Σπουδαίο τρίποντο του Εθνικού στη Χαλκίδα

Eξαιρετικός ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης με όπλο το σέρβις και το πολυ καλό μπλοκ, πήρε σπουδαίο τρίποντο στη Χαλκίδα με 1-3 απέναντι στον νεοφώτιστο Ηρακλή που αν και προήγηθηκε στο σκορ, στη συνέχεια λύγισε απο το άγχος και την πίεση των φιλοξενούμενων.

Koρυφαίος των νικητών ο Στίγγας που αναδείχτηκε πρώτος σκόρερ με 18 πόντους εκ των οποίων οι 7 ήταν πόντοι από μπλοκ. Θετικοί οι Βανέγκας, Χουάρες Γκόμεζ, στα κρίσμα σημεία του αγώνα ενώ και ο λίμπερο Κοντοστάθης που πέρυσι ήταν παίκτης του Ηρακλή Χαλκίδας είχε 37 υποδοχές δεν έκανε ούτε ένα λάθος κρατώντας εντυπωσιακά την υποδοχή των φιλοξενούμενων. Οι Τάπια, Γκόρτσανιουκ πάλεψαν επιθετικά απο τον Ηρακλή αλλά η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση, ήταν κατώτερη σε μπλοκ – άμυνα και κόντρα επίθεση.

Πολύ καλό ξεκίνημα για τον Ηρακλή στο πρώτο σετ όπου με καλή υποδοχή και παραγωγική επίθεση προηγήθηκε με 11-7, 18-14 με τον αρχηγό Γκόρτσανιουκ. Ο εξαιρετικός Τάπια έδωσε προβάδισμα+6 (22-16) μετά από πάσα του  Εβρίτη, Κασαμπαλή και λίγο αργότερα ο παίκτης από τον Αγ. Δομήνικο ανέβασε το δείκτη του σκορ με 24-18. Ο Παλέντζας μείωσε σε 24-19 και ο Γκόρτσανιουκ διαμόρφωσε το τελικό 25-19 και έδωσε προβάδισμα 1-0 για τους γηπεδούχους.

Στο δεύτερο σετ ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης ήταν ο κυρίαρχος του σετ. Οι παίκτες του Σάκη Μουστακίδη με πολύ καλό μπλοκ και πίεση στο σέρβις πήραν από την αρχή το προβάδισμα του σκορ με 4-5 πόντους και δεν το έχασαν ποτέ. Οι Εβρίτες αρχικά ξέφυγαν με 9-14, 10-16 και με άσο του Κολομβιανού Βανέγκα εκτόξευσαν τη διαφορά στο +7 (13-20). Ο Ηρακλής μείωσε προσωρινά με Κολτσιάκη-Τάπια σε 17-24 ενώ από φιλέ του Κασαμπαλή ο Εθνικός πήρε το σετ με 17-25 και έκανε το 1-1.

Με φόρα και ψυχολογία από την επικράτηση του δεύτερου σετ, ο Εθνικός ήταν αφεντικό και στο τρίτο σετ. Με μπροστάρηδες του δύο ακραίους τον Κολομβιανό Βανέγκα και τον Βραζιλιάνο Χουάρεζ Γκόμεζ, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν  με 10-16, 12-19 με τον Γκόμεζ, 12-20 με διπλό μπλοκ των Παλέντζα-Στίγγα, 15-24 με τον Γκόμεζ και ο Παλέντζας με επίθεση έγραψε το 15-25 και έκανε το 1-2 «κλειδώνοντας» τον βαθμό για την ομάδα του Μουστακίδη.

Θρίλερ είχαμε στο τέταρτο σετ με τις δύο ομάδες αρχικά να συμβαδίζουν στο σκορ με 8-8. Ο Εθνικός με σερί 3-9 ξέφυγε με 12-17 και έδωσε την εντύπωση ότι θα «καθαρίσει» εύκολα το σετ. Οι παίκτες του Γκολίτση αντέδρασαν και με τη βοήθεια των φιλάθλων τους μείωσαν με τον Τάπια σε 17-20 ενώ με μπλοκ του Κασαμπαλή στον Βραζιλιάνο Γκόμεζ, μείωσαν στο 20-22.

