Το «τρίποντο» ο Φοίνικας

Ο Φοίνικας επικράτησε με 3-1 σετ του Παναθηναϊκού, κατακτώντας ακόμα τρεις βαθμούς και μένοντας σταθερά στην τετράδα του πρωταθλήματος της Α1 Ανδρών.

Οι γηπεδούχοι με καλά στημένο μπλοκ μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν 7-2, αιφνιδιάζοντας τους φιλοξενούμενους που είχαν προβλήματα και στην υποδοχή. Ο Φοίνικας έχοντας “ζεστό” το Φέργκιουσον ανέβασε κι άλλο τη διαφορά (16-7), μια διαφορά ασφαλείας. Ο Ανδρεόπουλος είχε περάσει τον Παπαδόπουλο στη θέση του Σούρδι ενώ το σετ να ολοκληρώνεται με 25-17 (1-0).

Στο δεύτερο σετ, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με βασικό τον Παπαδόπουλο ενώ μετά από λίγο πέρασε ο Μπέλος στη θέση του Φερέιρα αφού οι φιλοξενούμενοι έψαχναν τρόπο αντίδρασης. Μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, τα λάθη των γηπεδούχων αλλά και η επιθετική άνοδος των “πρασίνων” έφεραν πραγματική κόντρα στο σετ (18-18). Η αντένα που χρεώθηκε ο Παπαδόπουλος έδωσε ανάσα +2 (21-19) στο Φοίνικα, αλλά με δύο μπλοκ του αρχηγού του ΠΑΟ, Σωτήρη Πανταλέοντα για πρώτη φορά οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά (21-22) και κατάφεραν με κόντρα επίθεση του Γκιμαράες να κάνουν το 1-1 (25-27).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο τρίτο (5-8) ενώ ήταν η σειρά του Νίκολιτς να ανακατέψει την τράπουλα. Ο Ανδρεάδης πήρε τη θέση του Φέργκιουσον ενώ και ο Λάππας είχε περάσει αντί του Παπαδόπουλου. Παρόλα αυτά η Αθηναϊκή ομάδα διατηρούσε το προβάδισμα (8-12). Οι Συριανοί ισοφάρισαν σε 14-14 και έφτασαν πρώτοι στο τεχνικό τάιμ άουτ 16-15. Με τον Λάππα να δυσκολεύει την υποδοχή από το σερβίς οι γηπεδούχοι πέρασαν με +3 (23-20) αλλά ο μαχητικός Παναθηναϊκός μείωσε στον πόντο με μπλοκ του Μαρούλη (24-23). Ωστόσο στην επόμενη φάση ο Κάλντγουελ έβαλε μπροστά την ομάδα του με 2-1 σετ (25-23).

Στο τέταρτο σετ, ο ρυθμός έπεσε με το Φοίνικα να εκμεταλλεύεται τις αδράνειες του Παναθηναϊκούμ να παίρνει -μετά το β΄τεχνικό τάιμ άουτ- διαφορά (16-12, 21-13) και να παίρνει το τρίποντο που το διατηρεί στην τετράδα ισόβαθμο με την Κηφισιά (36β.)

Τα σετ: 25-17, 25-27, 25-23, 25-19

Φοίνικας Σύρου (Νίκολιτς) Χαραλαμπίδης 8 (6/8 επ, 2 μπλοκ), Φέργκιουσον 8 (4/8 επ., 4 μπλοκ), Πάρις 7 (2/4 επ., 5 άσοι), Κάλντγουελ 12 (12/19 επ., 33% υπ – 33% άριστες), Ντόκιτς 27 (21/37 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος 6 (6/14 επ., 40% υπ – 30% άριστες), Ζήσης -λ (71% υπ – 50% άριστες) / Ηλίας, Λάππας 7 (5/7 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 30% άριστες), Ανδρεάδης 5 (5/5 επ.).
Παναθηναϊκός (Ανδρεόπουλος) Μαρούλης 5 (1/2 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Λεόν 15 (11/18 επ., 4 άσοι, 49% υπ. – 29% άριστες), Φερέιρα 7 (7/13 επ.), Κανέλλος 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Πανταλέων 10 (6/12 επ., 4 μπλοκ), Σούρδι (0/2 επ., 17% υπ. – 00% άριστες), Πολυχρονιάδης -λ (48% υπ. – 35% άριστες) / Μπούρας -λ, Ρούσης, Παπαδόπουλος 8 (6/13 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 13% υπ. – 13% άριστες), Μπέλος 10 (8/18 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Σαμαντάς.