Την πρωτιά και το πλεονέκτημα ο Παναθηναϊκός, 3-1 τον Ολυμπιακό στο Μετς

Την καλύτερή του φετινή εμφάνιση, άφησε για το τέλος της κανονικής περιόδου ο Παναθηναϊκός (σ.σ έχει ρεπό την τελευταία αγωνιστική), επικρατώντας του Ολυμπιακού με 3-1 σετ και εξασφαλίζοντας με το τρίποντο αυτό το πλεονέκτημα έδρας ενόψει των πλέι οφ.

Για να συμβεί αυτό χρειάστηκε όλοι οι “πράσινοι” μηδενός εξαιρουμένου να αφήσουν εξαιρετικά δείγματα γραφής στο τάραφλεξ. Ο Ερνάντεζ με 22πόντους επιθετικά ήταν εξαιρετικός ενώ στο 4ο σετ ήταν αυτός που ξεκίνησε την αντεπίθεση και το γύρισε από το -6, ο Πρωτοψάλτης έκανε τα πάντα στο γήπεδο και βρέθηκε κάτω από κάθε κρίσιμη μπάλα έχοντας και επιθετική συγκομιδή 12πόντων, ο Κόβαρ με 14πόντους δήλωσε παρών στα κρίσιμα, ο Βουλκίδης με επική δήλωση στο φινάλε για το πόσο τον… φτιάχνουν τα ντέρμπι είχε 12 πόντους και 6 μπλοκ ενώ δια χειρός Πετρέα κατακτήθηκε το τρίτο σετ.

Από την άλλη, ο Ολυμπιακός είχε πολλά νεκρά διαστήματα και δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που του έδωσαν τα λάθη των γηπεδούχων. Ιντάλγκο με 13π και Στερν με 12π ήταν οι μόνοι διψήφιοι ενώ συγκριτικά με την αναμέτρηση των αιωνίων στο πρώτο ματς στου Ρέντη το σερβίς των “ερυθρολεύκων” δεν τους “βγήκε”.

Μετά την ισοφάριση του Ολυμπιακού σε 1-1, στο καθοριστικό τρίτο σετ  ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με τον Στερν 24-23 αλλά είχε μοιραίο παίκτη τον Ιντάλγκο. Ο Κοβάρ πήρε μπλοκ άουτ από τον Ιντάλγκο και ισοφάρισε 24-24 και στην επόμενη φάση ο Βουλκίδης έκανε μπλοκ στον Ιντάλγκο για το 25-24. Ετσι ο Πετρέας πήγε για δεύτερη φορά στο σερβίς και πήρε άσσο πάνω στην κακή υποδοχή του Ιντάλγκο και έτσι έγινε το 26-24 και το 2-1 σετ.

Κρίσιμο ήταν και το 4ο σετ όπου ο Ολυμπιακός προηγήθηκε ακόμα και με 19-13 αλλά δε μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα ώστε να πάρει το σετ. Εάν ο Ολυμπιακός ισοφάριζε θα είχε πολλές ελπίδες να πάρει την πρώτη θέση την τελευταία αγωνιστική όπου οι πράσινοι θα έχουν ρεπό. Ο Παναθηναϊκός παρά το -6 κατάφερε με το σερβίς του Ερνάντεζ να πάρει 2 άσσους και να κάνει συνολικό σερί 6-0 για το 19-19. Από εκεί και πέρα ο Παναθηναϊκός με καλύτερη ψυχολογία προηγήθηκε 22-20 με τον Ερνάντεζ και μπλοκ του Κοβάρ στον Στερν. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 23-23 αλλά το χαμένο σερβίς του Τζούριτς και το μπλοκ του Ερνάντεζ στον Κουμεντάκη έκαναν το 25-23 εν μέσω αποθέωσης.

Ο Παναθηναϊκός κατακτάει την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο μετά τη σεζόν 2009-10, δηλαδή, μετά από 14 χρόνια!

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Νικάκης, Παρατηρητής αγώνα: Καλπακτσόγλου, Παρατηρητής διαιτησίας: Ονόπας, Επόπτες: Χατζηβασιλείου, Παπαθανασίου, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.