Ο Παλέντζας ανέβασε το σκορ σε 20-23 αλλα ο Ηρακλής δεν είχε πει την τελευταία λέξη και με ξέσπασμα του Γκόρτσανιουκ έφτασαν το σετ στον πόντο 22-23. Ο Βανέγκας με κρίσιμη επίθεση έγραψε το 22-24, ο Τάπια και παλι μείωσε σε 23-24 αλλά από κακή υποδοχή του παίκτη από τον Αγ.Δομήνικο, ο Εθνικός πήρε το σετ με 23-25 και το σπουδαίο τρίποντο με 1-3.

Σπύρος Γκολίτσης (προπονητής Ηρακλή Χαλκίδας): «Είχαμε διαβάσει το παιχνίδι, πιστεύω ότι μπήκαμε καλά και πήραμε το πρώτο σετ. Αλλά δυστυχώς κάνουμε αβίαστα εύκολα λάθη. Δηλαδή είχαμε κακά ποσοστά στην επίθεση και στρην υποδοχή ανεξήγητα στο δεύτερο σετ, με αποτέλεσμα να ξαναβάλουμε τον Εθνικό στο παιχνίδι, ενώ μπορούσαμε να κάνουμε το 2-0 στα σετ. Ισοφάρισε ο Εθνικός και από κει και πέρα η ομάδα δεν έδειξε ψυχικά αποθέματα. Κάτι που είναι λυπηρό γιατί  δικαιούμασταν κάτι και δεν το πήραμε. Εστώ και στο τέταρτο σετ, στο 23-24, είχαμε την ευκαιρία να το πάρουμε και να πάμε στο τάι μπρέικ. Δεν τα καταφέραμε τελικά. Ακόμη αρχή είναι, κάθε αρχή και δύσκολη. Πιστεύω στην συνέχεια να πάμε πολύ καλύτερα».

Σάκης Μουστακίδης (προπονητής Εθνικού Αλεξανδρούπολης: «Ήταν μια νίκη που έπρεπε να γίνει και έγινε. Συγχαρητήρια στα παιδιά, θα ΄θελα όμως να τους πω ένα πράγμα: Το στρες όταν το ΄χεις σ΄ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού είναι κακός σύμμαχος, είναι αντίπαλος. Αυτό το κομμάτι πρέπει να πολεμήσουμε και μπορούμε να παίξουμε πολύ καλύτερα. Ο Ηρακλής σίγουρα ήταν και αυτός στρεσαρισμένος γιατί ήταν ένα ματς που ήθελε πολύ να κερδίσει. Του εύχομαι καλή συνέχεια».΄

Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 1 άσσο, 52 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 6 άσσους 57 επθέσεις, 10 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 25-19, 17-25, 15-25,23-25

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 17 (17/32 επ), Κανέλλος 7 (5/9 επ, 2 μπλοκ), Φέρελ 3 (3/4 επ), Κλότσκο 6 (5/18 επ, 1 άσσος, 60% υπ- 30% άριστες), Κασαμπαλής  5 (3/4 επ, 2 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ, 17(17/33 επ, 71% υπ – 26% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 80% υπ 40% άριστες), Μάρκου, Κολτσιάκης 2 (2/6 επ, 44% υπ  – 22% άριστες), Αντιφάκος, Γαλλιώτος

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Λεάλ 12 (9/21 επ, 3 άσσοι, 43% υπ – 4% άριστες), Βανέγκας 15 (13/24 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 64% υπ -36% άριστες), Χαριτωνίδης 1 (0/1 επ, 1 μπλοκ), Στίγγας 18 (10/12 επ, 1 άσσος, 7 μπλοκ), Παλέντζας 17 (16/30 επ, 1 μπλοκ), Τσέλιος 3 (2/3 επ, 1 άσσος) / Κοντοστάθης (λ, 57% υπ – 24% άριστες), Βλαχόπουλος, Χατζόπουλος 7 (7/7 επ).

15/04/2024

Τελικός «αιωνίων» Νο2

Δεύτερος τελικός «αιωνίων» στο κλειστό του Ρέντη με τον Ολυμπιακό να θέλει να ντουμπλάρει τις νίκες του επί του Παναθηναϊκού και τους “πράσινους”...