Το ντέρμπι στα… «κόκκινα» στην Κυψέλη

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να περάσει “αλώβητος” από την καυτή έδρα του Παναθηναϊκού και με την επικράτησή του με 3-1 σετ πήρε σπουδαίο “τρίποντο” πρωτιάς λίγο πριν πέσει η αυλαία της κανονικής περιόδου.

Μπροστά σε 1500 φίλους του Παναθηναϊκού σε ένα παιχνίδι αντάξιο του ονόματος των δυο “αιωνίων”, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 1-0 σετ ενώ έχασαν μέσα από τα χέρια τους την ευκαιρία να “κόψουν” βαθμό από τον Ολυμπιακό, που είχε σε μεγάλη μέρα τους Έγκλεσκαλνς -Όγκουρτσακ και Γκούζντα.

Ανατροπές και προβάδισμα Παναθηναϊκού

Απρόβλεπτη εξέλιξη είχε το πρώτο σετ του ντέρμπι καθώς ο Ολυμπιακός έχοντας καλό μπλοκ αλλά και αποτελεσματικότητα στις επιθέσεις του έφθασε στο 15-20 και στο 19-23. Ωστόσο η συνέχεια ήταν διαφορετική αφού ο Γκιμαράες από την γραμμή του σερβίς φρόντισε να γυρίσει τον αγώνα και στο τέλος με το 27-25 να κάνει το 0-1.

Οι Πειραιώτες αν και προηγήθηκαν με 4-5 στην αρχή του σετ, ο Παναθηναϊκός φρόντισε να περάσει μπροστά με 6-5 και να έχει το προβάδισμα μέχρι το 10-9. Οι Πειραιώτες όμως με τους Έγκλεσκάνς-Κοκκινάκη και Τσουκ έκαναν το 11-13 και με δύο συνεχόμενα μπλοκ των Σουλτανόπουλου και Κοκκινάκη σε Παπαδόπουλο και Πανταλέων οι Πειραιώτες έκαναν το 14-18.

Ο Έγκλεσκαλνς λίγο αργότερα έκανε το 15-20, ωστόσο ο Παναθηναϊκός με τον Γκιμαράες και τον Φερέϊρα μείωσε σε 19-21. Ο Ολυμπιακός έφθασε στο 19-23 ωστόσο οι «πράσινοι» με τα λάθη του Έγκλεσκαλς και Τσούκ μείωσαν στο 22-23 και με τον άσο του Γκιμαράες έγινε το 23-23.

Συνεχίζοντας την αντεπίθεσή του με τον Γκιμαράες από το σερβίς έγινε το 24-23 φθάνοντας σε ένα σερί 5-0 για τους γηπεδούχους. Ο Τσουκ ισοφάρισε σε 24-24, ο Γκιμαράες έδωσε εκ νέου το προβάδισμα και ο Έγκλεσκαλνς το 25-25. Ο Φερεϊρα έκανε το 26-25 δίνοντας 3η φορά το σετ μπλοκ στον Παναθηναϊκό ο οποίος πήρε τελικά το προβάδισμα με 27-25 με την λάθος επίθεση του Κοκκινάκη.

Ισοφάριση στις… καθυστερήσεις

Με την ψυχολογία και την ώθηση της εξέδρας ο Παναθηναϊκός μπήκε καλά στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 4-2, ωστόσο γρήγορα ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 4-4 και με μπλοκ του Σπίνου στον Φερέϊρα έγινε το 4-5.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-6, ο Παναθηναϊκός προσπέρασε κάνοντας το 7-6 για να ισοφαρίσει σε 7-7 ο Κοκκινάκης, αλλά το μπλοκ του Γκιμαράες στον Έγκλεσκαλνς έφερε το 8-7. Ο άσος του Μαρούλη έκανε το 9-7, όμως ο Ολυμπιακός με τους Τσουκ –Έγκλεσκαλνς και Κοκκινάκη έτρεξε ένα σερί 5-0 κάνοντας το 9-12 και τον Ανδρεόπουλο να ζητά εσπευσμένα ταϊμ-άουτ.

Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και με το λάθος του Σουλτανόπουλου και τον Γκιμαράες ισοφάρισε σε 12-12. Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ μέχρι το 13-14, ωστόσο ο Παναθηναϊκός με τον Φερέϊρα και την λάθος επίθεση προσπέρασε στο 15-14 και με το λάθος του Έγκλεσκαλνς με 16-15.

