Ένωση να μην αντιδρά και να έρχεται έτσι η μείωση του σκορ (1-2 σετ).

Στο τέταρτ σετ, η ομάδα του Ευόσμου προηγήθηκε με 4-0 με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει γρήγορα σε 5-5, αλλά το 11-11 έγινε 16-12 για τη γηπεδούχο ομάδα που έφτασε στο 2-2.

Στο τάι μπρέικ το φινάλε ήταν συγκλονιστικό καθώς το 5-5 έγινε 6-9 για την ΑΕΚ, ωστόσο ο Αίας προσπέρασε με 12-10 και 13-11 καταφέρνοντας τελικά να πάρει και τη νίκη με 15-12.

Ηλίας Ζωλασταθιάδης: «Είναι μια μεγάλη νίκη την οποία μπορώ να χαρακτηρίσω ως ανατροπή παραμονής και πλέον πιστεύω ότι με φυσιολογικά αποτελέσματα δεν θα έχουμε κανένα πρόβλημα. Παίξαμε τα τρία καλύτερα μας φετινά σετ, κόντρα στην καλύτερη ΑΕΚ που έχω δει εγώ…»

Μανώλης Ρουμελιώτης: «Ξεκινήσαμε καλά και προηγηθήκαμε με 2-0, αλλά χαλαρώσαμε αδικαιολόγητα όμως έχω κι εγώ μερίδιο ευθύνες γιατί έκανες αλλαγές και βρήκε την ευκαιρία ο Αίας και γύρισε το παιχνίδι».

Τα σετ: 24-26, 18-25, 25-19, 25-21, 15-12

Αίας Ευόσμου (Ζωλασταθιάδης) Κυριακίδου 12 (10/15 επ., 2 μπλοκ), Ξανθοπούλου 2 (1/3 επ., 1 άσο), Ναϊντένοβα 12 (8/25 επ., 4 μπλοκ, 64% υπ. – 21% άριστες), Φαμπιάν 25 (21/48 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 36% υπ. – 27% άριστες), Ανδρονικίδου 19 (15/32 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 36% υπ. – 27% άριστες), Στεφανίδου 12 (9/19 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Γεωργιάδου -λ (54% υπ. – 43% άριστες) / Χρηστινίδου, Καλαγασίδη, Γλυκίδου.

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης) Τσοχατζή 2 (2 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 14 (12/24 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ιβάνοβα 14 (10/42 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 56% υπ. – 50% άριστες), Λαμπρινίδου 17 (8/21 επ., 2 άσοι, 7 μπλοκ), Κοσμά 6 (6/14 επ., 52% υπ. – 48% άριστες), Κατσαντώνη 14 (9/27 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Κακουράτου -λ (49% υπ. – 26% άριστες) / Σπανού 10 (8/13 επ., 2 άσοι, 59% υπ. – 47% άριστες), Κουνάδη, Τοντάι.