Στα «πράσινα» η πρόκριση και το πλεονέκτημα έδρα στους τελικούς

Την πρόκριση του στους τελικούς της Volleyleague γυναικών εξασφάλισε ο Παναθηναϊκός καθώς «έσπασε» για 2η φορά την έδρα της ΑΕΚ και με το 3-1 στη Νέα Φιλαδέλφεια, έκανε το 2-1 νίκες και εξασφάλισε παράλληλα το πλεονέκτημα έδρας στην «μάχη τίτλοy» κόντρα στον Ολυμπιακό.

Υπόθεση «αιωνίων» θα είναι και η φετινή σειρά των τελικών, καθώς οι «πράσινες» πέρασαν νικηφόρα από το σχολικό κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας εξασφαλίζοντας έτσι και το πλεονέκτημα έδρας στην διεκδίκηση του τίτλο κόντρα στον Ολυμπιακό. Ο πρώτος τελικός θα διεξαχθεί στο κλειστό του Αγίου Θωμά το Σάββατο 29 Απριλίου

Ο Παναθηναϊκός καλύτερος στην επίθεση και το μπλοκ κατάφερε να “σπάσει” για 2η συνεχόμενη φορά την έδρα της Ένωσης με κορυφαίες τις Ανθούλη (21π) – Ανάε (15π) και καταπληκτική την Κρος (13π) που σκέπασε το φιλέ πήρε στην πρόκριση που του δίνει την ευκαιρία να διεκδικήσει εκ νέου τον τίτλο του πρωταθλητή.

Στο πρώτο σετ η ΑΕΚ μπορεί να ξεκίνησε καλύτερα προηγούμενη με 4-1, ωστόσο το σερβίς του Παναθηναϊκού δημιούργησε πρόβλημα στις “κιτρινόμαυρες” και με την Ανάε ισοφάρισε σε 6-6. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 13-14, ωστόσο το σερβίς της Ανθούλης οδήγησε τον Παναθηναϊκό σε ένα σερί 8-2 (15-22) και με το 19-25 έκαναν το 0-1.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 6-9, όμως η Νίζετιχ και Καλαντάτζε έφεραν την Ένωση στο 14-11. Οι “πράσινες” ισοφάρισαν σε 16-16 και 20-20 με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί μέχρι το 23-23. Η Καλντερόν και η άστοχη επίθεση της Ανθούλης χάρισαν το σετ στις γηπεδούχες με 25-23 που ισοφάρισαν σε 1-1.

Η ΑΕΚ με καλή ψυχολογία και την εξέδρα κατάφερε να μπει καλύτερα στο τρίτο σετ προηγούμενη με 6-1 και 14-9. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 14-13 και παρά το ότι η Ένωση έκανε το 16-13, οι “πράσινες” του Γιάννη Καλμαζίδη με ένα σερί προσπέρασαν με 16-17. Με τα λάθη της ΑΕΚ το σκορ πήγε στο 17-19 και το 18-23, με την Κρος να γράφει το 22-25 και το 1-2.

Στο τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 4-11, η ΑΕΚ μείωσε σε 10-12, όμως οι φιλοξενούμενες με την Γκρότους και την Κρος έφθασαν στο 10-17 και το 15-22. Η ΑΕΚ σε μια απέλπιδα προσπάθεια να ξαναμπεί στον αγώνα μείωσε σε 20-23 όμως η Κρος έφερε το 20-24. Η Καλντερόν και το λάθος της Ανάε έφεραν την ΑΕΚ στο 22-24, όμως η άστοχη επίθεση της Σίλβα έκανε το 22-25 και το 1-3 που χάρισε τη νίκη-πρόκριση στον Παναθηναϊκό.

*Οι πόντοι της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 7 άσσους, 51 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 60 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (19-25, 25-23, 22-25, 22-25) σε 125′
Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Νίζετιχ 12 (9/26 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ. – 39% άριστες), Καλαντάτζε 7 (4/15 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 5 (2/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καλντερόν 15 (13/33 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 69% υπ. – 38% άριστες), Σίλβα 16 (14/36 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κουλίκοβα 8 (5/10 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 69% υπ. – 44% άριστες), Ξηντάρα, Βλαχάκη 4 (4/7 επ., 57% υπ. – 57% άριστες), Ξανθοπούλου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Ανάε 15 (11/23 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 55% υπ. – 34% άριστες), Γκρότους 11 (9/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 63% υπ. – 26% άριστες), Παπαφωτίου 4 (3/3 επ., 1 μπλοκ), Ανθούλη 21 (19/43 επ., 2 μπλοκ), Κρος 13 (10/13 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μέντιτς 3 (3/6 επ.) / Ρόγκα (λ, 61% υπ. – 32% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 7 (4/5 επ., 3 μπλοκ), Νικολογιάννη 1 (1/2 επ.), Μεταξά.