Ο Παναθηναϊκός όμως με τον Γκιμαράες έκανε το 18-16 και λίγο αργότερα το 19-17 βάζοντας «φωτιά» στην εξέδρα. Το λάθος του Ολυμπιακού με τον Κοκκινάκη ανέβασε την διαφορά στο 20-17.

Έγκλεσκαλνς και Κοκκινάκης μείωσε στο 20-19 , ωστόσο ο Γκιμαράες έδωσε εκ νέου στον Παναθηναϊκό διαφορά κάνοντας το 21-19. Ο Κοκκινάκης όμως και η άστοχη επίθεση του Γκιμαράες έφερε το 21-21 και την απόλυτη ισορροπία σε ένα κρίσιμο σημείο του ντέρμπι.

Το μπλοκ στον Φερέϊρα και ο Όγκουρτσακ γύρισαν το σετ στο 21-24 μετρώντας ένα σερί 7-0 γι τους Πειραιώτες που έφθασαν στο 1-1 με τον Όγκουρτσακ με 22-25.

Προβάδισμα με Έγκλεσκαλνς -Όγκουρτσακ

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός ήταν κοντά στο σκορ με τον Παναθηναϊκό μέχρι το 6-6, ωστόσο ο Όγκουρτσακ, αλλά και οι Έγκλεσκαλνς και η λάθος επίθεση του Φερέϊρα έγινε το 6-10 αναγκάζοντας τον Δημήτρη Ανρεόπουλο να ζητήσει άμεσα ταϊμ-άουτ.

Ο Ολυμπιακός με αποτελεσματικές επιθέσεις φρόντισε να φθάσει στο 14-19, όμως ο Παναθηναϊκός με τον Γκιμαράες μείωσε στο 17-19 αναγκάζοντας τον Ρομπέρτο Πιάτσα να κάνει διπλή αλλαγή βάζοντας τους Στιβαχτή-Σακόγλου στη θέση των Φιλίπποφ-Έγκλεσκαλνς και με επίθεση του Σακόγλου έγινε το 17-20.

Ο Γκιμαράες και το μπλοκ στον Κοκκινάκη έφερε τον Παναθηναϊκό στον πόντο (19-20), ενώ το λάθος του Στιβαχτή το 20-20.

Τελικά ο Πιάτσα επανέφερε τους Φιλίπποφ-Έγκλεσκαλνς, κάτι που έφερε αποτέλεσμα αφού οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 20-22. Ο Γκιμαράες που έμοιαζε να παίζει μόνος του μείωσε σε 21-22, ωστόσο ο Έγκλεσκαλνς και Σπίνου έπιασαν στο μπλοκ τον Σούρδη για να κάνουν το 21-23.

Οι «πράσινοι» όμως με ψυχικά αποθέματα ισοφάρισαν σε 23-23 όμως ο Όγκουρτσακ με δυνατή επίθεση από το «4» έκανε το 23-24 για τον Ολυμπιακό που είχε το πρώτο σετ μπλοκ στην διάθεσή του.
Μάλιστα η παρεξήγηση μεταξύ Πιάτσα και Ανδρεόπουλου έφερε την αποβολή τους μέχρι το τέλος του σετ δίνοντας την θέση τους σε Φάκα και Καραμαρούδη αντίστοιχα.

Ο Πανταλέων με επίθεση πρώτου χρόνου ισοφάρισε σε 24-24, ο Όγκουρτσακ έκανε το 24-25 και ο Φερέϊρα το 25-25.  Ωστόσο οι Πειραιώτες με τον Έγκλεσκαλνς και τον Όγκουρτσακ έκαναν το 25-27 και πήραν το προβάδισμα στο ντέρμπι.

Νίκη με Γκούζντα – Όγκουρτσακ

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που είχε το προβάδισμα από την αρχή και με το μπλοκ και τις αποτελεσματικές επιθέσεις έκανε το 6-10 βάζοντας ακόμη πιο δύσκολη αποστολή στους γηπεδούχους.

Ο Κοκκινάκης ανέβασε το σκορ στο 7-11, ενώ ο Όγκουρτσακ με εξαιρετική επίθεση έδωσε διαφορά 5 πόντων στους “ερυθρόλευκους” κάνοντας το 7-12.

