Τίτλος με την… τρίτη για Ρεζόβια

Η  Ασέκο Ρεζόβια επικράτησε με 3-1 σετ της φιλοξενούμενης Λότος Τρεφλ και με 3-0 νίκες στους τελικούς των πλέι οφ στέφθηκε μέσα στο «Podpromie» πρωταθλήτρια Πολωνίας. ΜVP αναδείχθηκε ο Νταβίντ Κονάρσκι.

Resovia

Μπροστά σε περίπου 4.500 φίλους της “οικοδέσποινας” η ομάδα του Ιταλού τεχνικού, Αναστάζι από το Γκντανσκ αιφνιδίασε την Ρεζόβια, καθώς «πήρε κεφάλι» στα σετ, 1-0 με 25-19. Στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και αφού ισοφάρισαν σε 1-1 με 25-19, έφτασαν με 27-25 στην ανατροπή και ολοκλήρωσαν τελικά το θρίαμβό τους κερδίζοντας και το τελευταίο σετ με 25-18.

Resovia3

Για την ομάδα του Κόβαλ, που μετά τη συμμετοχή στον τελικό του Κυπέλλου Πολωνίας και του Τσάμπιονς Λίγκ, ο τίτλος αυτός αποτελεί το «κερασάκι στην τούρτα» μιας πετυχημένης σεζόν, αυτός ήταν ο 7ος τίτλος στην ιστορία του συλλόγου και ο πρώτος μετά το 2013.

Στο video που ακολουθεί μπορείτε να δείτε τα highlights της εκτός έδρας νίκης 3-2 της Ρεζόβια στον 2ο τελικό με την Λότος Τρεφλ.