A2

«Στάση» Ιλίσια για τον Πανιώνιο

Eντυπωσιακός ο Ηλυσιακός  σε  ένα ματς που ήταν παράσταση για ένα ρόλο, επικράτησε 3-0 του Πανιωνίου στο ντέρμπι κορυφής της 7ης αγωνιστικής του Α2 υποομίλου.

Οι παίκτριες του Κώστα Λιώση με όπλο το σέρβις , το αποτελεσματικό μπλοκ και την  παραγωγική επίθεση που είχε μορφή τη Χριστοδούλου, πήρε ένα καθαρό και δίκαιο τρίποντο απέναντι στον Πανιώνιο που  είχε μέτρια απόδοση και πολλά προβλήματα στην υποδοχή.

Πλέον η ομάδα της Ν.Σμύρνης μετά την πρώτη φετινή της ήττα στο πρωτάθλημα, απέκτησε συγκάτοικο τον Πορφύρα και νιώθει την «καυτή ανάσα»   του Ηλυσιακού που παρέμεινε αήττητος.

Όσον αφορά το αγωνιστικό τομέα ο Ηλυσιακός μπήκε δυνατά και αποφασιστικά στο ματς, πήρε προβάδισμα με 20-13, η Σωτηρίου εκτόξευσε τη διαφορά στο +10 (24-14) και η Λιαρούτσου με πλασέ «σφράγισε» το σετ με  25-16 και έκανε το 1-0.

Στο  δεύτερο σετ ο Ηλυσιακός  με κρεσέντο της Αναγνώστου από το σέρβις, ξέφυγε με 14-8, η εξαιρετική αρχηγός Ράγκου ανέβασε τη διαφορά στο 17-10 ενώ στη συνέχεια η  Λιαρούτσου και Χαμπηλομάτη με επιθέσεις πρώτου χρόνου και η ασταμάτητη Χριστοδούλου που «πυροβολούσε» συνέχεια, εκτόξευσαν την διαφορά στο 24-13.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε η  παθιασμένη Σωτηρίου η οποία με άσο, «υπέγραψε» το 25-13  και έκανε εύκολα το 2-0 για τον Ηλυσιακό.

Στο τρίτο σετ ο Πανιώνιος προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς, πήρε ένα ελαφρύ προβάδισμα με 2-4 αλλά πολύ γρήγορα ο Ηλυσιακός  με  αντεπίθεση διαρκείας πέρασε μπροστά με  18-13, 20-15, 21-16 με την Χριστοδούλου να  κάνει «πάρτι»  ενώ και πάλι η Σωτηρίου με ατομικό μπλοκ στη Συρίνινα, ήταν αυτή που έριξε τους τίτλους τέλους του σετ με 25-16 και συνολικό σκορ 3-0.

Τα σετ 25-16, 25-13, 25-16

Ηλυσιακός (Λιώσης) Αναγνώστου,  Ράγκου, Σωτηρίου, Χαμπηλομάτη, Λιαρούτσου, Χριστοδούλου, Γκιαούρη (λ)

Πανιώνιος (Καλαρά) Μουρατίδη, Μπακοδήμου, Κούρδογλου, Σύρινινα, Γκουντιμένκο, Μπανίκα, Παπαδάκη (λ), Μπέη

A2
05/11/2021

Πρεμιέρα για την Α΄ ζώνη

Η πρεμιέρα στην Α’ Ζώνη της Α2 Γυναικών για την αγωνιστική περίοδο 2021-2022 θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 6 Νοεμβρίου, ενώ η Β’ Ζώνη που έχει...