1ο σετ: 8-5, 16-11, 21-14, 25-19

2ο σετ: 7-8, 14-16, 20-21, 23-25

3ο σετ: 8-6, 16-13, 21-19, 26-24

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 12 άσσοι, 50 επιθέσεις (49% αποτελεσματικότητα), 8 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων (22 χαμένα σερβίς) και του Ολυμπιακού οι πόντοι προήλθαν: 5 άσσοι, 40 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 36 λάθη αντιπάλων (25 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 3-1 (25-19, 23-25, 26-24, 25-23) σε 117΄.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κοβάρ 14π. (10/25επ., 3 μπλοκ 1 άσσοις, 60%υπ., 44%αρ.), Ιερεζουέλο 4 (2/3επ., 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 4 (4/9επ.), Ερνάντεζ 22 (17/32επ., 2 μπλοκμ 3 άσσοι), Βουλκίδης 12 (5/8επ., 1 μπλοκ, 6 άσσοι), Πρωτοψάλτης 12 (11/23επ., 1 άσσος, 38%υπ., 14%αρ.) / Κοντοστάθης (λ. – 50%υπ. 32%αρ.), Κασαμπαλής, Πετρέας 1 (1 άσσος), Μάρκου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Ντανιέλ Καστελάνι): Παγιένκ 9π. (6/10επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Στερν 12 (10/19επ., 2 άσσοι), Κουμεντάκης 9 (8/15επ., 1 άσσος, 44%υπ., 19%αρ.), Τράβιτσα 2 (1/3επ., 1 μπλοκ), Τζούριτς 9 (4/8επ., 5 μπλοκ), Ιντάλγκο 13 (10/24επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 12%επ., 12%αρ.) / Τζιάβρας (λ. – 36%υπ., 29%υπ.), Ζουπάνι, Δαλακούρας 1 (1/2επ.).

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος ανέφερε: «Κάναμε πολύ μεγάλη νίκη και ο αντίπαλος είναι πολύ ισχυρός. Ο αντίπαλος πιέζει υπερβολικά οπότε μέσα στο ματς υπάρχουν διακυμάνσεις. Ζητούσαμε συνέχεια συγκέντρωση στην τακτική γιατί έτσι παίρναμε πόντους. Στο τρίτο σετ μπήκε ο Πετρέας στο σέρβις γιατί χρειαζόμασταν πιο δυναμικό σέρβις από τον Ρανγκέλ και έκανε τη δουλειά. Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος που κερδίζουμε αυτά τα ματς. Μετά το μαραθώνιο του πρωταθλήματος πήραμε το πλεονέκτημα άρα είμαι πού ευχαριστημένος. Αυτή την καλή πορεία πρέπει να τη συνεχίσουμε. Όλα τα ματς κρίνονται στη λεπτομέρεια»

Ο κεντρικός του Παναθηναϊκού Θοδωρής Βουλκίδης δήλωσε: «Αυτά τα ντέρμπι τα θέλει και ο κόσμος και εμείς. Όλη την εβδομάδα σκέφτομαι αυτό το παιχνίδι και σαν αθλητή το γουστάρω πάρα πολύ».

O προπονητής του Ολυμπιακού Ντανιέλ Καστελάνι δήλωσε: «Είμαι πολύ λυπημένος, κάναμε πολλά λάθη. Πολλά… Λάθη τεχνικά, λάθη στην προσέγγιση του ματς, για αυτό και είμαι απογοητευμένος πολύ. Είχαμε την ευκαιρία ακόμα και να παίξουμε πέμπτο σετ. Με έναν ή με δύο βαθμούς, θα ήμασταν πρώτοι. Είναι πολύ απογοητευτικό το σημερινό αποτέλεσμα».

Ο πασαδόρος του Ολυμπιακού Ντράγκαν Τράβιτσα είπε: «Ηταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Νομίζω, ο αντίπαλος άξιζε να κερδίσει. Μας πίεσαν πολύ από το σερβίς, δυσκολευτήκαμε πολύ, αλλά είχαμε τις ευκαιρίες να πάμε στο τάι μπρέικ. Θα σκεφτούμε αυτό το ματς, θα δούμε τι έφταιξε και κοιτάζουμε τη συνέχεια, βελτιώνοντας αυτά που πρέπει».