LEAGUE CUP "ΝΙΚΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ"

Το 10ο ήταν το Λιγκ Καπ των «Πειρατών» στη Βέροια

Εννιά χρόνια μετά την κατάκτηση του α’ τίτλου Λίγκ Καπ “Ν. Σαμαράς”  στο “ΔΑΚ Δ. Βικέλας” της Ερμούπολης, ο Φοίνικας Σύρου ένιωθε “σαν στο σπίτι του” στην ομώνυμη έδρα της Βέροιας και μετά τον χθεσινό αποκλεισμό του πρωταθλητή Ολυμπιακού , κέρδισε με MVP τον Στέρν 1-3 (15-25, 21-25, 25-22, 20-25) σετ στον τελικό και τον γηπεδούχο Φίλιππο Βέροιας, για να φτάσει πανάξια στην πρώτου φετινού τροπαίου και δεύτερου στην ιστορία του θεσμού.

Από την αρχή του τελικού ο Φοίνικας Σύρου, όπως και χθες κόντρα στον ολυμπιακό, πίεσε στο σερβίς την υποδοχή του Φιλίππου και με άσο του Πρωτοψάλτη προηγήθηκε με 8-6 της γηπεδούχου ομάδας. Εντυπωσιακές επιθέσεις των Μπράου Στέρν ανέβασαν τη διαφορά για τους «Πειρατές» στο 9-12.

Καλό σε σερβίς του Πρωτοψάλτη και Λάθη εκατέρωθεν άνοιξαν την ψαλίδα για τους Συριανούς, που με έναν επιμέρους σερί πόντων 1-6 ξέφυγαν 13-18 από την άουτ επίθεση του Φέρελ. Τα συνεχόμενα μπλοκ του κυρίαρχου των αιθέρων Μπράουν έγραψαν το 15-21 του Φοίνικα ,ο οποίος κατέκτησε εύκολα το α’ σετ με 25-15 από άσο του Ράιτς, 0-1.

Το β’ σετ ήταν και το πιο αμφίρροπο του τελικού, με το σκορ να εναλλάσσεται συνεχώς μεταξύ των δύο αντιπάλων (8-9, 15-14, 20-21), χωρίς όμως κάποια εκ των δύο φιναλίστ να μπορεί να ξεφύγει με διαφορά πάνω από ένα πόντο έως και το 21-22. Σε εκείνο το σημείο οι «Πειρατές» από άουτ σερβις του Φιλίππου και άσο του Ράιτς ξέφυγαν 21-23 για να ζευγαρώσουν τελικά 0-2 τα κερδισμένα τους σετ, 21-25 με ακόμη ένα ασύλληπτο σερβίς του Κροάτη «μπόμπερ» των Συριανών.

Στο γ’ σετ ο Φίλιππος Βέροιας αντέδρασε και με βελτιωμένη υποδοχή και μπλοκ προηγήθηκε με άσο του Μαυροβουνιώτη για πρώτη φορά με διαφορά 7 πόντων, στον αγώνα 11-4. Επιθέσεις του Γ. Τζιουμάκα και καλό μπλοκ εκτόξευσαν τη διαφορά σε «νταμπλ σκορ» για τους γηπεδούχους, 18-9.

Ο Στέρν, προσπάθησε σχεδόν μόνος του να κοντράρει τους γηπεδούχους, αλλά η ομάδα του Σωκράτη Τζιουμάκα, παρά τα λάθη της, που έδωσαν το δικαίωμα στους νησιώτες να μειώσουν σε 23-20, κατέκτησαν με 25-22 το α’ τους σετ σε τελικό Λιγκ Καπ «Ν. Σαμαράς», κάνοντας το 1-2 σετ “δια χειρός” Μαυροβουνιώτη.

*Οι πόντοι του Φίλιππου Βέροιας προήλθαν από 1 άσσο, 42 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν από 8 άσσους, 53 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (15-25, 21-25, 25-22, 20-25)

Α.Π.Σ. ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Μαυροβουνιώτης 8 (5/18 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 48% υπ. – 20% άριστες), Προύσαλης, Γάτσης 8 (5/9 επ., 3 μπλοκ), Τζιουμάκας Γ. 20 (20/44 επ.), Στουντζίνσκι 9 (9/17 επ., 46% υπ. – 25% άριστες), Φερέλ 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 36% υπ. – 9% άριστες), Μιχελάκης (λ, 75% υπ. – 25% άριστες), Γραμμενούδης, Τζιουμάκας Στ. (17% υπ. – 0% άριστες), Αρτακιανός.

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Ιγκόρ Γιούρισιτς): Μπράουν 14 (9/13 επ., 5 μπλοκ), Ράιτς 12 (7/25 επ., 5 άσσοι), Πρωτοψάλτης 16 (12/24 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 89% υπ. – 44% άριστες), Παπαγγελόπουλος 6 (5/7 επ., 1 μπλοκ), Ράντκε 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Στερν 22 (19/25 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 74% υπ. – 26% άριστες) / Γκαράς (λ, 59% υπ. – 26% άριστες), Μήλης.

ΧΡΥΣΗ ΒΙΒΛΟΣ

2020-21 (Δ.Βικέλας -Βέροια): Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ

2019-20 (Ρέντη – Μαρούσι): Παναθηναϊκός Α.Ο.

2018-19: (Σύρος – Ρέντη): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.

Ημιτελικοί
Α.Π.Σ.Φίλιππος Βέροιας – Π.Α.Ο.Κ. 3-1 (25-19, 25-23, 23-25, 25-23)
Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. – Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ 0-3 (17-25, 20-25, 20-25)
Κυριακή 18 Απριλίου 2021
Τελικός
Α.Π.Σ.Φίλιππος Βέροιας – Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ 1-3 (15-25, 21-25, 25-22, 20-25)

UNCATEGORIZED
19/12/2023

Μ.Δ.Ο. της Ε.Σ.Α.Π.: Στον Παναθηναϊκό η νίκη με 3-0 και «καμπάνες» στον Ολυμπιακό για το επεισοδιακό ματς στο Ρέντη

Με μηδενισμό του Ολυμπιακού και την κατακύρωση της νίκης με 3-0 στον Παναθηναϊκό τιμώρησε με απόφασή του το Μονομελές Δικαιοδοτικό Όργανο της ΕΣΑΠ τους...