Με την διαφορά υπέρ τους πλέον οι Πειραιώτες σε μια φάση διαρκείας με τον Όγκουρτσακ έκανε το 8-13, ενώ με τον Σπίνου η  διαφορά πήγε στο 9-15 και στο +6. Οι Πειραιώτες είχαν τον έλεγχο προηγούμενοι με 12-17, ωστόσο ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 14-17 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Ο Κοκκινάκης ξεκόλλησε τον Ολυμπιακό κάνοντας το 14-19, ενώ η άστοχη επίθεση του Γκιμαράες έφερε εκ νέου διαφορά ασφαλείας και το 14-20.

Ο Παναθηναϊκός μάζεψε το σκορ με τον Φερέϊρα και το μπλοκ του Γκιμαράες στον Κοκκινάκη στο 17-20, με τον Ρομπέρτο Πιάτσα να ζητά το ταϊμ-άουτ για να σταματήσει το σερί των γηπεδούχων.

Αυτό το πέτυχε ο Κοκκινάκης που έγραψε το 17-21, ο Φερέϊρα μείωσε στους 3 (18-21) αλλά το λάθος σερβίς του Γκιμαράες έκανε το 18-22 και έφερε τον Ολυμπιακό πιο κοντά στο τρίποντο.

Ένα τρίποντο που ήρθε πιο κοντά για τους Πειραιώτες με τον Έγκλεσκαλνς καθώς με δύο πόντους του Λετονού διαγώνιου έγινε το 19-24 και στο τέλος ο Όγκουρτσακ με το 21-25 χάρισε το τρίποντο στον Ολυμπιακό που “κλείδωσε” την πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ρομπέρτο Πιάτσα (Προπονητής Ολυμπιακού) : “Δεν έχει κλειδώσει η πρώτη θέση έχουμε δύσκολα παιχνίδια στη συνέχεια. Ο Παναθηναϊκός έπαιξε πολύ καλά σήμερα, εμείς στο πρώτο σετ κάναμε ανόητα λάθη”.

Σωτήρης Πανταλέων (Παναθηναϊκός) : “Είχαμε πίστη και δυνάμεις αλλά θεωρώ ότι το κομβικό σημείο για εμάς ήταν το τέλος του δευτέρου σετ. Ο Ολυμπιακός είναι πιο γεμάτη ομάδα με περισσότερες λύσεις και κέρδισε δίκαια. Για μας είναι περισσότερο θέμα γοήτρου αφού έχουμε βγει εκτός του στόχου. Είναι μεταβατική χρονιά όπως και η περυσινή για τον ΠΑΟ. Αυτή τη στιγμή ο Παναθηναϊκός έχει τρία μπάντζετ και πληρώνει αλλά όσο υπάρχει αυτός ο κόσμος ο Παναθηναϊκός θα επιστρέψει αργά ή γρήγορα, κόσμος που γεμίζει το γήπεδο είτε παίζουμε με τη Λαμία είτε με τον Ολυμπιακό. Μαθηματικά υπάρχει η πιθανότητα της τετράδας αλλά είναι πολύ δύσκολη ενώ υπάρχει και ο στόχος του Κυπέλου. Με αυτές τις δύσκολες συνθήκες θα είμαστε εδώ”.

Τα σετ: 27-25, 22-25, 25-27, 20-25

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 2 (2/4 επ), Γκιμαράες 24 (19/40 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 68% υπ – 55% άριστες), Φερρέιρα 18 (18/39 επ), Παπαδόπουλος 4 (3/6 επ, 1 μπλοκ, 11% υπ – 11% άριστες), Κανέλλος 5 (4/11 επ, 1 μπλοκ), Πανταλέων 12 (4/7 επ, 2 άσσοι, 6 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 45% υπ – 27% άριστες), Ρεζκ, Μπέλος, Σαμαντάς, Σούρδι 6 (6/12 επ, 53% υπ – 47% άριστες)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Σουλτανόπουλος 5 (1/5 επ, 4 μπλοκ), Φιλίποφ 3 (1/1 επ, 2 άσσοι), Έγκλεσκαλνς 31 (25/44 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Κοκκινάκης 13 (10/30 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 64% υπ – 32% άριστες), Τσουκ 5 (4/9 επ, 1 μπλοκ, 60% υπ – 20% άριστες), Σπίνου 7 (3/6 επ, 4 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 40% υπ – 13% άριστες), Γκούζντα (λ, 48% υπ – 33% άριστες), Σακόγλου 1 (1/2 επ), Στιβαχτής, Παπαδόπουλος, Όγκουρτσακ 15 (12/19 επ, 3 άσσοι, 36% υπ – 18% άριστες), Σφενδυλάκης