«Το πήρε πάνω της» η Κουντουρά

Με μια σπουδαία εμφάνιση της δικής μας Έλενας Κουντουρά η ΑΕΚ Λάρνακας επιβλήθηκε της Ανόρθωσης με 3-1 (25-23, 26-28, 25-19, 25-20) σετ στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης του κυπέλλου Α’ Κατηγορίας γυναικών στην Κύπρο.

Με τον τεχνικό Λούη Λοϊζου λοιπόν να επανέρχεται ξανά στον πάγκο της δευτεραθλήτριας ΑΕΚ και την εκπληκτική Κουντουρά να κάνει “πάρτι” στο φιλέ, η γηπεδούχος ομάδα της Λάρνακας πήρε το α’ σετ με 25-23, αλλά η ενισχυμένη με τη Νίστρομ φιλοξενούμενη ισοφάρισε σε 1-1 με 280-26.

Κάπου εκεί όμως “μίλησε” η Κουντουρά… Με φοβερά σερβίς και συνολικά 6 άσσους έκανε “φύλλο και φτερό” την υποδοχή των αντιπάλων της, με τα 192 της εκατοστά “όρθωσε τείχος” πετυχαίνοντας 5 μπλόκ και με συνολικά 11! προσωπικούς της πόντους οδήγησε, εκ τους ασφαλούς, την ομάδα της στη νίκη.

Στα υπόλοιπα ματς της διοργάνωσης, οι επαναληπτικοί της οποίας θα διεξαχθούν το ερχόμενο Σάββατο 21 Μαρτίου 2015, είχαμε τα εξής αποτελέσματα: ΘΟΙ Αυγόρου – ΑΕΛ 2-3 (17-25, 25-21, 25-17, 19-25, 16-18), Άρης Πολεμίου – Ε.Ν.Αγίου Αθανασίου 0-3 (11-25, 13-25, 20-25).

Αξίζει να σημειωθεί πως ο πρωταθλητής Prestige Απόλλων προκρίθηκε χωρίς αγώνα, αφού ο Παφιακός αποσύρθηκε από την διοργάνωση.