«Τέλος… κακό, όλα καλά» για Παπαφωτίου!

Το φινάλε της κανονικής περιόδου της γαλλικής Λίγκας Γυναικών βρήκε την Μιλούζ της διεθνούς  μας πασαδόρου, παρά την ήττα από τη Ναντ, να πανηγυρίζει την πρωτιά.

Το εντός έδρας… στραβοπάτημα στην τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος, δεν κόστισε ευτυχώς ακριβά στην παρέα της Παπαφωτίου, που εδώ και λίγες μέρες μάλιστα «έφτιαξε» και προσωπικό προφίλ στο Facebook!

Η Μιλούζ, πολύ καλό παιχνίδι της Ελληνίδας «μαέστρου», που τελείωσε το ματς με συνολικά 5 πόντους, προηγήθηκε 1-0 σετ, αλλά στη συνέχεια δεν άντεξε στην αντεπίθεση της Ναντ, που στο τέλος με τοπ σκόρερ τις Ντεμάρ (16π), Ντρουέν (15π), να ξεπερνούν το «πολυβόλο» Σαντάνα (30π) των γηπεδούχων, έφτασε στην ανατροπή με 3-1 (21-25, 25-19, 25-22, 25-23) σετ.

Έτσι παρά τις νίκες των Le Cannet και Beziers που κατέλαβαν τη 2η και 3η θέση αντίστοιχα, η ομάδα της Παπαφωτίου στέφθηκε με συνολικά 52 πόντους και 18 νίκες σε 22 ματς πρωταθλήτρια της κανονικής περιόδου και πάει στα πλέι οφ με το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας.

“Αντίo” στη σεζόν με νίκη, είπε αντίθετα η Τερβίλ, που με 14 πόντους της Παναγιώτας Διώτη επικράτησε με 3-0 (25-17, 26-24, 25-21) σετ της Νανσί και ολοκλήρωσε την κανονική διάρκεια στην τελευταία θέση με 2 νίκες και συνολικά 7 πόντους.