ΔΙΕΘΝΗ

Τα κορίτσια ξενυχτάνε πριν τα πλέι οφ

Το… ριξε έξω χθες η παρέα της διεθνούς Μαρίας Λαμπρινίδου, που μαζί με τις υπόλοιπες συναθλήτριες της γιόρτασαν σε club του Τρέντο την 4η συνεχόμενη νίκη, που εξασφάλισε τη συμμετοχή στα πλέι οφ της Serie A2 Ιταλίας.

Λίγες ώρες νωρίτερα στο Sanbapolis η Μυτιληνιά κεντρική, στην εντός έδρας νίκη με 3-0 (25-20, 25-18, 25-16) επί της Καζέρτα για την 22η αγωνιστική είχε «κατεβάσει ρολά» στις αντιπάλους της δείχνοντας έτσι ότι μέσα στο γήπεδο είναι «κέρβερος» στο φιλέ, ενώ έξω από αυτά είναι πρώτη στο κέφι και στη διασκέδαση.

Μαζί λοιπόν με την αρχηγό Μαρκιορόν, που για μια ακόμη φορά με 19 πόντους αναδείχθηκε σε τοπ σκόρερ του αγώνα, αλλά και την Μπεζάρεβιτς, που είχε έναν πόντο λίγότερο, η Λαμπρινίδου τελείωσε το ματς με συνολικά 10 πόντους εκ των οποίων τα 7 από μπλοκ, από τα 10 συνολικά “stop” της Τρεντίνο Ρόσα!

Με τη νίκη αυτή η ομάδα της Ελληνίδας άσου, «στρογγυλοκάθισε» στην 4η θέση με 40 βαθμούς, έχοντας 5 βαθμούς διαφορά από την 5η Ροβ;iνγκο, ενώ στην 3η θέση συναντάμε με 46 βαθμούς, όσους έχει και η 2η Βιτσέντζα, τη Μόντσα της Μαρίας Νομικού.

Χθες η ομάδα της συμπατριώτισσάς μας, αν και προηγήθηκε με 2-1 σετ στο εκτός έδρας ματς με την Πιατσέντζα τελικά γνώρισε την ήττα με 3-2 (25-23, 19-25, 20-25, 25-22, 15-9). Η Νομικού, που αγωνίστηκε ως αλλαγή στα δυο τελευταία σετ, πέτυχε 6 πόντους.