PRE LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Στα «μεγάλα σαλόνια» το Αιγάλεω για πρώτη φορά στην ιστορία του!

Την άνοδο στη Volley League γυναικών πανηγύρισε το Αιγάλεω για πρώτη φορά στην ιστορία του, καθώς με 2-1 νίκες στα πλέι οφ ανόδου της Pre League γυναικών απέναντι στον Απόλλωνα Καλαμάτας, πήρε το δεύτερο εισιτήριο για τη μεγάλη κατηγορία και τη σεζόν 2022-23 θα αγωνίζεται μαζί με το ΖΑΟΝ στα μεγάλα σαλόνια!
Η ομάδα της Αγγελικής Αντωνιάδη βρέθηκε από την κόλαση στον παράδεισο απέναντι στον Απόλλωνα Καλαμάτας, καθώς βρέθηκε πίσω με 2-0 σετ από τον Απόλλωνα Καλαμάτας αλλά έκανε τη μεγάλη ανατροπή και πήρε τη νίκη στο τάι μπρέικ με 15-13.

Στο πρώτο σετ ο Απόλλων Καλαμάτας προηγήθηκε με 8-13, το Αιγάλεω μείωσε στον πόντο (12-13), ωστόσο η ομάδα της Μεσσηνίας με καλά στημένο μπλοκ είχε τον έλεγχό του και έκανε το 0-1 με 21-25.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα του Χαράλαμπου Μυτσκίδη έδειχνε ότι θα κάνει εύκολα το 0-2 σετ, καθώς ήταν μπροστά με 12-19, αλλά το Αιγάλεω με σέρβερ την Όλγα Μελετιάδη στο 17-23 έτρεξε σερί 0-5 για το 22-23. Η Καλαμάτα πήρε το side out και έκανε το 0-2 με 23-25.

Το Αιγάλεω αν και βρισκόταν με τη πλάτη στο τοίχο, με τη βοήθεια και του κόσμου που γέμισε το κλειστό γυμναστήριο «Στ. Βενέτη» έκανε την αντεπίθεσή του και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 σετ με 25-18 και 25-20.

Στο τάι μπρέικ ο Απόλλων Καλαμάτας προηγήθηκε με 2-4 μετά από άσσο της Βενέτη και στη συνέχεια με φοβερή άμυνα της Αποστολοπούλου έκανε το 2-5. Με μπλοκ της Βλάχου στη Κόλλια το Αιγάλεω μείωσε στον πόντο (7-8), με τη Φακοπουλίδου να φέρνει το σετ στα ίσια λίγο αργότερα (9-9). Η Ελληνίδα ακραία από εκείνο το σημείο και μετά είχε 3/4 τελειωμένες επιθέσεις (10-11, 11-11, 13-11, 14-12) και σε συνδυασμό με τον άσσο της Μελετιάδη (12-11) το «Σίτι» έφτασε σε δύο ματς μπολ (14-12). Ο Απόλλων Καλαμάτας έσωσε το πρώτο ματς μπολ αλλά στην επόμενη φάση η Πατεράκη μπλόκαρε την Θεοδωρακέα για το τελικό 15-13.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Οικονόμου Β., Επόπτες: Ιωάννου, Κατσιάρας, Καπότης, Χατζηβασιλείου, Γραμματεία: Καπουράνη, Παρατηρητής: Γεωργουλέας.

Τα σετ: 3-2 (21-25, 23-25, 25-18, 25-20, 15-13)

ΑΟ ΑΙΓΑΛΕΩ (Αγγελική Αντωνιάδη): Ράπτη, Μελετιάδη, Βλάχου, Φακοπουλίδου, Πατεράκη, Οικονομάκη / Λύρα (λ), Τριγωνίδου (λ), Δρέμπελα, Γκέκοβιτς, Νικολαΐδη.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Χαράλαμπος Μυτσκίδης): Κόλλια, Βενέτη, Αποστολοπούλου, Τόσι, Καραμούντζου, Γρίβα, Δημοπούλου.

Pre League Γυναικών – Τελικοί ανόδου

Πρώτος αγώνας – Σάββατο 30 Απριλίου 2022

Α.Ο. Αιγάλεω – Απόλλων Καλαμάτας 3-0 (25-17, 25-18, 25-22)

Δεύτερος αγώνας – Τετάρτη 4 Μαΐου 2022

Απόλλων Καλαμάτας – Α.Ο. Αιγάλεω 3-0 (25-22, 25-17, 25-14)

Τρίτος αγώνας – Σάββατο 7 Μαΐου 2022

Α.Ο. Αιγάλεω – Απόλλων Καλαμάτας 3-2 (21-25, 23-25, 25-18, 25-20, 15-13)

24/12/2023

Άνοδος για Αμαζόνες

Στην 2η θέση της βαθμολογίας ανέβηκαν οι Αμαζόνες μετά τη νίκη τους επί της Ελπίδας Αμπελοκήπων και της νίκης που πέτυχε ο ΖΑΟΝ κόντρα στον Απόλλωνα στην...