ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Τόκιο 2020: Χρυσή Ολυμπιονίκης η Γαλλία, χάλκινο μετά από 33χρόνια για Αργεντινή

Δεκαεννέα χρόνια μετά το παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2002 η Γαλλία στέφθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της και χρυσή Ολυμπιονίκης στο βόλεϊ.

Με τα… μαγικά του απόλυτου σουπερστάρ του Τόκιο, Έρβιν Ν’ Γκαπέθ οι “μπλέ” επικράτησαν στον τελικό του Τόκιο με 3-2 (25-23, 25-17, 21-25, 21-25, 15-12) των Ρώσων, έπειτα από δυόμιση ώρες συγκλονιστικής αναμέτρησης, ένα ματς διαφήμισης του αθλήματος.

Οι “πετεινοί” με τον φανταστικό Ν’ Γκαπέθ να βγάζει μάτια σε επίθεση αλλά και άμυνα, πήραν τα ηνία του αγώνα και προηγήθηκαν 2-0, αλλά η “αρκούδα” του ευρωπαϊκού βόλεϊ, με τοπ σκόρερ τους Μιχαϊλοφ (25π) Κλιούκα (20π), έστειλε το ματς για το χρυσό μετάλλιο των 32ων Ολυμπιακών στο 5ο σετ, ισοφαρίζοντας σε 2-2 σετ.

Τελικά οι “blue” με την “υπογραφή” του τοπ σκόρερ της και MVP της διοργάνωσης, Ν’ Γκαπέθ έφτασαν σε μια ιστορική  επιτυχία για τους γαλλικό βόλεϊ, καθώς μετά την 8η θέση του 1988 στη Σεούλ, βρέθηκαν για πρώτη φορά στο ψηλότερο σκαλοπάτι του βάθρου και ετοιμάζεται το 2024, ως διοργανώτρια στο Παρίσι να υποδεχθεί τις κορυφαίες ομάδες του κόσμου ως χρυσή Ολυμπιονίκης του αθλήματος.

Επέστρεψε η Αργεντινή

Στο ολυμπιακό βάθρο όμως  για δεύτερη φορά στην ιστορία της σκαρφάλωσε και η Αργεντινή κερδίζοντας με 3-2 σετ στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο τους Ολυμπιονίκες της Βραζιλίας, που για πρώτη  φορά σε ολυμπιακό τουρνουά από το 2000, έμειναν εκτός μεταλλίων!

Κι όλα αυτά από έναν Αργεντίνο τεχνικό, τον Μαρσέλο Μέντες, ο οποίος, αν και “έχτισε” το μεγαλύτερο μέρος της καριέρας του στη Βραζιλία (όπου κέρδισε τα πάντα με την Σάντα Κρουζέιρο) ξέσπασε σε κλάματα στο φινάλε, μαζί με τον Λουτσιάνο ντε Τσέκο και την παρέα του.

Η ομάδα έκπληξη των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο κέρδισε το πρώτο σετ με 25-23, αλλά η Βραζιλία “απάντησε” αποτελεσματικά. Οι χρυσοί ολυμπιονίκες του 2016 έκαναν με  25-20, 25-20 την ανατροπή 2-1 αναγκάζοντας την Αργεντινή να ανεβάσει κατακόρυφα την αποδοσή της για να μείνει ζωντανή στο χορό των μεταλλίων. Οι “γκαούτσος” ισοφάρισαν 2-2 με 25-17 και με το μπλοκ από τον Λόζερ στον Ντάγκλας στο τάι μπρέικ έγραψαν το 15-13 επί της “σελεσάο”, “ξυπνώντας” τα… φαντάσματα του 1988 στη Σεούλ, όπου και τότε είχε κερδίσει με 3-2 (15–10, 15–17, 15–8, 12–15, 15–9) τη Βραζιλία και πανηγύρισε το πρώτο της ολυμπιακό μετάλλιο.

Τοπ σκόρερ του αγώνα με 21 πόντους ήταν ο Φακούντο Κόντε των νικητών, ενώ για τους Βραζιλιάνους σταμάτησε στους 17π. ο Γουάλας.